45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Trądzik młodzieńczy: czym jest, jak go leczyć? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Trądzik młodzieńczy: czym jest, jak go leczyć? Wszystko, co musisz wiedzieć!Trądzik młodzieńczy: czym jest, jak go leczyć? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Trądzik młodzieńczy to prawdziwe utrapienie i bolączka wielu młodych osób. Choroba zazwyczaj rozwija się w okresie dojrzewania, ale czasami również później we wczesnej dorosłości. Trądzik wymaga leczenia jedynie u 30 proc. nastolatków, u innych zmiany są niewielkie, kosmetyczne. A w przypadku niektórych osób trądzik młodzieńczy zanika po okresie dojrzewania, kiedy wchodzi się w okres wczesnej dorosłości.

  • Co to jest trądzik?

  • Jak leczyć trądzik?

 

Dlaczego powstaje trądzik młodzieńczy?

Gruczoły łojowe skóry funkcjonują nieprawidłowo, co może mieć również przyczyny genetyczne, jak i hormonalne. Przez to skóra zmienia się, a w niektórych jej miejscach powstają czerwone krosty, niektóre z nich mogą być wysiękowe. Na skórze widoczne są również zaskórniki i popularne pryszcze. Nadmierne rogowacenie naskórka uniemożliwia skórze należytą odnowę i samonaprawę. Naskórek taki zatyka pory i wyjścia gruczołów łojowych, przez co łój zostaje zatrzymany w skórze – w ten sposób powstaje pryszcz, który można popularnie „wydusić”.

Proces zapalny tak zmienionej skóry zostaje za to zapoczątkowany przez niektóre bakterie. W przypadku trądziku młodzieńczego zazwyczaj występują tutaj bakterie z rodzaju Propionibacterium acnes.

Gdzie może pojawić się trądzik?

  • Zazwyczaj pojawia się na twarzy, szczególnie na brodzie, na czole i na skórze nosa
  • Trądzik rozwija się z powodzeniem również na plecach, na karku i na szyi
  • Niektóre osoby posiadają zmiany trądzikowe również w innych miejscach na ciele

Typowe objawy trądziku młodzieńczego

  • Zapalenie skóry
  • Bolesne grudki i krosty
  • Wysięk z grudek i torbieli ropnych
  • Cysty i guzy występujące na zmienionej skórze
  • Występowanie zaskórników

Wizyta u dermatologa

W przypadku większości nastolatków pomocna okaże się już pierwsza wizyta u dermatologa. Przepisze on specjalne preparaty i leki chroniące oraz leczące skórę. W większości przypadków trądzik ma lekki przebieg, ale zmiany kosmetyczne widoczne na skórze mogą być problemem szczególnie dla młodych dziewcząt. W tym przypadku ważne jest również stosowanie specjalnych kosmetyków dostępnych w drogeriach i aptekach przygotowanych specjalnie z myślą o skórze z problemami. W profilaktyce trądziku młodzieńczego warto używać specjalnych suplementów diety. Witaminy i minerały mogą okazać się szczególnie pomocne w walce z chorobą, zwłaszcza kompleksy witamin A+E. Warto również zmienić swoją dietę: spożywać mniej mleka, ostrych przypraw i potraw, oraz więcej polskich owoców i warzyw.

W cięższych przypadkach lekarz przepisze antybiotyki, które stosowane regularnie i zgodnie z instrukcjami powinny przynieść ukojenie i dobrze zaleczyć powstały trądzik.

trądzik trądzik leczenie trądzik młodzieńczy wypryski
Komentarze
Dodano: 28 Lipiec 2016
Autor: Kacha
Ocena:
Ja próbowałam leczyć trądzik domowymi i aptecznymi sposobami na własną rękę, lecz nic to nie dało i już umówiłam się na wizytę u dermatolożki. Mam nadzieję, że ona mi pomoże.
Odpowiedź
Dodano: 16 Lipiec 2016
Autor: Iwo
Ocena:
Ja mam straszny trądzik na plecach, twarz nawet ok, ale plecy strasznie mam zsypane i nic nie pomaga.
Odpowiedź
Dodano: 11 Maj 2016
Autor: Bożena
Ocena:
Jak byłam nastolatką miałam straszny trądzik, było to dawno i nie istniało wtedy tyle co dziś leków i kosmetyków, ale na szczęście z wiekiem problem sam minął bez przykrych konsekwencji w postaci blizn.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach