45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Reaktywne zapalenie stawów - przyczyny, objawy, leki i sposoby leczenia

Reaktywne zapalenie stawów - przyczyny, objawy, leki i sposoby leczeniaReaktywne zapalenie stawów - przyczyny, objawy, leki i sposoby leczenia

Reaktywne zapalenie stawów to bardzo powszechna przypadłość w grupie chorób reumatycznych. Identyfikowane jako zespół Reitera - objawia się wieloma symptomami, co niestety nie idzie w parze ze znajomością przyczyn i łatwością postawienia odpowiedniej diagnozy. Sprzyjające warunki do rozwoju tego schorzenia stwarzają m.in. przebyte infekcje. Jak rozpoznać objawy znamionujące tę chorobę? Jak wygląda leczenie po zdiagnozowaniu zespołu Reitera?

Reaktywne zapalenie stawów - jakie są przyczyny tego specyficznego zapalenia?

Zespół Reitera to w najprostszym rozumieniu poinfekcyjne zapalenie stawów, powiązane z towarzyszącym mu zapaleniem kręgosłupa. Zazwyczaj choroba ta rozwija się wskutek przebytych wcześniej infekcji układ moczowo-płciowego, oddechowego, pokarmowego lub w związku z uwarunkowaniami genetycznymi. Badacze wnoszą, iż znaczącą rolę odgrywa tu antygen HLA B27, którego obecność w organizmie kilkudziesięciokrotnie zwiększa ryzyko rozwoju tej jednostki chorobowej. Dużo częściej przypadłość dotyka mężczyzn niż kobiety, zazwyczaj chorują osoby w wieku od 20 do 40 lat.

  • Jak rozpoznać chorobę stawów?

  • Jak leczyć chore stawy?

Choroba stawów - rozpoznaj objawy

Reaktywne zapalenie stawów przybiera postać wielu objawów, dlatego niełatwo jednoznacznie postawić tutaj diagnozę. Do najbardziej charakterystycznych symptomów należy zapalenie stawów, zazwyczaj obejmujące jeden lub kilka stawów. Najczęściej dotyczy stawu skokowego, kolanowego, nadgarstkowego. Zapalenie w obrębie tych stawów objawia się nasilonym bólem kolan, kostek, stopy oraz opuchnięciem tych partii. Dodatkowo, występuje również zapalenie przyczepów ścięgnistych rozpoznawane między innymi poprzez specyficzny „łokieć tenisisty”. Bardzo często zespołowi Reitera towarzyszy zapalenie kręgosłupa, które nietrudno zidentyfikować z uwagi na bolesność pośladków, ból w dole pleców, poczucie usztywnienia. Niekiedy, rozpoznanie choroby następuje już w zaawansowanym stadium, co oznacza, iż u wielu chorych stwierdza się wtedy przewlekłe zapalenie stawów lub nawracanie zapaleń w obrębie krzyżowo-biodrowym.

Kolejnym, charakterystycznym objawem zespołu Reitera, jest występowanie zmian chorobowych w narządzie wzroku. Najczęściej przybiera to formę zapalenia spojówek, choć bywają przypadki, że pojawia się owrzodzenie rogówki, zapalenie tęczówki czy błony naczyniowej oka. Te objawy należą do bardzo widocznych, nie da się bowiem przegapić niezmiennie czerwonych oczu, obrzęku, częstego i niczym innym nieuwarunkowanego łzawienia.

Kolejnym, charakterystycznym objawem problemu w tym zakresie jest zapalenie cewki moczowej lub pęcherza moczowego, które dają o sobie znać poprzez odczuwanie bólu i pieczenia przy oddawaniu moczu o mętnej, nienaturalnej barwie zawierającej wydzielinę.

Dodatkowo, alarmujące jest również zapalenie jelita, na które może wskazywać biegunka lub nawracające bóle brzucha. Niekiedy, występują także zmiany w układzie naczyniowo-sercowym, w błonach śluzowych i na skórze. Mogą pojawić się nieestetyczne wykwity skórne w postaci grudek , zrogowaceń, tradycyjnego trądziku. Czasem występują nadżerki w jamie ustnej, ulokowane na podniebieniu, dziąsłach, policzkach, języku. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych zapaleń, podobnie i tutaj dolegliwości ogólnoustrojowe mogą dać znać o sobie poprzez stany gorączkowe, ogólne poczucie osłabienia.

Reaktywne zapalenie stawów - właściwie zdiagnozuj i lecz!

Diagnostyka w przypadku tej choroby prowadzona jest poprzez badania krwi, moczu, kału, płynu stawowego, błony maziowej. Orzeczenie tej przypadłości zazwyczaj oznacza dla chorego konieczność ograniczenia aktywności fizycznej. Wskazane jest podjęcie działań rehabilitacyjnych. Zazwyczaj chorzy przyjmują niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mają na celu zniwelowanie bólu. Jeśli takowe farmakologiczne działanie okazuje się nieskuteczne, uzupełnia się je dodaniem leków modyfikujących, np. azatiopryny. Jeśli do zapalenia dochodzi wskutek przebytej chlamydiozy, choremu podaje się antybiotyki. W zakresie zmian skórnych konieczna jest interwencja dermatologa, a w zakresie zmian w okolicach oczu - interwencja okulisty.

Reaktywne zapalenie stawów choroba stawów

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach