45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Tapioka - idealna dla alergików i osób na diecie. Jak wykorzystać ją w kuchni?

Tapioka - idealna dla alergików i osób na diecie. Jak wykorzystać ją w kuchni?Tapioka - idealna dla alergików i osób na diecie. Jak wykorzystać ją w kuchni?

Perłowe kuleczki, czyli tapioka, podbijają od pewnego czasu rynek zdrowej żywności. Nie jest rośliną, ale produktem pochodzenia roślinnego, czyli skrobią pozyskiwaną z bulw manioku. Pochodzi z Brazylii. Dostępna jest w różnych postaciach: jak chociażby perłowych kuleczek albo proszku rozpuszczalnego w wodzie.

Po tapiokę powinny sięgnąć osoby cierpiące na różne alergie pokarmowe oraz chore na miażdżycę, ponieważ nie zawiera cholesterolu ani glutenu. Uznaje się ją produkt hipoalergiczny, poza tym jest niskokaloryczna, lekkostrawna i zawiera tylko niewielkie ilości białka oraz dobrze przyswajalnych węglowodanów. Pozyskuje się ją z manioka, czyli rośliny będącej odpowiednikiem ziemniaka w krajach azjatyckich.

  • Na co tapioka?

  • Dla kogo tapioka?

Od jakiegoś czasu można znaleźć ją w popularnych Bubble Tea – tajskich, mleczno-herbacianych napojach. Tapiokę często wykorzystuje się do przygotowania deserów i puddingów, zwłaszcza w Azji.

Jak przyrządzać tapiokę?

Ma ona neutralny smak, dlatego można łączyć ją z przede wszystkim słodkimi dodatkami: cukrem, miodem itd. Przed spożyciem, trzeba ugotować granulat tapioki, średnio trwa to 40 minut, a po tym czasie dobrze jest przelać je zimną wodą.

Na sklepowych półkach znajdziemy również tapiokę instant, którą można spożywać po zalaniu jej gorącą wodą i gotowaniu pięć minut (niektórzy producenci zalecają wcześniej ją zamoczyć).

Stopniowo pojawia się w Polsce, choć nie jest jeszcze aż tak popularna. Najczęściej znajdziemy ją w sklepach z ekologiczną żywnością, do kupienia na stronach internetowych, sklepach z żywnością orientalną. Można przechowywać ją w szczelnym opakowaniu prawie przez dwa lata. Będzie dobrym dodatkiem do wielu dań, gdyż nie ma smaku, a jednocześnie wywiera pozytywny wpływ na organizm:

  • Deserów,
  • Rosołu (zamiast makaronu),
  • Ugotowana w mleku kokosowym będzie azjatyckim odpowiednikiem ryżu na mleku,
  • W formie w Bubble Tea,
  • Zup, sosów.

W internecie znajdziemy masę przepisów na wykorzystanie tapioki w kuchni.

Komu zaleca się spożycie tapioki?

Przede wszystkim osobom borykającym się z problemami z układem pokarmowym, cholesterolem, alergiami albo odchudzaniem. Tapioka jest czystym produktem roślinnym, dlatego będzie doskonałą alternatywą dla osób unikających jedzenia mięsa albo produktów pochodzenia zwierzęcego. Dzięki znajdującym się w niej substancjom, zastąpi w diecie sery albo jajka, a także sprawdzi się jako dodatek do ciast i deserów, ponieważ nie zawiera glutenu.

zdrowy styl życia alergia odchudzanie zdrowa żywność tapioka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach