45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Test płodności dla mężczyzn: dlaczego warto go wykonać?

Test płodności dla mężczyzn: dlaczego warto go wykonać?Test płodności dla mężczyzn: dlaczego warto go wykonać?

Niestety, badanie nasienia nie jest zbyt popularne wśród mężczyzn w Polsce. Wybranie się do specjalisty zajmującego się tego typu sprawami wciąż paraliżuje większość panów. Zupełnie niepotrzebnie – badanie nasienia jest bezinwazyjne, nie boli, a lekarze przekonują, że warto zbadać się chociaż raz w życiu. Jedyną trudnością jest tutaj przełamanie wstydu. Dla tych bardziej nieśmiałych dostępne są również domowe testy płodności, które znajdziemy w każdej aptece!

  • Jak wygląda test na płodność?

  • Dla kogo jest test na płodność?

Swojego nasienia nie bada w Polsce średnio 87% panów. Wiąże się to z panującym stereotypem, że tego typu testy są skierowane tylko do tych, którzy mają problem z poczęciem dziecka. Statystyki ujawniają, że aż 95% mężczyzn idzie do lekarza dopiero, gdy odczuwa poważne dolegliwości zdrowotne. Właśnie dlatego tak często unikają badań profilaktycznych, w tym badania jakości nasienia.

Po co i dla kogo? Badanie lekarskie

Ten rodzaj testów jest przeznaczony dla każdego, niezależnie od problemów z płodnością. Według specjalistów badanie nasienia pozwala nie tylko wykryć niepłodność, ale daje także możliwość sprawdzenia kondycji całego organizmu. Profesjonalne badanie wykonywane u lekarza pozwala określić żywotność i ruchliwość plemników, ich ilość, budowę, czy nawet zajrzeć do DNA, aby móc wykluczyć lub potwierdzić ryzyko chorób genetycznych.

Jest również świetnym zabezpieczeniem przed skutkami niebezpiecznych chorób. Badanie nasienia to sposób na szybkie wykrycie stanu zapalnego pęcherzyków nasiennych i gruczołów krokowych, a także bakterii, które są przenoszone drogą płciową.

Badanie odbywa się w możliwie najbardziej komfortowych i dyskretnych warunkach – oddanie nasienia odbywa się w zamkniętym, odosobnionym pomieszczeniu. Jest tak samo podstawowym badaniem pozwalającym określić stan organizmu, jak np. badanie moczu czy krwi.

Domowy test płodności

Jedną z opcji jest wykonanie testu płodności w domu. Jeszcze do niedawna tego typu możliwość była dostępna tylko dla kobiet, jednak obecnie w aptekach można znaleźć testy przeznaczone dla panów. Ich działanie jest bardzo proste. W zestawie znajdują się:

  • Tester,
  • Zakraplacz,
  • Roztwór testujący,
  • Pojemnik na spermę.

Nie jest tak szczegółowy jak ten wykonywany u lekarza, jednak pozwala określić ilość plemników w nasieniu. Im ich więcej, tym intensywniejsza barwa roztworu barwiącego. Sperma, którą można określić jako bogatą w zawartość plemników to ta, w której znajdziemy minimalnie 20mln plemników na 1ml. Każdy zestaw zawiera potrzebne wzorce, z którymi porównuje się uzyskany wynik testu. Aby wynik był miarodajny, trzeba wykonywać go nie wcześniej niż trzy dni od ostatniej ejakulacji, jeśli zaś świadczy on o obniżonej ilości plemników w nasieniu, badanie dobrze jest powtórzyć po upływie około 10 tygodni. Jeśli okaże się, że wynik jest podobny lub taki sam, koniecznie należy udać się do lekarza.

potencja płodność niepłodność bezpłodność planowanie ciąży testy płodności dla mężczyzn test płodności badanie spermy badanie nasienia badanie jakości plemników
Komentarze
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Natalia
Ocena:
Te domowe testy jakoś nie budzą we mnie zaufania. Wolę, żeby mąż przebadał się u lekarza.
Odpowiedź
Dodano: 06 Maj 2016
Autor: Edyta 24
Ocena:
Mąż robił kiedyś w domu test FertilityScore, jak bez skutku staraliśmy się o dziecko. Zestaw zawierał 2 sztuki i kosztował sporo, coś koło 100 zł. Był dość dokładny w porównaniu z wynikami badań laboratoryjnych.
Odpowiedź
Dodano: 06 Maj 2016
Autor: Mariola
Ocena:
Nie wiedziałam, że jest coś takiego jak domowy test płodności dla facetów. Chyba kupię go przy najbliższej wizycie w aptece dla narzeczonego, ciekawe ile kosztuje coś takiego.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach