45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Opalanie w ciąży - czy w ciąży można się opalać?

Opalanie w ciąży - czy w ciąży można się opalać?Opalanie w ciąży - czy w ciąży można się opalać?

W ciąży opalanie jest niewskazane, ale przyszła mama może – pod pewnymi warunkami – bezpiecznie cieszyć się urokami plażowania. Jak to możliwe? Jeśli zechce spędzić urlop nad morzem i zastosuje się do kilku zaleceń, nie musi martwić się o siebie ani o maleństwo. 

Wpływ słońca na organizm przyszłej mamy

Panie, które z niecierpliwością oczekują na narodziny maluszka, muszą szczególnie o siebie dbać. Dlatego każdy wyjazd w ciąży, a zwłaszcza związany z długotrwałą ekspozycją na słońce, powinien być konsultowany z lekarzem prowadzącym. Warto wcześniej zapytać, ile czasu można spędzać na plaży i czy przypadkiem nie istnieją przeciwwskazania do takiej podroży. Porady należy zasięgnąć również w przypadku, gdy planuje się dłuższy odpoczynek na nasłonecznionym balkonie, tarasie lub w ogrodzie.

  • Czy w ciąży można się opalać?

  • Czy unikać słońca w ciąży?

Zbawienny wpływ promieni słonecznych na ludzki organizm znany jest od dawna – dzięki nim poprawia się samopoczucie i dochodzi do produkcji witaminy D. Czy zatem słońce może szkodzić przyszłym mamom? W nadmiarze – owszem. Zresztą wszyscy – nie tylko kobiety w ciąży – muszą unikać wielogodzinnego i nieostrożnego opalania się. Nie wolno zapominać, że słońce emituje promienie UV, które przyczyniają się m.in. do nowotworów skóry, osłabiają działanie układu immunologicznego, powodują poparzenia słoneczne i przyspieszają procesy starzenia skóry. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, prowadzi do obrzęków stóp i zwiesza ryzyko tworzenia „pajączków”. Poza tym zmiany hormonalne w ciąży zwiększają wrażliwość na promienie ultrafioletowe, odpowiadają za powstawanie przebarwień skóry, a w niektórych przypadkachprowadzą nawet do uaktywnienia się zmian barwnikowych, które istniały już wcześniej. Upał może być także przyczyną niebezpiecznego krwawienia z dróg rodnych. Jak zatem powinno wyglądać bezpieczne plażowanie ciężarnej?

Jak bezpiecznie opalać się w ciąży?

Co zrobić, by w ciąży – bezpiecznie i bez zmartwień – przebywać na słońcu? Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie można zapominać o kremie z filtrem. Przyszłym mamom poleca się kosmetyki z filtrem mineralnym, które mają zdolność odbijania szkodliwych promieni UV od powierzchni skóry. W ciąży należy decydować się na najwyższe faktory, które zapewniają kompleksową ochronę. Filtry SPF 50 i SPF 50+ stanowią dobry wybór dla kobiet w ciąży, absolutne minimum to SPF 30. Poza tym krem z filtrem trzeba aplikować na skórę przed planowaną ekspozycją słońce – ok. kwadrans wcześniej.

Przyszłe mamy, które zażywają leki, muszą upewnić się, że te – w połączeniu ze słońcem – nie wywołają żadnych komplikacji. Podstawowe informacje zawsze zawiera dołączona ulotka, poza tym można zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty. Przed promieniowaniem należy obowiązkowo chronić znamiona i najwrażliwsze części ciała, jak uszy, kark i usta. Warto też na czas opalania zrezygnować z makijażu.

Kobiety w ciąży w czasie opałów muszą pamiętać o nawadnianiu organizmu – powinny więc jak najwięcej pić. Poza tym nie zaleca się wychodzenia na słońce między godziną 12. a 15., a w pozostałych godzinach należy przebywać w cieniu. Trzeba mieć na uwadze, że upał nie służy przyszłym mamom ani ich maleństwom, dlatego zawsze warto przemyśleć wakacyjne wyprawy oraz dobrze zastanowić się nad wyborem optymalnego miejsca i formy wypoczynku.

 

 

 

 

ciąża opalanie opalanie w ciąży
Komentarze
Dodano: 17 Lipiec 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Mój lekarz prowadzący kategorycznie zakazał mi opalania, choć nie uzasadnił, dlaczego.
Odpowiedź
Dodano: 15 Czerwiec 2016
Autor: Mama Juleczki
Ocena:
Ja w ciąży delikatnie opalałam się, bez przesadnie. Termin miałam na września więc ciężko było siedzieć w lato w domu.
Odpowiedź
Dodano: 19 Maj 2016
Autor: Malwina
Ocena:
Zatrważa mnie sama myśl o tym, że jakaś kobieta w ciąży miałaby korzystać z solarium. Dla mnie to skrajna nieodpowiedzialność.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach