45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rodzaje bólów brzucha – o czym świadczą bóle w różnych miejscach brzucha?

Rodzaje bólów brzucha – o czym świadczą bóle w różnych miejscach brzucha?Rodzaje bólów brzucha – o czym świadczą bóle w różnych miejscach brzucha?

Jest wiele rodzajów bólów brzucha – niektóre z nich nie zwiastują poważnych schorzeń i nie są powodem do zmartwień. Zdarza się, że do dolegliwości przyczynia się zwykła niestrawność. Czasem jednak mogą świadczyć o patologii, która wymaga konsultacji lekarskiej, postępowania diagnostycznego i specjalistycznego leczenia. 

Lokalizacja i charakter bólu brzucha mogą nieco powiedzieć o przyczynie, która wywołała dolegliwość. Na tej podstawie można pokusić się o wstępną diagnozę, ale należy pamiętać, że ma ona jedynie charakter orientacyjny. Wszelkie niepokojące objawy powinien zawsze ocenić lekarz.

  • Rodzajach bólu brzucha

  • Chorobach przebiegających z bólem brzucha

 

Ból w centralnej części brzucha

Kurczowy ból w środkowej części brzucha często doskwiera nocą i promieniuje do pleców, czasem „wędruje” w kierunku prawego boku. Jeżeli do dolegliwości dołączają inne objawy, np. gazy, mdłości i torsje, podejrzewa się atak kolki żółciowej (wątrobowej). W takiej sytuacji należy powstrzymać się od przyjmowania pokarmów i płynów i pilnie wezwać pomoc lekarską.

Ból brzucha po prawej stronie

Silny ból brzucha z prawej strony w okolicach podżebrza z reguły świadczy o ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Choroba przebiega z wymiotami, nudnościami i wyższą temperaturą ciała. Dolegliwość może promieniować do pleców i nasilać się podczas wdechu. Po pierwszej dobie objawy zwykle łagodnieją, mimo to należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. Aktywne zapalenie grozi pęknięciem ścian pęcherzyka, wstrząsem, a nawet śmiercią.

Ból brzucha po lewej stronie

Ból brzucha w lewej części, który intensyfikuje się pod wpływem ucisku lub po posiłku, może wskazywać na uchyłki jelita grubego. Dolegliwość sygnalizują mdłości, dreszcze, biegunki, stolce ołówkowe, uczucie niepełnego wypróżnienia, zaparcia.

Ból w górnej, prawej części brzucha

Ból w górnej części brzucha po prawej stronie, który czasem nasila się,może świadczyć o rozwoju zapalenia wątroby, a nawet raka trzustki. Choroby podejrzewa się, jeśli ból występuje razem z wymiotami, mdłościami, zmęczeniem i gorączką Zazwyczaj do listy objawów dołączają zażółcenie skóry i białek oczu, jasne stolce i ciemne zabarwienie moczu.

Ból w górnej części brzucha, poniżej mostka lub nad pępkiem

Piekący ból brzucha zlokalizowany tuż pod mostkiem lub nad pępkiem wskazuje na wrzody żołądka lub zapalenie żołądka. Choroba przebiega z wymiotami, gazami, biegunkami, zgagą i utratą łaknienia.

Ból w podbrzuszu

Ból, uczucie ciężkości w podbrzuszu i/lub ból w pachwinie, który zaostrza się w czasie podnoszenia lub pochylania się do przodu, to typowe objawy przepukliny pachwinowej. W takim przypadku pod skórą w okolicy pachwinowej powstaje wyczuwalny guz lub wypukłość.

Ból brzucha z biegunką lub zaparciami

Jeśli prócz bólu brzucha występuje biegunka albo zaparcia, a także mdłości po posiłku, gazy, wzdęcia i śluz w stolcu, podejrzewa się reakcję na silny, przewlekły stres lub zespół jelita nadwrażliwego.

Ból brzucha promieniujący do ramion i barków

Ból brzucha, który „wędruje” do ramion i barków oraz intensyfikuje się podczas poruszania, ,świadczy o różnorodnych stanach patologicznych. Może wskazywać np. na zatrucie, zapalenie przydatków, ostre zapalenie wyrostka, perforację wrzodu żołądka, a nawet zawał serca lub wstrząs anafilaktyczny.

Ból brzucha o charakterze skurczowym

Jeśli skurczom towarzyszy ropa lub krew w stolcu oraz biegunka, wysoka temperatura ciała i spadek wagi, należy podejrzewać czerwonkę bakteryjną, wrzodziejące zapalenie jelita grubego albo chorobę Leśniowskiego-Crohna.

gorączka biegunka ból brzucha wymioty zespół jelita drażliwego
Komentarze
Dodano: 06 Lipiec 2016
Autor: aneta
Ocena:
moją siostrę bardzo bolał od jakiegoś czasu brzuch i niestety po badaniach okazało się, że to nowotwór :(
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach