45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Podaruj dziecku pupę wolną od pieluszkowego zapalenia skóry! Jak ustrzec dziecko przed odparzeniami?

Podaruj dziecku pupę wolną od pieluszkowego zapalenia skóry! Jak ustrzec dziecko przed odparzeniami?Podaruj dziecku pupę wolną od pieluszkowego zapalenia skóry! Jak ustrzec dziecko przed odparzeniami?

Pieluszkowe zapalenie skóry, odparzenia to jedne z częstszych dolegliwości u niemowląt. Przytrafiają się do kilku razy, nim dziecko ukończy drugi rok życia. Istnieje cały szereg czynników, które sprzyjają ich powstawaniu, aczkolwiek dużą rolę odgrywa w tym wypadku cienka warstwa lipidowa, która nie chroni należycie delikatnej pupy niemowlaka.

  • Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry?

  • Jak sobie radzić z pieluszkowym zapaleniem skóry?

Fakt ten nie usprawiedliwia jednak nas z zaniedbań. Poznaj sprawców pieluszkowego odparzenia i chroń przed nimi dziecko.

Mechanizm powstawania odparzeń

Bez względu na to czy stosujemy tradycyjną pieluszkę, jaką posługiwały się nasze mamy, czy też sięgniemy po jednorazową, pupa dziecka pozostaje narażona na odparzenia. Podczas pocierania skóry o pieluszkę, może dochodzić do podrażnień, które niekiedy przechodzą w stan zapalny. Zawartość zbyt długo niezmienianej pieluszki, uwalnia liczne bakterie oraz chemicznie oddziałujący amoniak. Winny jest również brak dostępu do świeżego powietrza, za mały rozmiar pieluszek, występowanie drożdżaków w kupce dziecka oraz zaburzone pH kału i moczu, do czego doprowadza biegunka, infekcje dróg moczowych, szczepienia, antybiotyki, dieta mamy, jak również ząbkowanie. Życia niemowlakowi nie ułatwiają wysokie temperatury, alergie na składniki zawarte w proszkach do prania, jednorazowych pieluszkach lub chusteczkach do pielęgnacji. Podobnie uczulenie na produkty, które mama zaczyna wprowadzać do diety dziecka, naraża je na zmiany skórne (wysypka, przesuszenie), problemy trawienne (biegunki, zaparcia, kolka), obecność krwi, albo śluzu w kupce, a także ich pienistą formę lub zielony odcień.

Co możesz zrobić?

Odparzenie przybiera postać zaczerwienienia skóry w pobliżu cewki moczowej lub odbytu. By uchronić dziecko przed przeobrażeniem się tego symptomu w pieluszkowe zapalenie skóry, dokładnie umyj dziecko, a w miejsca odparzeń zastosuj specjalny krem. Zmieniaj pieluszkę od razu, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. W przeciwnym razie będziesz mieć do czynienia z rumieniem, któremu towarzyszy wyraźne zaczerwienienie oraz wypryski. Wtedy kąpiel dziecka powinna odbywać się przy udziale wyłącznie przegotowanej wody. Podczas zmieniania pieluszki, pozwól by pupa niemowlaka parę minut miała kontakt ze świeżym powietrzem. Dobrze jest zabezpieczyć folią materac lub kocyk na którym leży dziecko. Dopiero po nałożeniu maści lub tłustego kremu na odparzenia, możesz założyć dziecku pieluszkę. Natychmiast udaj się z maluchem do lekarza, jeśli rozwinie się ostre pieluszkowe zapalenie skóry. Charakterystyczna dla niego jest bolesne zaczerwienie na całych pośladkach, z którym występuje odczucie gorąca, łuszczenie oraz krostki, dziecko traci apetyt, nie może spać, płacze i gorączkuje.

Cenna profilaktyka

Zmieniaj pieluszkę raz na 2 godziny i bezpośrednio po kupce. Na oczyszczonej skórze dziecka rozprowadź kosmetyk przeciw odparzeniom. Kąpiel musi odbywać się każdego wieczoru przy udziale ciepłej wody. Stosuj oliwkę, która zapobiegnie przesuszeniom. Nie przesadzaj z ilością zasypek.

odparzenia pieluszkowe zapalenie skóry ostre pieluszkowe zapalenie skóry podrażnienia skóry dziecka pieluszki jak dbać o skórę dziecka jak często zmieniać pieluszkę
Komentarze
Dodano: 03 Czerwiec 2016
Autor: Sandra
Ocena:
Zgadzam się, najlepiej wietrzyć pupkę, a jak kremik po zmianie pieluszki to już nie puder, bo wtedy skóra nie oddycha i jest jeszcze gorzej. Jak wietrzył mój mąż córci pupkę to trafił że go obsikała, ale był ubaw... :)
Odpowiedź
Dodano: 12 Maj 2016
Autor: Edyta
Ocena:
A ja jestem za naturalnym wietrzeniem pupci, jak jest ciepło w domu, to nawet 0,5 godziny. A ile Maluch ma przy tym radości, nieskrępowany pieluchą i odzieżą.
Odpowiedź
Dodano: 11 Kwiecień 2016
Autor: Klaudia
Ocena:
Mój Franio miał pieluszkowe zapalenie skóry i najlepiej sprawdził się sudocrem, ale wtedy bez puderku no i częste wietrzenie pupy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach