45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poradnik dla kobiet w okresie klimakterium. Jak załagodzić pierwsze objawy menopauzy?

shutterstock_278507417 (1)shutterstock_278507417 (1)

Klimakterium to trudny okres w życiu wielu kobiet. Określeniem tym nazywa się czas na dwa lub trzy lata przed menopauzą, czyli wystąpieniem ostatniej w życiu miesiączki. Niestety, klimakterium często trwa jeszcze kilka lat po ostatnim krwawieniu, w wyniku czego kobiety męczą się z tym stanem nawet przez 4 do 5 lat. Wówczas stopniowo ustaje praca jajników, co staje się przyczyną wahań hormonalnych i złego samopoczucia.  

Ostatnie krwawienie u większości Polek wypada pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Cykle stają się coraz krótsze, miesiączka pojawia się np. co trzy tygodnie. Innym razem, cykl potrafi trwać zbyt długo – nawet od 40 do 60 dni. Później cykle mogą powracać do normalnej liczby dni, aby za jakiś czas znów skrócić się lub wydłużyć. Sam okres potrafi trwać nawet dwa tygodnie, a nie kilka dni jak wcześniej. Takie wahania mogą sprawiać dużo trudności i przysporzyć stresu. Na szczęście istnieją metody, aby załagodzić przebieg klimakterium.

  • Jak poradzić sobie z menopauzą?

  • Jak złagodzić klimakterium?

Zasada nr I: Stosuj preparaty roślinne

Terapia oparta na hormonach roślinnych to skuteczny i sprawdzony sposób na zniwelowanie uderzeń gorąca. Chodzi o ten stan, w którym nagle odczuwa się falę gorąca, twarz robi się zaczerwieniona, na czole pojawia się pot. Takie „ataki” to często najbardziej uciążliwy symptom menopauzy. Sytuacji nie poprawia fakt, że stan ten może powtórzyć się kilkakrotnie w ciągu dnia, a nawet w nocy.

Wyjściem z tej sytuacji są fitoestrogeny, czyli naturalnie występujące w roślinach związki, które składem przypominają kobiece estrogeny, a więc żeńskie hormony płciowe. Ich skuteczność jest jednak zależna od indywidualnych uwarunkowań organizmu – na jednym podziałają lepiej, na innych mniej. Oprócz diety opartej o produkty sojowe, wprowadź dostępne w aptekach preparaty. Decyzję o kuracji powinnaś jednak podjąć wraz ze swoim ginekologiem.

Zasada nr II: Rozładuj stres

Huśtawki nastrojów to nic przyjemnego zarówno dla ciebie, jak i dla otoczenia. Buzujące hormony powodują wzmożoną nerwowość, łatwo o irytację i gniew, zniechęcenie, a nawet depresję. Takie objawy mogą złagodzić zioła. Zastosuj naturalny antydepresant – preparaty z dziurawcem i melisą, które zlikwidują również napięcie nerwowe i palpitacje serca, które często towarzyszą klimakterium. Zdrowym sposobem na rozładowanie emocji jest aktywność fizyczna, jednak nie chodzi tylko ćwiczenia (chyba że sprawiają ci przyjemność) – spaceruj, pływaj, tańcz, zrelaksuj się!

Zasada nr III: Wybierz dobre kosmetyki

Przez niedobór estrogenów skóra staje się cieńsza i łatwiej o jej przesuszenie. Ubywający kolagen i elastyna sprawiają, że traci swoją sprężystość. Tutaj powinny wkroczyć dobrej jakości kosmetyki do cery dojrzałej. Na rynku znajdziesz wiele preparatów pobudzających produkcję elastyny i kolagenu, pomagających zachować optymalne nawilżenie. W słoneczne dni pamiętaj o ochronie twarzy – promienie UV pogłębiają zmarszczki, dlatego stosuj kremy z filtrami ochronnymi.

Zasada nr IV: Zmień swoją dietę

Nie jest prawdą, że każda kobieta tyje przy menopauzie. Oczywiście zmienia się zapotrzebowanie energetyczne organizmu, przemiana materii spowalnia, jednak możesz zachować zgrabną sylwetkę. Wystarczy modyfikacja diety – jedz mniej, ale częściej, najlepiej 5 posiłków dziennie, zachowując równe odstępy pomiędzy nimi. Zrezygnuj z tego co tłuste, rzadko sięgaj po desery, postaw na dużą ilość warzyw na talerzu. Teraz potrzebujesz również więcej wapnia, dzięki któremu wzmocnisz kości (w okresie przekwitania stają się one słabsze), dlatego zjadaj więcej produktów mlecznych.

menopauza przekwitanie klimakterium fitoestrogeny
Komentarze
Dodano: 26 Wrzesień 2016
Autor: Mirka
Ocena:
Czy stosowały panie preparaty roślinne na złagodzenie objawów menopauzy? Może możecie polecić jakiś skuteczny, bo nie radzę sobie.
Odpowiedź
Dodano: 04 Wrzesień 2016
Autor: Maryla
Ocena:
Dziękuję za ten artykuł. Znalazłam w nim kilka cennych porat, które z pewnością zastosuję.
Odpowiedź
Dodano: 27 Lipiec 2016
Autor: Bożena
Ocena:
Też wchodzę własnie w ten trudny okres w życiu kobiety dojrzałej. Najbardziej dają mi się we znaki oblewające poty. Niedawno kupiłam ziołowe tabletki w aptece. Może pomogą.
Odpowiedź
Dodano: 09 Maj 2016
Autor: Krysia
Ocena:
Nie da się powstrzymać tego, co nieuniknione, ale jak można sobie pomóc, to ja z chęcią się na to piszę. Spróbuję zastosować w praktyce powyższe rady.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach