45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Palenie w ciąży i jego konsekwencje. Jak bardzo szkodzi dziecku?

Palenie w ciąży i jego konsekwencje. Jak bardzo szkodzi dziecku?Palenie w ciąży i jego konsekwencje. Jak bardzo szkodzi dziecku?

Ciąża to czas, w którym wskazane jest zadbanie o swoje zdrowie z większą uwagą. Podejmowane decyzje mogą mieć duży wpływ na zdrowie naszego dziecka, dlatego ostrożniej dobieramy posiłki i dbamy o zdrowy styl życia. Jedną z kwestii jest porzucenie pewnych nałogów. Większość kobiet rezygnuje z palenia na czas ciąży, ponieważ zdają sobie sprawę, jakie konsekwencje ze sobą niesie.

Mimo to, wciąż prawie 30% palących przyszłych mam zatruwa organizmy swoich nienarodzonych dzieci i nie rzuca palenia. Jakie są konsekwencje takiego postępowania? Bardzo nieprzyjemne i groźne dla płodu.

 • Czy palenie w ciąży szkodzi?

 • Czy rzucić palenie w ciąży?

 • Podczas zaciągnięcia się dymem, tętno dziecka rośnie ze 130 do 180 uderzeń na minutę.
 • Płód jest zatruwany, narażony na kontakt z rakotwórczymi substancjami.
 • Oprócz tego, wraz z krwią otrzymuje od palącej mamy aż o 25% mniej tlenu i o połowę mniej składników odżywczych.
 • Może doprowadzić do to niedotlenienia, które przyczyni się do nieprawidłowości w rozwoju maleństwa.
 • Często prowadzi to do niedożywienia noworodka, który jest nawet o 200 lub 300 gram mniejszy niż jego rówieśnicy, których rodzice nie palą.

Co powoduje palenie w czasie ciąży? Jakie są główne zagrożenia:

 1. Może prowadzić do wad wrodzonych u płodu,
 2. Osłabia dziecko, u dzieci mam palących w ciąży częściej występują zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, przemiany materii, problemy z oddychaniem, ponieważ płuca nie funkcjonują już tak dobrze jak powinny,
 3. Powoduje zwiększone ryzyko nagłej śmierci dziecka (według lekarzy śmierć łóżeczkowa wiąże się często z tym nałogiem),
 4. Matka musi liczyć się z narażeniem siebie na: przedwczesne odklejenie się łożyska i pęknięcie błon płodowych, poronienie, przedwczesny poród, urodzenie martwego dziecka.

Instynkt macierzyński a nałóg

Co ciekawsze, większość kobiet bez problemu wytrzymuje bez palenia nawet przez rok, czyli tyle, ile trwa ciąża i karmienie piersią. Przyczyną takiego postępowania może być instynkt macierzyński, stojący na straży zdrowia malucha.

Mleko palącej matki posiada w swoim składzie nikotynę i inne trucizny, ma mniej witaminy C, składników odżywczych, a serce dziecka bije przez nie szybciej niż powinno. Palenie w pobliżu potomstwa jest również dużym błędem – ich układ odpornościowy jest słabszy, śluzówki wysuszone i podrażnione, dlatego należy bezwzględnie unikać narażania dziecka na bycie biernym palaczem.

Idealnie byłoby rzucić nałóg już w momencie zapłodnienia, konieczne jest zaś zrezygnowanie z papierosów już na początku ciąży.

ciąża rzucanie palenia palenie w ciąży papierosy w ciąży
Komentarze
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: fiona
Ocena:
a ja ze wstydem muszę przyznać, że w ciąży popalałam, starałam się rzucić, ale jakoś mi nie szło, wiedziałam, że to złe, ale łatwo komuś oceniać, jak to nie jego problem
Odpowiedź
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Daria
Ocena:
Nie wyobrażam sobie jak można palić w ciąży...jak zaszłam w ciążę z dnia na dzień rzuciłam i nie paliłam przez 2 lata.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach