45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 10 sposób na zatkany nosek u niemowlaka!

Poznaj 10 sposób na zatkany nosek u niemowlaka!Poznaj 10 sposób na zatkany nosek u niemowlaka!

Kanały nosowe u niemowląt są bardzo wąskie, dlatego w ich przypadku zwykły katar urasta do rangi poważnego problemu. Zaniedbany, może stać się przyczyną różnych powikłań, takich jak zapalenie uszu i zatok. Nie ułatwia tego fakt, że dzieci do pierwszego roku życia oddychają wyłącznie przez nosek. Ten niepozorny narząd jest bardzo ważny – pełni rolę klimatyzatora i filtra, ponieważ reguluje wilgotność powietrza, usuwa zanieczyszczenia i jednocześnie je ogrzewa. Niemowlęta oddychają aż 50 razy na minutę, dlatego niedrożność nosa u takiego maluszka często stanowi nie lada problem. Dlatego warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie pozbyć się kataru!

 • Jak radzić sobie z zatkanym nosem u niemowlaka?

 • Czy inhalacje pomagają na katar?

Gdy dziecko nie może oddychać, pojawia się wiele problemów: gorzej śpi, jest rozdrażnione, występują trudności z karmieniem, ponieważ niemowlak przerywa ssanie, aby zaczerpnąć powietrza, czasem pojawiają się inne komplikacje takie jak zapalenie zatok przynosowych lub ucha.

Katar przewlekły, czyli trwający wyjątkowo długo, przyczynia się do zaburzeń oddychania określanych jako „sapka”. Rozpoznamy to po stale otwartych ustach u dziecka i rozszerzonych skrzydełkach nosa. Ponieważ niemowlę nie oczyści nosa samodzielnie, a jedyną ulgę przynosi mu płacz, podczas którego łzy rozpuszczają zaschniętą wydzielinę, do akcji wkraczają rodzice. Oto, co możesz zrobić dla nosa swojego maluszka:

 1. Oczyszczaj nos dziecka aspiratorem. Zazwyczaj ma on kształt tulejki. Jak z niego korzystać: jego węższy koniec włóż do noska, na drugi załóż specjalną rurkę, przez którą będziesz zasysać powietrze. W ten sposób wyciągniesz z noska wydzielinę – dzięki silnemu ciągowi powietrza. W aspiratorach umieszczony jest kłębek waty lub specjalny filtr z gąbki, które uniemożliwiają przedostanie się wydzieliny do przewodu rurki. Po użyciu, umyj końcówkę, którą wkładasz do noska niemowlaka, aby nie przenosić znajdujących się tam bakterii.
 2. Kiedy malec nie śpi, kładź go na brzuchu, wówczas wydzielina samoistnie wyleci z noska.
 3. Koniecznie nawilżaj powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, ponieważ zbyt suche spowoduje nasilanie kataru w wyniku przesuszenia błon śluzowych. Jeżeli nie masz specjalnego nawilżacza, połóż na grzejniku mokry ręcznik.
 4. Gdy niemowlak śpi, jego główka powinna znajdować się wyżej niż klatka piersiowa. W tym celu podłóż pod materac poduszeczkę lub kocyk, możesz również podłożyć coś pod nogi łóżeczka, aby było lekko uniesione. W przypadku maluchów, które nie opanowały jeszcze samodzielnego obracania się na plecy i brzuch, nie powinno się kłaść poduszki bezpośrednio pod główkę, aby nie męczyć kręgosłupa i nie wymuszać nienaturalnej pozycji.
 5. Zastosuj inhalacje, czyli do gorącej wody w misce lub garnku dodaj olejki eteryczne (polecone przez pediatrę) lub rumianek, a następnie posadź dziecko na kolanach i podstaw mu podbródek pod naczynie – w taki sposób, aby para go nie poparzyła. Czasem inhalacje można przeprowadzać na pomocą nawilżacza powietrza, jeśli producent dopuszcza taką możliwość.
 6. Stosuj preparaty soli morskiej w sprayu. Zaaplikowanie jej do nosa rozpuści zalegającą wydzielinę, którą następnie usuniesz chusteczką higieniczną zwiniętą w rulon albo za pomocą aspiratora.
 7. W tym celu sprawdzi się też sól fizjologiczna: wlej do każdej dziurki jedną lub dwie krople soli, następnie poczekaj chwilę, aż rozpuści wydzielinę i ją usuń.
 8. Możesz zaaplikować dziecku także specjalne krople do nosa, jednak aby to zrobić, skonsultuj się z pediatrą, ponieważ mogą działać one podrażniająco na śluzówkę.
 9. Jeżeli dziecko ma więcej niż pół roku, możesz smarować mu plecki i klatkę piersiową maścią z substancją lotną, która zmniejszy przekrwienie śluzówek.
 10. Dobra będzie również maść majerankowa, którą smaruje się skórę pod nosem, należy jednak uważać aby aplikować jej odrobinę i uważać, by nie dostała się do nosa, gdyż może spowodować podrażnienie śluzówki.
katar krople do nosa krople do nosa dla niemowląt katar u niemowlaka niemowlak niemowlę sposoby na katar u małego dziecka sposoby na katar u niemowlaka przeziębienie u niemowlaka aspirator sapka
Komentarze
Dodano: 22 Sierpień 2016
Autor: Daria
Ocena:
No właśnie a to czyszczenie noska solą fizjologiczną za pomocą irygatora jest bezpieczne? Dziecko nie płacze, nie krztusi się?
Odpowiedź
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Kamila
Ocena:
Czyli jak dziecko śpi, to główkę powinno mieć dość wysoko. Dobrze wiedzieć, bo jestem początkująca mamą.
Odpowiedź
Dodano: 15 Lipiec 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Mi kiedyś farmaceutka poleciła maść majerankową i to rzeczywiście działa. Synek zdecydowanie łatwiej oddycha po niej.
Odpowiedź
Dodano: 04 Kwiecień 2016
Autor: Gosia
Ocena:
Ja też musiałam zmagać się z katarem u niemowlaka. Dla mojej Zuzi kupiłam specjalny irygator i oczyszczam jej nosek solą fizjologiczną szybko i skutecznie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach