45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Testy punktowe z alergenami wziewnymi

Testy punktowe z alergenami wziewnymiTesty punktowe z alergenami wziewnymi

Testy alergiczne to najlepszy sposób, aby wykazać, na jakie alergeny jest się uczulonym. Pozwala to scharakteryzować czynniki powodujące niepożądane objawy, dzięki czemu wiemy, czego unikać i jak skutecznie leczyć alergię. Właśnie dlatego testy alergiczne są tak ważne i potrzebne.

Jedną z metod sprawdzania, na co jest się uczulonym, są testy punktowe, które wykorzystują różne rodzaje alergenów, w tym alergeny wziewne. Alergia może być leczona poprzez eliminację alergenów i następnie, w dalszej kolejności – poprzez odczulanie. Dlatego dobrze jest poznać swojego „wroga” odpowiednio wcześnie.

  • Jak wyglądają testy na alergię?

  • Co to są testy punktowe?

Alergia a testy alergiczne. Czy można się wyleczyć?

Właśnie dlatego, gdy zostanie rozpoznana u nas alergia, należy jak najszybciej zrobić testy alergiczne: pomogą rozpoznać szkodliwe alergeny, które są odpowiedzialne za uczulenie. Jak już będziesz mieć wyniki, łatwiej będzie ci leczyć swoją alergię i podjąć odpowiednie kroki w kierunku jej wyleczenia. Jak leczy się alergię? Głównie przyczynowo i objawowo:

  • Leczenie przyczynowe – polega najczęściej na eliminacji alergenów, które wywołują uczulenie.

Bywa, że choroby, które wydają się pozornie zupełnie niezwiązane z alergią, są schorzeniami o podłożu alergicznym. To właśnie za pomocą testów alergicznych można stwierdzić, czy faktycznie tak jest. Właśnie dzięki nim wprowadzone będzie odpowiednie leczenie: przykładowo zapalenie ucha, choroby układu moczowego, choroby dróg rodnych, zapalenie stawów są leczone za pomocą antybiotyków. Niestety, jeżeli któreś z tych schorzeń ma podłoże alergiczne, to podanie antybiotyku podziała zaostrzająco na chorobę – każda tego typu choroba powinna być leczona tak jak alergia.

Na czym polegają testy punktowe?

 

Najczęściej stosowanym sposobem jest test punktowy, ponieważ jest on najbardziej dostępny. Wykonuje się go w następujący sposób:

  • Nakłuwamy skórę igłą, na której znajdują się alergeny wziewne,
  • Po jakimś czasie na skórze pojawia się bąbel, zaczerwienienie,
  • Jest to znak, że ten konkretny alergen, który znajduje się na igle, wywołuje reakcję alergiczną. Jednak niestety, nie zawsze jest to 100% wynik zgodny z prawdą – gdy wynik testu wychodzi dodatni, nie musi to oznaczać że to właśnie te alergeny wywołały uczulenie.

Tego typu testy alergiczne są najbardziej skuteczne w przypadku uczulenia na jad owadów i pyłki roślin. Mniej pewny wynik występuje przy alergii na grzyby pleśniowe i roztocza. W razie wątpliwości lekarz zleci badanie krwi. Gdy badania potwierdzą alergię, można dobrać leki, które stłumią lub załagodzą objawy choroby.

alergia uczulenie testy alergiczne test punktowy wziewny
Komentarze
Dodano: 16 Lipiec 2016
Autor: Artek
Ocena:
Czyli rozumiem, że testy punktowe nie zawsze są miarodajne. A miałem je robić.
Odpowiedź
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: Damgara
Ocena:
Testy alergiczne te nakłuwane sa dość nieprzyjemne, ja miałam takie i musiałam sobie posiedzieć na krzesełku. Reka swędziała niemiłosiernie, ale to była tylko ta histamina czy coś.
Odpowiedź
Dodano: 01 Czerwiec 2016
Autor: Julita
Ocena:
Alergia teraz to powazny problem, coraz więcej osób ma uczulenie na różne elementy środowiska, a wszystko przez nasze zdrowe środowisko i nafaszerowana chemią żywność.
Odpowiedź
Dodano: 24 Maj 2016
Autor: ewa
Ocena:
ja właśnie niedługo będę miała robione te testy, bo lekarka podejrzewa, że mam alergię na pyłki
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach