45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pierwsza pomoc przy kontuzjach. Garść informacji o zwichnięciach i stłuczeniach!

Pierwsza pomoc przy kontuzjach. Garść informacji o zwichnięciach i stłuczeniach!Pierwsza pomoc przy kontuzjach. Garść informacji o zwichnięciach i stłuczeniach!

Zwichnięcia i stłuczenia to przypadłość nie tylko sportowców. Dotyczą dosłownie wszystkich – niezależnie od wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Mówi się, że uwarunkowane są zarówno predyspozycjami do urazów w postaci słabych mięśni, jak i równie często… zwyczajnej nieuwagi.

  • Jak rozpoznać zwichnięcie?

  • Jak leczyć stłuczenia?

Zwichnięcie to przesunięcie kości w obrębie stawu. Rozpoznasz to po opuchnięciu stawu i tym, że staje się gorący w dotyku. W dodatku, bardzo często uszkodzeniom ulegają również więzadła i torebka stawowa. Do najczęstszych przyczyn tego typu uszkodzeń należą:

  • Nieuwaga,
  • Wcześniej przebyte urazy,
  • Słabe mięśnie,
  • Wyczynowe uprawianie sportu.

Jak rozpoznać zwichnięcie?

Podstawowym objawem, rozróżniającym zwichnięcie od skręcenia jest niemożność wykonywania ruchów w stawie przy jednoczesnym występowaniu sprężynującego oporu. Zwichnięcie powoduje nie tylko uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych, ale także większe naczynia i nerwy. W związku z tym, przy urazach tego typu konieczna jest pomoc lekarska i badanie RTG.

Pierwsza pomoc przy zwichnięciach

W przypadku udzielania pierwszej pomocy, absolutnie nie wolno usiłować samodzielnie nastawiać stawu ani poruszać nim w jakikolwiek sposób. Osoba udzielająca pomocy powinna pozostawić staw w pierwotnej pozycji (czyli takiej w jakiej go zastała, nawet jeśli jest bardzo nieprawidłowa), ale jednocześnie postarać się go unieruchomić. Osoba poszkodowana zaś, musi ułożyć się w najbardziej możliwie wygodnej pozycji, czyli takiej, w której odczuwa jak najmniejszy ból.

Czym charakteryzuje się stłuczenie?

W przypadku stłuczeń sprawa jest o wiele prostsza. Są to dość powszechnie występujące urazy, powstające w efekcie upadków, albo w wyniku ciosu (zadanego zazwyczaj tępym narzędziem). Charakterystyczne dla stłuczenia są: obrzęk, ocieplenie i zasinienie skóry. Dzieje się tak dlatego, że w chwili urazu niewielkie naczynia krwionośne pod skórą pękają. Wówczas krew, która się w nich znajduje, wylewa się do okolicznych tkanek. Stłuczenia są zwykle dość bolesne, zarówno samoistnie, jak i pod wpływem nacisku, a ból potęguje się w wyniku wykonywania ruchów.

Leczenie stłuczeń

Siniak goi się samoistnie, zazwyczaj po upływie siedmiu do dziesięciu dni, zmieniając stopniowo swoją barwę. Kolor zasinienia zmienia się w wyniku powolnego wchłaniania uszkodzonych komórek przez krwioobieg. Jeśli chcemy przyspieszyć gojenie, a nawet zmniejszyć ból stłuczenia, zaraz po kontuzji należy przyłożyć zimny kompres, ponieważ niska temperatura zmniejszy obrzęk i zahamuje krwawienie drobnych naczyń krwionośnych. Trzeba jednak pamiętać, aby nie aplikować lodu bezpośrednio na skórę, gdyż grozi to odmrożeniem. Oprócz tego można stosować leki przeciwbólowe lub przyspieszające gojenie w postaci tabletek i maści dostępnych w aptekach.  

stłuczenia zwichnięcia kontuzje pierwsza pomoc przy stłuczeniach pierwsza pomoc przy zwichnięciach zwichnięcia i stłuczenia sposoby na siniaki pierwsza pomoc przy kontuzjach
Komentarze
Dodano: 15 Październik 2016
Autor: aneta
Ocena:
raz miałam zwichniętą nogę i dziękuję bardzo, mam nadzieję, że nigdy więcej tego nie przeżyję
Odpowiedź
Dodano: 31 Sierpień 2016
Autor: Klaudia
Ocena:
Ja mam zawsze to szczęście że jak już coś się stanie to kolejka na izbie taka, że całą noc można spędzić i dzień.
Odpowiedź
Dodano: 11 Sierpień 2016
Autor: Ewa
Ocena:
Zgadzam się z Majką u kogoś ciężko stwierdzić jaki to uraz, dlatego ja to zawsze wybieram się na pogotowie zrobić na wszelki wypadek RTG.
Odpowiedź
Dodano: 27 Maj 2016
Autor: jaro
Ocena:
ja miałem zwichniętą nogę kilka razy i nie jest to nic przyjemnego, ale taka już dola sportowca
Odpowiedź
Dodano: 09 Maj 2016
Autor: Majka
Ocena:
U siebie łatwo odróżnić zwichnięcie od stłuczenia. Gorzej sprawa wygląda w przypadku osoby trzeciej.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach