45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Prawidłowa waga w ciąży. Jak przytyć zdrowo?

Prawidłowa waga w ciąży. Jak przytyć zdrowo?Prawidłowa waga w ciąży. Jak przytyć zdrowo?

W okresie ciąży normalnym jest, że przyszłe mamy stopniowo przybierają na wadze – ta oczywistość może być jednak przyczyną pewnych rozterek. Jak kontrolować swoją wagę, aby po porodzie szybko wrócić do formy? Ile trzeba przytyć w czasie ciąży? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Waga w ciąży jest kwestią indywidualną. To, ile przybieramy na wadze, warunkują nasze geny, styl życia i waga przed zapłodnieniem, a także wielkość dziecka. Zdarza się, że noworodek waży niewiele, a innym razem rodzi się 4-kilogramowy maluszek.

  • Jaka waga w ciąży?

  • Jak nie przytyć w ciąży?

Normalnie kontrolujemy swoją wagę za pomocą wskaźnika BMI, jednak w ciąży jest to niemożliwe. Taką kontrolę przeprowadzi jedynie lekarz prowadzący, który waży pacjentkę co wizytę, zawsze na tej samej wadze. Ważne są więc regularne wizyty u ginekologa i sprawdzanie, czy wszystko przebiega prawidłowo.

Ile można przytyć w ciąży?

Odpowiedź na takie pytanie nie jest uniwersalna, ponieważ różnimy się od siebie. Organizmy w różnorodny sposób reagują na poszczególne zmiany zachodzące w ciele, zwłaszcza w czasie ciąży. Mimo to, określono „widełki”, w których mniej więcej powinna mieścić się przyszła mama. Przez dziewięć miesięcy stopniowo przybywa kilogramów, a finalnie sięgają one od 10 do 12 kilogramów. Na tę wartość składają się: macica (1kg), krew i inne płyny ustrojowe (3kg), piersi (do 2kg), płyn owodniowy (1-2kg), łożysko (0,5-1kg), dziecko (3-4kg).

7kg traci się niedługo po porodzie, zaś reszta „umyka” samoistnie z biegiem czasu – np. w wyniku karmienia piersią.

  • Pierwszy trymestr – powinnaś przytyć około 2kg, dziecko jest jeszcze niewielkie. Niektóre kobiety chudną przez poranne mdłości,
  • Drugi trymestr – od tego momentu przybierasz na wadze około pół kg na tydzień, czyli 2kg miesięcznie,
  • Trzeci trymestr – przebiega podobnie jak drugi, zaś przed samym porodem już w ogóle się nie tyje.

Zadbaj o siebie odpowiednio wcześniej

Przyrost wagi w czasie zdrowej ciąży wynosi od 12 do 17kg. Mimo wszystko, masz ciągły wpływ na swój wygląd w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Jeśli „jesz za dwoje”, nie ruszasz się, musisz liczyć się z konsekwencjami. Nie warto traktować tego stanu jako wymówki do sięgania po zbyt kaloryczne posiłki. Niestety, przyniesie to konsekwencje w postaci tłuszczyku, który trudno będzie zrzucić.

Najczęściej, nadmiernie tyją osoby, które po prostu mają taką skłonność. W trakcie ciąży u niektórych kobiety ujawniają się również zaburzenia endokrynologiczne, które są czynnikiem sprzyjającym tyciu. Zła jest zarówno nadwaga (może zakłócać m.in. odczucia związane z ruchami płodu, powoduje nadciśnienie, obrzęki, żylaki), jak i niedowaga – kobiety o zbyt niskiej wadze częściej rodzą dzieci z zaburzeniami, np. opóźnieniem rozwojowym. Dlatego należy zadbać o swoje „rozmiary” zarówno przed ciążą – wprowadzając zdrowy tryb życia i osiągając optymalną wagę, jak i w jej trakcie.

nadwaga ciąża karmienie piersią waga w ciąży
Komentarze
Dodano: 01 Czerwiec 2016
Autor: Daga
Ocena:
Ja w ciąży przybrałam 13kg na wadze i po porodzie po 3 dniach spadło mi 11 :)
Odpowiedź
Dodano: 24 Maj 2016
Autor: Beata
Ocena:
A ja dla odmiany prawie w ogóle nie tyłam w ciąży, przybrałam 9,5 kg. i lekarz zawsze miał do mnie ale, na szczęście urodziłam zdrowego syneczka.
Odpowiedź
Dodano: 13 Maj 2016
Autor: Emila
Ocena:
Ja w pierwszej ciąży przytyłam prawie 25 kilo i potem bardzo długo nie mogłam tego zrzucić, dlatego w drugiej znacznie bardziej uważałam na to co jem i udało się, przybrałam 18.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach