45 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 991 produktów w 209 kategoriach

Pelargonia afrykańska i jej właściwości lecznicze

Pelargonia afrykańska i jej właściwości leczniczePelargonia afrykańska i jej właściwości lecznicze

Pelargonia afrykańska jako niezwykle urokliwy kwiat jest dobrze znana wszystkim miłośnikom ogrodnictwa. Od wielu lat zdobi polskie domy i balkony. Wciąż jednak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, iż oprócz pięknego wyglądu posiada ona również właściwości lecznicze, a preparaty zawierające roślinę w swym składzie cieszą się uznaniem na całym świecie.

W walce przeciw gruźlicy – historia rośliny

To, jak cennym lekarstwem jest pelargonia afrykańska, odkrył pod koniec XIX wieku Charles Henry Stevens. Wkrótce zaczęto ją stosować jako remedium na gruźlicę, która w tamtym okresie zbierała w Europie śmiertelne żniwo. Dla mieszkańców południowej części Afryki – miejsca, skąd roślina pochodzi – jej właściwości lecznicze były dobrze znane. Wyciąg z korzenia pelargonii stosowano w medycynie ludowej od zarania dziejów, zwłaszcza jeśli problemem były choroby układu oddechowego i pokarmowego.

Jej popularność spadła wraz z wynalezieniem antybiotyków i syntetycznych lekarstw zwalczających gruźlicę. Wielu naukowców i kilkadziesiąt klinik, między innymi w Niemczech i Szwajcarii, wciąż jednak interesowało się właściwościami leczniczymi rośliny. W latach 70-tych XX wieku odkryto pierwsze substancje bioaktywne w korzeniach i kłączach pelargonii. Obecnie szacuje się, że ich liczba sięga 65.

Odkrycie to przyczyniło się do powstaniu ekstraktu z rośliny, który wykazywał niebywałą skuteczność w zwalczaniu praktycznie wszystkich infekcji górnych dróg oddechowych. Jego popularność szybko rosła, zwłaszcza po 2005 roku, kiedy został uznany za w pełni naturalny lek roślinny. Wówczas rozpoczęła również się także uprawa pelargonii afrykańskiej na masową skalę, a wartość sprzedaży preparatu w samych Niemczech sięgnęła 80 milionów Euro.

Dobroczynne działanie rośliny

Ekstrakt z korzenia pelargonii zyskał dużą popularność ze względu na swe właściwości lecznicze. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Blokuje on namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów i powstrzymuje dalszy rozwój infekcji. Co więcej jest odpowiedzialny za zwiększenie ruchu rzęsek znajdujących się w drogach oddechowych, przez co usuwanie bakterii i wirusów z organizmu jest łatwiejsze i szybciej przebiega.

Dodatkowo ekstrakt z pelargonii afrykańskiej pozytywnie wpływa na układ immunologiczny. Wzmacnia odporność i sprawia, że komórki, które zostały zaatakowane przez drobnoustroje są praktycznie natychmiastowo unieszkodliwiane, co zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby. Dzięki preparatowi organizm szybciej reaguje na pojawiające się zmiany infekcyjne i efektywniej walczy z chorobą.

Z uwagi na obserwowany współcześnie globalny problem nadużywania antybiotyków ekstrakt z pelargonii afrykańskiej polecany jest jako element kuracji przed antybiotykowej, której dzięki zastosowaniu tego naturalnego leku roślinnego, w wielu przypadkach infekcji górnych dróg oddechowych, można po prostu uniknąć.

Bezpieczeństwo leczenia

W pełni naturalny mechanizm działania ekstraktu z pelargonii afrykańskiej sprawia, że można go stosować także u dzieci. Z uwagi na sporadyczne występowanie i łagodny charakter skutków ubocznych preparat ten charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Pelargonia afrykańska została przebadana w wielu laboratoriach i klinikach leczniczych. To jedna z najlepiej poznanych roślin na świecie, dlatego ekstrakt z rośliny stosować może praktycznie każdy.

Zanim jednak zdecydujemy się na określony preparat, warto sprawdzić, czy przeszedł on proces standaryzacji. Zapewnia ona bowiem właściwe stężenie substancji bioaktywnych i gwarantuje odpowiednie działanie ekstraktu.

Pelargonia afrykańska stanowi skuteczne rozwiązanie problemów z infekcjami górnych dróg oddechowych, które w naszej strefie klimatycznej w okresie jesienno-zimowym nasilają się. Jest to naturalny sposób na pozbycie się drobnoustrojów z naszego organizmu, po który warto sięgnąć. Polecany jest w tym przypadku preparat Umckaloabo dostępny w aptece internetowej Apo-discounter.pl.

 

Komentarze
Dodano: 13 Listopad 2016
Autor: Aguś
Ocena:
Moja mama ma takie na balkonie chyba. Nie do końca się na tym znam, ale muszę to sprawdzić.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 690 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 991 produktów w 209 kategoriach