45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 8 warzyw, które pomogą w walce z nadciśnieniem

Poznaj 8 warzyw, które pomogą w walce z nadciśnieniemPoznaj 8 warzyw, które pomogą w walce z nadciśnieniem

Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120/80 mmHg. Jeżeli twoje ma wartość powyżej 140/90 mmHg, to cierpisz na nadciśnienie. Podpowiadamy, co możesz zrobić dla swojego organizmu, żeby osiągnąć normę i pozbyć się tego problemu. Oprócz leków, przydatne będzie codzienne spożycie warzyw, które mają wyjątkowe właściwości dla zdrowia naszego układu krwionośnego!

Gdy cierpimy na nadciśnienie, konieczna jest zmiana trybu życia i diety. Pomocne będzie zwiększone spożycie warzyw i owoców, a także regularna aktywność fizyczna. Według statystyk, jedynie 40% osób w Polsce ma prawidłowe ciśnienie! Jest to tym bardziej niepokojące, że wzrost ciśnienia skurczowego i rozkurczowego podwaja ryzyko śmierci. Poznanie tych przykrych faktów uświadamia, jak ważne dla naszego zdrowia jest utrzymywanie właściwych parametrów ciśnienia.

  • Co na nadciśnienie?

  • Co jeść przy nadciśnieniu?

Istotne w tym wszystkim jest spożycie odpowiednich warzyw. Oto 8 z nich, które mają szczególne znaczenie dla ciśnienia krwi:

  1. Rukola – smaczny i bardzo zdrowy dodatek pochodzący z kuchni śródziemnomorskiej. Jest bogatym źródłem witamin A, C, B, K, potasu, wapnia, magnezu i żelaza, a także błonnika. Zwłaszcza potas, błonnik i magnez są bardzo ważnymi elementami diety osób z nadciśnieniem. Dlaczego? Magnez działa rozluźniająco na naczynia krwionośne, dzięki czemu odciąża serce, potas zaś przyspiesza wydalanie wody z organizmu (dając tym samym podobny efekt), a błonnik usprawnia te procesy.
  2. Jarmuż – coraz bardziej popularny i doceniany za swoje zdrowotne właściwości jarmuż, to również doskonałe źródło dobroczynnego magnezu, podobnie jak rzeżucha i awokado. Badania przeprowadzone w Japonii udowodniły, że codzienne spożycie takich warzyw wpływa na obniżenie ciśnienia.
  3. Botwina – już jedna szklanka botwiny obniża ciśnienie krwi nawet o 10 mmHg. Według badań, ciśnienie po spożyciu buraczanych wyrobów ulega obniżeniu już godzinę po zjedzeniu, co udowadnia, że kuracja daje niemal natychmiastowy efekt. Takie działanie spowodowane jest zawartymi w burakach azotanami, które mają rozkurczowe działanie na mięśnie gładkie.
  4. Burak – jednak nie tylko botwina ma takie działanie – również burak sam w sobie jest bardzo cenny w obniżaniu ciśnienia krwi. Nie ograniczajmy się więc w spożyciu zrobionych z niego przysmaków i dań, bo buraki to jedne z najcenniejszych warzyw w walce z nadciśnieniem!
  5. Szpinak – kolejny na naszej liście jest szpinak, czyli warzywo niekoniecznie lubiane przez dzieci. Ma to jednak związek głównie z niewłaściwym jego przyrządzeniem, bo dobrze przyprawiony i podany szpinak potrafi być bardzo smaczny. Liście szpinaku mają wiele zalet – chronią przed rakiem, miażdżycą, a także zaleca się go osobom zestresowanym i mającym zbyt wysokie ciśnienie, gdyż posiada mnóstwo magnezu.
  6. Seler – przyrządzony z niego sok to prawdziwy, naturalny lek na nadciśnienie. Pomaga zrelaksować mięśnie gładkie w ścianach naczyń krwionośnych, zmniejsza ciśnienie krwi, a codzienne picie takiego soku pozwala zobaczyć już pożądane efekty po upływie 3 tygodni.
  7. Rzodkiewka – duża zawartość potasu i błonnika pomaga w obniżaniu ciśnienia. Osobom mającym problemy z chorobami krążenia zaleca się spożycie od 3-4 rzodkiewek dziennie.
  8. Sałata – działa na podobnej zasadzie co szpinak i jarmuż. Najlepsza będzie z dodatkiem awokado, oliwy z oliwek, orzechów, ponieważ stanowią one źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, bardzo skutecznych w regulowaniu ciśnienia krwi.
serce nadciśnienie ciśnienie choroby układu krążenia
Komentarze
Dodano: 15 Październik 2016
Autor: stefan
Ocena:
że sałata jest dobra na zbyt wysokie ciśnienie to nie wiedziałem, a lubię bardzo i mam nadciśnienie
Odpowiedź
Dodano: 04 Wrzesień 2016
Autor: Lidia
Ocena:
Mam nadciśnienie i rzeczywiście z tego, co kojarzę większość z tych produktów lekarz mi zalecał. Bardzo lubię szpinak.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach