45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Tai Chi Chuan to esencja zdrowia? Dowiedź się więcej i sprawdź na czym polegają ćwiczenia.

Tai Chi Chuan to esencja zdrowia? Dowiedź się więcej i sprawdź na czym polegają ćwiczenia.Tai Chi Chuan to esencja zdrowia? Dowiedź się więcej i sprawdź na czym polegają ćwiczenia.

Tai Chi Chuan to wyjątkowe ćwiczenia polegające na medytacji w ruchu, czyli zaangażowaniu świadomości w wykonywaną pracę różnych części ciała. Ten rodzaj ćwiczeń korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Celem Tai Chi Chan jest osiągniecie psychicznego i fizycznego odprężenia.

  • Co to jest Tai Chi Chuan?

  • Na czym polega Tai Chi Chan?

Cały czas prowadzone są badania nad wpływem Tai Chi na zdrowie człowieka. Szczególną uwagę specjalistów przykuwa aktywność układu nerwowego podczas wykonywanych ćwiczeń. Dzięki przyłączeniu do ćwiczeń świadomości i skupieniu uwagi na koordynację ruchów możliwe jest osiągniecie wewnętrznego spokoju i wyciszenia. Poprawia się wówczas nasza koncentracja, a umysł sprawniej pracuje. Najbardziej widocznym efektem Tai Chi Chan jest poprawa samopoczucia. Nie od dziś wiemy, że pogodny nastrój ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Dlatego ćwiczenia Tai Chi Chan mogą być pomocne w leczeniu stanów depresyjnych i nerwicy.

Na czym polega Tai Chi Chan?

Przede wszystkim na procesie oddychania, który powinien być skoordynowany z wykonywanymi ruchami. Ćwiczy się za pomocą specjalnej techniki oddychania przeponowego (brzusznego). Postawa Tai Chi Chan wymaga rozluźnienia, uspakajające ruchy i świadome oddychanie zwiększają ruchomość klatki piersiowej. Długotrwałe ćwiczenie Tai Chi Chan znacznie poprawia wentylację płuc oraz większa ich pojemność.

Oddychanie przeponowe bardzo dobrze wpływa na pracę układu trawiennego, powodując stymulację narządów wewnętrznych. Poprawia się ukrwienie tych narządów, lepiej pracują wątroba i nerki. Dzięki sprawnej współpracy centralnego układu nerwowego znacznie polepsza się ruchomość jelit i wydzielanie kwasów żołądkowych. Dlatego Tai Chi Chan może być bardzo pomocne w zapobieganiu i leczeniu zaburzeń trawiennych. Poprawia się także przemiana materii, a po kilku miesiącach ćwiczeń Tai Chi Chuan można zauważyć poprawę w kwestii ilości cholesterolu we krwi.

U osób, które ćwiczą Tai Chi Chan regularnie, lekarze zaobserwowali sprawniejszą pracę serca i unormowane ciśnienie tętnicze krwi. Oczywiście porównując z osobami, które nie miały z nim żadnej styczności. Ćwiczenia te działają rozkurczająco na naczynia krwionośne oraz łagodnie aktywują mięśnie i stawy do pracy.

Osoby długotrwale ćwiczące Tai Chi Chan, rzadko narzekają na problemy z kręgosłupem, zwłaszcza z tymi związanymi z podeszłym wiekiem (skolioza, lordoza). A to dzięki poprawnej postawie podczas ćwiczeń, ustawiającej kręgosłup w sposób szczególny, jak również wykonywane ruchy pozytywnie wpływają na jego budowę.

Łagodne i skoordynowane ruchy Tai Chi Chan bardzo dobrze wpływają na mięśnie i stawy. Przy umiarkowanych regularnych ćwiczeniach angażowane do pracy są przeróżne mięśnie i to w tak dużym stopniu, że nawet z upływem lat pozostają one silne i nie podatne na urazy. Dzięki wydajniejszej pracy układu trawiennego i przemiany materii, kości zachowują w sobie niezbędne dla nich składniki odżywcze, m.in. wzrasta zawartość wapnia, co zapobiega osteoporozie.

Do ćwiczeń Tai Chi Chan potrzeby jest zwykły sportowy T-shirt i sportowe, długie spodnie. Konieczne jest wygodne sportowe obuwie.

Ćwiczyć może każdy, wiek nie jest ograniczeniem. Nie są nawet wymagane jakieś szczególne predyspozycje fizyczne. Ruchy są oparte są na tradycyjnych chińskich metodach. Ćwiczenia zawsze można dopasować indywidualnie do potrzeb, a przecież potrzebą każdego z nas jest relaks, wyciszenie i zdrowie.

 

serce mięśnie stawy płuca koncentracja ćwiczenia fizyczne zdrowie kondycja ćwiczenia umysłu opinie tai chi dla kogo forum

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach