45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rodzaje zmarszczek - jakie typy zmarszczek występują na twarzy?

Rodzaje zmarszczek - jakie typy zmarszczek występują na twarzy?Rodzaje zmarszczek - jakie typy zmarszczek występują na twarzy?

Zmarszczki to podłużne rysy na skórze - zazwyczaj oznaczając miniony czas, a więc kojarzące się z nieuchronnym procesem starzenia. Choć nie tylko sędziwy wiek stoi za ich powstawaniem, ma na to wpływ wiele innych czynników. Nie jest to zatem cecha fizjonomii, która dodaje radości wraz z wiekiem, raczej wręcz przeciwnie - nasuwa pytania, czy da się ten proces zatrzymać albo choć trochę spowolnić. Warto poznać rodzaje zmarszczek, by wiedzieć, jaki mamy wpływ na ich powstawanie.

Rodzaje zmarszczek - naucz się je nazywać i rozpoznawać

Wszelkie rodzaje zmarszczek zazwyczaj klasyfikuje się według miejsca, w którym występują i przyczyn, które rzutują na ich stopniowe pojawianie się. Podstawową kategorią różnicującą zmarszczki są właśnie przyczyny ich powstawania. I tak, najczęściej mamy do czynienia ze zmarszczkami mimicznymi, które nieuchronnie pojawiają się wskutek ruchów mięśni twarzy - automatycznych, mimowolnych. Zazwyczaj, takie zmiany obserwuje się u osób, które ukończyły 25. rok życia, potem ten proces się intensyfikuje. Ich typowa lokalizacja to okolice oczu, ust, nosa. Mimo że są to zjawiska zupełnie niepowiązane ze starzeniem się, wiele osób reaguje na nie z dużym niepokojem. Kolejną przyczyną powstawania zmarszczek jest inwazyjny kontakt ze słońcem. Jego szkodliwe działanie przyczynia się do tworzenia zagłębień w skórze zwanych zmarszczkami posłonecznymi. Główną cechą je charakteryzującą są liczne przebarwienia lub odbarwienia. Niewłaściwe ułożenie ciała w trakcie snu to niestety niedopatrzenie, które również może przyczynić się do powstawania zmarszczek noszących znamienną nazwę sennych. No i ostatnią przyczyną warunkującą pojawianie się zmarszczek jest właśnie naturalny proces starzenia się organizmu. Te z kolei to znamiennie określane zmarszczki grawitacyjne.

Miejsce powstawania zmarszczek - które miejsca na skórze wybierają ze szczególnym upodobaniem?

Oprócz przyczyn determinujących powstawanie zmarszczek, kolejną cechą je określającą jest miejsce, w którym występują. Te najbardziej widoczne, to ulokowane na czole bruzdy poziome, choć niekiedy występują także pionowe zmarszczki na czole, zwane lwią bruzdą, ulokowane pomiędzy brwiami. Delikatna skóra i silnie pracujące mięśnie okrężne oka, kurczące się podczas uśmiechu czy mrużenia oczu, to z kolei elementy charakteryzujące tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki układające się promieniście w okolicy kącików oczu. Najczęściej jednak mimo wszystko mamy do czynienia ze zmarszczkami pod oczami. To one pojawiają się najszybciej z uwagi na cienką i bardzo wrażliwą skórę, charakterystyczną dla okolic oczu (szacuje się, że ma ona tutaj pół milimetra, co jest wynikiem cztery razy cieńszym niż skóra reszty twarzy). Naturalny proces pojawiania się w tym miejscu zmarszczek to wynik zarówno ruchów mimicznych twarzy, jak i przesuszania skóry z uwagi na brak gruczołów łojowych i potowych w tej partii. Bruzdy pionowe nie omijają także okolic ust. Pionowo uformowane fałdy ulokowane pod wargami, noszą nazwę zmarszczek marionetek lub zmarszczek smutku. Wokół ust tworzą się także zmarszczki kojarzone z ustami palacza, przybierające kształt pionowych bruzd, ułożonych jak przy czynności gwizdania. Pomiędzy nosem a ustami występują także bruzdy przynosowe, zwane potocznie małpim pyszczkiem.

Czy można opóźnić proces pojawiania się zmarszczek na twarzy?

Wiele osób zachodzi w głowę, czy da się opóźnić proces starzenia się skóry twarzy, przejawiający się m.in. występowaniem na niej zmarszczek. W utrzymaniu dobrej kondycji skóry twarzy sprzyja praktykowanie zdrowej, bogatej w witaminy i minerały diety, właściwe pielęgnowanie skóry poprzez umiejętne nawilżanie i oczyszczanie. Ważne jednak przy tym, by pamiętać, że nie da się takim postępowaniem zatrzymać procesu starzenia się skóry lub go odwrócić. Jeśli ktoś ma taką potrzebę, to musi rozeznać się w ofercie zabiegów rekomendowanych przez medycynę estetyczną w tym zakresie.

zmarszczki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach