45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Symptomy, których nie można ignorować. Jakie są objawy poronienia?

shutterstock_374202661 (2)shutterstock_374202661 (2)

Według statystyk, co szósta ciąża kończy się poronieniem. Oznacza to zakończenie ciąży przed końcem 22 tygodnia. Niestety, medycyna jest często bezradna wobec jego zagrożenia. Lekarze nie są w stanie przewidzieć, że kobieta poroni, ani tego procesu zatrzymać. Zwykle dzieje się to w trzech pierwszych miesiącach ciąży, w drugim trymestrze poronienie zdarza się zdecydowanie rzadziej.

Jeśli zauważysz u siebie pewne objawy, takie jak bóle krzyża, krwawienie, plamienia i bóle podbrzusza, nie musisz od razu wpadać w panikę. Zazwyczaj są to normalne objawy rozwijającej się ciąży, mimo to zawsze po ich wystąpieniu należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne komplikacje.

 • Czy można poronić nie krwawiąc?

 • Kiedy dochodzi do poronienia?

Objawy poronienia

Symptomy poronienia występują w różnym nasileniu. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania i wieku ciąży, a im objawy są silniejsze, tym gorzej. Trzeba przy tym pamiętać, że bardzo często są to normalne oznaki rozwijającej się ciąży i tylko lekarz może określić, czy jest ona zagrożona.

Poronienie zagrażające to oddzielenie się jaja płodowego na niewielkim odcinku. Wówczas możliwe jest zastosowanie leczenia zachowawczego, czyli np. leżenie, jednak gdy to nie pomoże i wciąż występuje czynność skurczowa i krwawienie, ciąża ma niewielkie szanse przetrwania. Objawy poronienia zagrażającego to:

 • Ból w podbrzuszu,
 • Ból w okolicy krzyża,
 • Krwawienie z dróg rodnych,
 • Plamienie.

Kolejnym typem jest poronienie w toku, przy którym symptomy są niemal takie same jak przy zagrażającym, jednak ból krzyża i podbrzusza jest rwący, silny i bardziej przypomina skurcze. Ten typ poronienia prowadzi do utraty ciąży.

Trzeci rodzaj to poronienie późne. Mówimy o nim w sytuacji, gdy utrata dziecka następuje po 13 tygodniu ciąży. Jest to ta sytuacja, w które poronienie nie ma miejsca w pierwszym, tylko już w drugim trymestrze. Po 16 tygodniu ciąży jajo płodowe jest wydalane dwuczasowo. Poronienie ma wtedy przebieg zbliżony do przebiegu porodu. Jeśli upłynie 20 tydzień ciąży, mówi się wówczas o urodzeniu martwego dziecka. Pierwsze objawy późnego poronienia to:

 • Skurcze w podbrzuszu,
 • Krwawienie z dróg rodnych,
 • Odejście płynu owodniowego.

Zdarza się również, że kobieta przeżywa poronienie powikłane, czyli takie, któremu towarzyszą inne objawy jak np. :

 • Sztywność karku,
 • Bóle mięśni,
 • Gorączka powyżej 38 stopni,
 • Dreszcze,
 • Zapalenie przydatków,
 • Zapalenie błony śluzowej macicy.
ciąża dziecko poronienie objawy poronienia
Komentarze
Dodano: 27 Wrzesień 2016
Autor: Elwira
Ocena:
Uważam, że lepiej poronić na początku ciąży niż miałyby się pojawić później komplikacje i wady wrodzone. Czytałam, że nasz kobiecy organizm jak wie że dziecko nie dobrze się rozwija to często sam usuwa płód powodując poronienie.
Odpowiedź
Dodano: 22 Sierpień 2016
Autor: Marta
Ocena:
Ja to przeszłam i nikomu nie życzę, spróbowaliśmy drugi raz po roku i udało mi się donosić ciążę, a teraz cieszę się z macierzyństwa. U mnie za pierwszym razem też nie było typowych objawów.
Odpowiedź
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: Mama Adasia
Ocena:
Ja poroniłam 2 razy, dopiero za 3 się udało. W zasadzie nie miałam jakichś większych objawów sygnalizujących, że coś może być nie tak.
Odpowiedź
Dodano: 02 Czerwiec 2016
Autor: Klaudia
Ocena:
Poronienie to dla każdej kobiety ciężkie przeżycie, ja na szczęście mam zdrowego synka, którego bardzo kocham :)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach