45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Siniaki u dzieci - zwykły uraz a może choroba? Co jest ich przyczyną?

Siniaki u dzieci - zwykły uraz a może choroba? Co jest ich przyczyną?Siniaki u dzieci - zwykły uraz a może choroba? Co jest ich przyczyną?

Na widok sińców u dziecka podejrzliwie przypatrujemy się rodzicom lub wyciągamy wnioski o doskonałej zabawie zakończonej drobnym wypadkiem. Niekiedy nasze skojarzenia są krzywdzące względem opiekunów, ale również mogą okazać się zbagatelizowaniem poważnych schorzeń.

 • Co jest przyczyną siniaków u dzieci?

 • Czy siniaki oznaczają chorobę?

Siniak powstaje poprzez pęknięcie naczynia krwionośnego, w związku z czym wydostająca się z niego krew gromadzi pod skórą, która znaczy się zaczerwienieniem i obrzękiem. W następnych dniach obserwujemy przemianę koloru sińca w fiolet, zieleń i żółć, a w momencie całkowitego wchłonięcia krwi, niknie po nim ślad.

Schorzenia zwiększające podatność na sińce

 • Charakterystycznymi objawami białaczki jest bladość, brak sił witalnych oraz sińce właśnie. Siniaki mają związek z niskim poziomem erytrocytów i trombocytów. Podstawę diagnozy stanowi badanie morfologii krwi. Jeżeli w wyniki wkradły się nieprawidłowości, lekarz powinien skierować dziecko do hematologa.
 • Hemofilia związana jest z niedoborem czynnika krzepnięcia. Tę skazę krwotoczną potwierdza się poprzez badanie zwane „czasem krzepnięcia kaolinowo-kefalinowym“.
 • Choroba von Willebranda to trzecie godne wzmianki schorzenie krwi. Ponieważ krew nie posiada czynnika niezbędnego do zlepiania ścianek naczyń krwionośnych, nietrudno o widoczne na skórze sińce. Zarówno choroba von Willebranda, jak i hemofilia zaliczają się do chorób genetycznych, wobec czego rodzice zwykle są świadomi stanu zdrowia dziecka. W przeciwnym razie diagnoza nie należy do najprostszych, gdyż potrzeba wielu badań, bardziej zawiłych od rutynowej morfologii krwi. Ponadto u większości osób badania trzeba przeprowadzać ponownie by wykazać czynnik von Willebranda oraz białko zwane czynnikiem VIII. Konieczna jest konsultacja z hematologiem
 • Poza chorobami krwi, do siniaków u dzieci przyczyniać mogą się schorzenia nerek, bądź wątroby, w związku z tą drugą siniaki pojawiają się przede wszystkim na nogach. W diagnostyce nerek stosuje się badania laboratoryjne moczu i krwi. Wachlarz istotnych badań pod kątem kondycji wątroby jest znacznie szerszy.
 • Braki witaminy C są najmniej niepokojącą przyczyną nieuzasadnionych siniaków. W wyniku jej niedoborów ścianki naczyń krwionośnych stają się słabe.
 • Kruchość naczyń krwionośnych wynikająca z zaburzeń w ich budowie.

Siniaki objawem choroby

Niepokojące, powstające bez związku z urazem siniaki bywają oznaką choroby:

 • to przede wszystkim sińce powstałe w nietypowych miejscach, takich jak dłonie, brzuch i stopy,
 • sińce, które pojawiają się nagle bez urazu, powstające wskutek zwykłego dotyku,
 • przybierające wielkość inadekwatną względem urazu,
 • sprawiające ból utrudniający funkcjonowanie.
skaza krwotoczna chore nerki choroba von Willebranda hemofilia siniaki u dzieci czego objawem są siniaki skłonność do siniaków

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach