45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Powolnie wyniszczająca choroba – Stwardnienie Rozsiane. Co dziś o niej wiemy?

Powolnie wyniszczająca choroba – Stwardnienie Rozsiane. Co dziś o niej wiemy?Powolnie wyniszczająca choroba – Stwardnienie Rozsiane. Co dziś o niej wiemy?

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Zalicza się ją do chorób demielinizacyjnych, czyli takich, w których dochodzi do powolnego zniszczenia komórek nerwowych znajdujących się w naszym mózgu. Choroba ma przebieg przewlekły.

Proces chorobowy

Chory nie czuje się w ten sam sposób przez cały czas. Zazwyczaj choroba wywołuje różnego rodzaju zaostrzenia, po których występuje zwykle dobra poprawa. Okresy te – dobrego i złego samopoczucia – występują jeden po drugim, zależnie od siebie. Każdy następny „napad” choroby niestety coraz bardziej wpływa na kondycję układu nerwowego i ogólne zdrowie pacjenta.

Kto może zachorować?

Ciekawe jest to, że częstość zachorowania różni się w poszczególnych krajach tj. zależy od położenia geograficznego. W jednym miejscu może wynosić do dwóch zachorowań na sto tysięcy, a w innym już nawet do stu pięćdziesięciu wystąpień choroby na sto tysięcy osób.

  • Co to jest stwardnienie rozsiane?

  • Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?

  • Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się pomiędzy 20. a 40. rokiem życia
  • Częściej chorują kobiety, niż mężczyźni

Więcej o mechanizmie choroby…

Uszkodzeniu ulegają same osłonki mielinowe, które chronią komórki nerwowe – ich aksony – co daje możliwość sprawnego przesyłania informacji. W przypadku uszkodzenia osłonek, neurony, do których one należały nie mogą już komunikować się z innymi – następuje zastopowanie przesyłania dalszych informacji wzdłuż dróg nerwowych.

Jak powstaje SM?

To dla naukowców nie jest jeszcze do końca jasne i przejrzyste. Choroba wciąż jest badana, ale wielu naukowców upatruje się jej podłoża autoimmunologicznego. Niektórzy z nich wskazują na to, że może ona być wywoływana przez jakiejś procesy metaboliczne, a być może nawet przez wirusy np. przy zakażeniu wirusem Epsteina-Barr. Niektóre naukowe źródła podają, że stałe niedobory witaminy D także mogą doprowadzić do powstania choroby.

Ze względu na to, że choroba jest poznana w tam nikłym stopniu, wciąż nie istnieje leczenie przyczynowe. Leczy się tylko objawy, poprawia się funkcjonowanie pacjenta oraz stara się zahamować dalszy rozwój choroby. Medycyna nie wie jednak, w jaki sposób wyleczyć osobę chorą w sposób „kompleksowy”

Objawy choroby

  • Przede wszystkim są to różnego rodzaju zaburzenia w zakresie równowagi, widzenia, ruchu, czucia
  • Pojawiają się również ostre bóle, które mogą dotyczyć wielu części ludzkiego ciała
  • Wśród objawów wymienia się również typowe objawy psychiatryczne np. zaburzenia nastroju (depresja, nerwica) czy zaburzenia poznawcze (problemy w zakresie dalszego normalnego funkcjonowania)
układ nerwowy stwardnienie rozsiane SM

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach