45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Seks a depresja. Jak poradzić sobie ze spadkiem libido?

Seks a depresja. Jak poradzić sobie ze spadkiem libido?Seks a depresja. Jak poradzić sobie ze spadkiem libido?

Osoby cierpiące na depresję często nie przypisują swoich problemów z obniżonym popędem seksualnym objawom choroby. Jednak pomiędzy jednym a drugim istnieje głębokie powiązanie, którego nie należy bagatelizować. Depresja ma wpływ na niemal każdy aspekt życia: relacje z ludźmi, stosunek do codziennych obowiązków, pracy. Najlepszym rozwiązaniem, ułatwiającym najbliższym zrozumienie większości zachowań, jest powiedzenie im o chorobie. Ukrywanie depresji jest fatalne w skutkach: może prowadzić do niewłaściwej interpretacji naszego zachowania, doszukiwania się jego przyczyn w lenistwie, braku ambicji itd.

 • Czy depresja wpływa na libido?

 • Czy depresja wpływa na erekcję?

Nic dziwnego, że osoby zmagające się z tą chorobą ,narzekają również na problemy z seksem. Obniżony nastrój sprawia, że spada również chęć na intymne zbliżenia. Do cieszenia się tym aspektem życia niezbędne są w takich chwilach czynniki takie jak sprzyjająca atmosfera, poczucie relaksu i bezpieczeństwa. Chorując na depresję często żyjemy w pewnego rodzaju zawieszeniu, tracimy zainteresowanie rzeczami, które normalnie sprawiały nam przyjemność. Najczęściej występującymi problemami z seksem w tym stanie są:

 • Zaburzenia erekcji. Ich podłoże tkwi w trudnościach w osiągnięciu odpowiedniego stopnia podniecenia. Najczęściej występuje u mężczyzn w starszym wieku. Bardzo często jednak może być skutkiem ubocznym zażywania leków antydepresyjnych.
 • Spadek libido. Czyli stan, gdy seks stopniowo przestaje nas interesować.
 • Problemy z podnieceniem. U mężczyzn wiąże się z zaburzeniami erekcji, kiedy to potrzebują więcej czasu aby osiągnąć pełny wzwód, u kobiet z suchością pochwy. Często objawiają się również brakiem orgazmu.

Choć każdy z tych objawów nie musi towarzyszyć depresji i może również nie mieć z nią żadnego związku, to są to najczęściej zgłaszane problemy przez osoby cierpiące na te schorzenie. Spora grupa osób spotyka się z nimi ze względu na przyjmowane środki antydepresyjne. Dzieje się tak z kilku powodów:

 1. Leki antydepresyjne obniżają libido u obu płci,
 2. Działają hamująco na układ nerwowy,
 3. Upośledzają możliwość osiągania orgazmu.

Mimo to, przyjmowanie antydepresantów jest bardzo ważnym elementem leczenia, którego nie można zaniedbać. Istnieją jednak sposoby na zminimalizowanie tych objawów. Seks ma dobroczynny wpływ na psychikę, jest ważną częścią życia – każdy człowiek dąży do bliskości, a zbliżenie prowadzi do wydzielania w organizmie substancji, które wpływają na samopoczucie.

 • Rozważ zażywanie leków leczących zaburzenia seksualne, np. zaburzenia erekcji.
 • Zgłaszaj lekarzowi swoje problemy ze stanem libido. Możliwe, że zmniejszy dawkę lub zmieni przepisywany lek.
 • Z lekarzem konsultuj również każde odstawienie leku.
 • Stosuj tylko środki przepisane przez lekarza psychiatrę, nigdy nie kupuj ich na własną rękę. Środki psychotropowe nie mogą być kupowane przez internet lub przejmowane od innej chorej osoby.
 • Czasem wystarczy sama terapia. Porozmawiaj z lekarzem o możliwości wykluczenia leczenia farmakologicznego.
 • Zgłaszaj psychiatrze wszelkie skutki uboczne. Wiele z nich, łącznie ze spadkiem libido, da się zniwelować dzięki zmianie leku lub dawki.
libido popęd seksualny depresja zaburzenia erekcji spadek libido

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach