45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Świńska grypa w natarciu! - Jak możemy się ustrzec przed wirusem A(H1N1)?

Świńska grypa w natarciu! - Jak możemy się ustrzec przed wirusem A(H1N1)?Świńska grypa w natarciu! - Jak możemy się ustrzec przed wirusem A(H1N1)?

Wirus A(H1N1) prócz samej świńskiej grypy, może wywołać niebezpieczne dla nas powikłania. Na domiar złego o zarażenie nim nietrudno, gdyż szerzy się drogą kropelkową, aczkolwiek istnieją sposoby by temu zapobiec.

Zanim wpadniemy w panikę miejmy na uwadze, iż świńska grypa nie jest groźniejsza od zwyczajnej grypy.

  • Co to jest świńska grypa?

  • Jak uchronić się przed zarażeniem świńską grypą?

Czy to świńska grypa?

U 50-procent pacjentów zarażonych wirusem A(H1N1) nie występuje gorączka, co sprawia, iż możemy nie uświadomić sobie przebiegu grypy. Charakterystyczne dla świńskiej grypy są bóle brzucha, biegunka, nudności, a nawet krótki oddech, bóle w klatce piersiowej czy sine usta. Symptomy te wskazują na konieczność wdrożenia leków przeciwwirusowych. Innymi objawami są bóle mięśni, bóle głowy oraz dreszcze.

Ta odmiana grypy bywa o tyle trudna do zdiagnozowania, iż w niektórych przypadkach wirus swym działaniem dotyka płuca, a nie gardło. W tym przypadku konieczne jest badanie w kierunku niskiego utlenowania krwi.

Właściwa higiena ustrzeże przed zachorowaniem

  • Przede wszystkim często myjmy dłonie, którymi wedle wyliczeń w ciągu 60 minut dotkniemy ust około 30 razy. Ponieważ w miejscach publicznych natężenie zarazków jest najczęstsze, bezpośrednio po powrocie do domu powinniśmy myć ręce. Do wyboru poza mydłem mamy również dezynfekujący żel na bazie alkoholu. Nawyk ten warto wpoić już najmłodszym.
  • Pamiętajmy, iż zarazić wirusem możemy się nie tylko drogą kropelkową, ale i przez kontakt z zainfekowanymi powierzchniami, takimi jak poręcze czy klamki, na których wirus może przetrwać przez długie godziny.
  • Wietrzmy mieszkanie, dbajmy o ich optymalne nawilżenie, zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje mróz. Jest to o tyle ważne, że przesuszone błony śluzowe mogą łatwo paść ofiarą ataku wirusów czy bakterii.
  • Dla wzmocnienia systemu immunologicznego ważne jest codzienne spożywanie warzyw i owoców, szczególnie tych, które zawierają spore ilości przeciwutleniaczy. Jedzmy często orzechy, migdały i ryby, gdyż produkty te dostarczą cennych kwasów omega-3. Natomiast wraz z mięsem i jajkami przyswoimy cynk.

Jak zapobiec szerzeniu grypy?

  • O ile mamy potrzebę kichnięcia, bądź kaszlnięcia wskazane byłoby zakrycie twarzy chusteczką, którą od razu powinniśmy wyrzucić do kosza. Pojedyncze kichnięcie uwalnia średnio trzy tysiące kropelek przenoszących wirusa, które osiągają prędkość 167 kilometrów na godzinę.
  • Chore dzieci zostawmy w domu, zamiast posyłać je do szkoły czy przedszkola. Sami też starajmy się na kilka dni odizolować od rodziny i znajomych, zostańmy w mieszkaniu, zamiast iść do pracy, jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić.
infekcje grypa świńska grypa A(H1N1) wirus A(H1N1) jak uchronić się przed grypą

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach