45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Olej z orzechów włoskich - właściwości i sposoby zastosowania

Olej z orzechów włoskich - właściwości i sposoby zastosowaniaOlej z orzechów włoskich - właściwości i sposoby zastosowania

Olej z orzechów włoskich to rzadko spotykany produkt – dotyczy to zarówno dostępności na półkach sklepowych, jak i prywatnych zasobów kuchennych. Powód jest bardzo prosty i zrozumiały. Zazwyczaj kojarzymy ten typ oleju z produktem ekskluzywnym, który bardzo łatwo można zastąpić tańszym odpowiednikiem. Czy na pewno tak jest? O jego licznych walorach rozprawiają zarówno znamienici kucharze, jak i ci, którzy w medycynie stawiają na naturalne środki leczenia. Może zatem wart jest wysokiej ceny, jaką zazwyczaj trzeba za niego zapłacić? Poznaj właściwości i sposoby zastosowania tego elitarnego produktu!

Olej z orzechów włoskich – na czym polega jego fenomen?

W czym tkwi sekret cudownych właściwości oleju z orzechów włoskich? Ano przede wszystkim w bogactwie jego składu. Zawiera bowiem znaczne ilości wartościowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. linolowego, oleinowego. Ich obecność jest dla organizmu niezbędna. Szczególnie nasza skóra dopomina się o stosowanie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe. Dzięki nim staje się ona bardziej odporna na zanieczyszczenia, uszkodzenia, łatwiej się regeneruje. Ogromne ilości kwasów tłuszczowych, które są znamienne dla tego oleju powodują, iż obniża się poziom trójglicerydów we krwi, a tym samym usprawnia się działanie układu krążenia i funkcjonowanie wątroby. To jednak nie wyczerpuje wątku zdrowotnych walorów oleju z orzecha włoskiego. Zawiera on dodatkowo witaminy (E,A,K, witaminy z grupy B, witamina H).

Olej z orzecha włoskiego – właściwości

Skoro ten szczególny typ oleju może się pochwalić tak bogatą zawartością substancji odżywczych, można po niego sięgać, wykorzystując go jako lek. Regularne stosowanie oleju zaprocentuje profilaktycznym działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Niekiedy, stosuje się go także jako maść na otwartą ranę. Można go także wykorzystać w walce z niektórymi szczepami grzybów. Ponadto, udowodniono jego działanie wspomagające układ trawienny. Ułatwia przeczyszczanie, usprawnia pracę jelit, dobrze wpływa na trawienie, zapobiega zaparciom i wzdęciom. Nie bez znaczenia jest również jego działanie antyoksydacyjne, spowalniające proces starzenia się organizmu.

Olej włoski – nie tylko dla zdrowia, ale także dla urody i dobrego smaku w kuchni!

Do czego jeszcze stosuje się orzech włoski? Wielu dietetyków zaleca stosowanie oleju z orzechów włoskich w dietach odchudzających, wykazując, iż może on pochwalić się podobnymi właściwościami do zielonej herbaty. Wspomniane zapewnienie ochrony skóry także nabiera dodatkowego znaczenia w kosmetologii. Stosowany na zewnątrz, ma moc nawilżania, ochrony przed nadmiernym wysuszaniem. Dzięki szybkiemu wchłanianiu, często sięga się po niego w salonach masażu. Dodatkowo, wykorzystuje się zdrowotne właściwości oleju z orzecha włoskiego na włosy. Dzięki zawartym w sobie składnikom przyspiesza on proces regeneracji, odżywienia, przywrócenia włosom dawnego blasku. Ponadto, kwas omega 6 intensyfikuje wzrost włosów.

Wysoka cena i etykietka ekskluzywnego produktu nie powinna zniechęcić do spróbowania wykorzystania oleju z orzechów włoskich do przygotowania potraw w domu. Szczególnie, jeśli ktoś lubuje się w smakowaniu kuchni francuskiej, włoskiej, gdzie taki rodzaj oleju dodaje się do sałatek i sosów, ryżów, makaronu. Nie można przy tym zapomnieć, iż nie stosuje się go do smażenia potraw, bowiem wskutek wysokich temperatur traci swoje prozdrowotne właściwości i zyskuje gorzki posmak.

Niekonwencjonalnym zastosowaniem włoskiego oleju z orzechów jest wykorzystanie go do czyszczenia pędzli po farbie. Powszechnie uznaje się, że dość dobrze sobie z tym radzi. Nie jest to jednak najpopularniejszy środek tego typu, zarówno z uwagi na wysoką cenę, jak i etykietkę przyporządkowującą ten produkt do kategorii kuchennych i kosmetycznych.

olej z orzechów włoskich

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach