45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Normy hCG w ciąży. Wszystko, co powinnaś wiedzieć

Normy hCG w ciąży. Wszystko, co powinnaś wiedziećNormy hCG w ciąży. Wszystko, co powinnaś wiedzieć

To pierwszy wskaźnik, że doszło do zapłodnienia i jesteś w ciąży. Poziom hCG wzrasta wraz z rozwijaniem się płodu, zmieniając się z dnia na dzień. Wzrasta aż do trzeciego miesiąca ciąży, aby na początku drugiego trymestru stopniowo spadać. Poznaj normy hCG na różnych etapach i wszystko to, co warto o nim wiedzieć.

Test ciążowy wykrywa właśnie betę hCG, będącą hormonem gonadotropiny kosmówkowej, który pojawia się w organizmie już kilka dni po zapłodnieniu. Jednak jego minimalna ilość pojawia się we krwi nawet zaraz po zagnieżdżeniu się jajeczka w macicy i wynosi jedynie 1mlU/ml. Wówczas test ciążowy może wskazywać na ciążę, jednak wynik może być mylny, ponieważ to bardzo wczesne stadium ciąży.

  • Na co jest badanie hCG?

  • Jakie są normy hCG?

Zdarza się, że wynik testu jest negatywny, a potem okazuje się, że kobieta jednak jest w ciąży. Czasami wykonuje się je zbyt wcześnie. Właśnie dlatego zaleca się przeprowadzanie testu ciążowego najwcześniej w dniu, w którym powinna rozpocząć się miesiączka. Wówczas, gdy faktycznie doszło do zapłodnienia, stężenie hormonu będzie większe, a wynik testu bardziej pewny.

Badania hCG. Po co się je wykonuje i na czym polegają?

Badanie hCG jest po prostu badaniem krwi, które można wykonać w każdej chwili, w dowolnej porze dnia (nie trzeba robić go na czczo) i bez skierowania od lekarza ginekologa. Oczywiście jest to płatne, jednak niedużo, zaledwie kilkanaście złotych. Dzięki niemu można stwierdzić, czy kobieta zaszła w ciążę, jest więc pomocne osobom, które starają się w nią zajść – wysoki poziom tego hormonu oznacza, że kobieta spodziewa się dziecka, zaś niski, że nie doszło do zapłodnienia.

Podobnie jak w przypadku testu ciążowego, badanie lepiej wykonywać po terminie spodziewanej miesiączki, obojętnie, czy test dał pozytywny czy negatywny wynik. To właśnie ten typ badania daje najbardziej miarodajne wyniki, pomagające określić czy brak miesiączki jest spowodowany ciążą, czy innymi czynnikami zdrowotnymi.

Kiedy poziom hCG jest najwyższy i jakie są normy?

Beta hCG osiąga najwyższy poziom w pierwszych dniach od zapłodnienia, ponieważ w ciągu trzech dni może wzrosnąć nawet o 110%. Szybki wzrost trwa do dwunastego tygodnia ciąży, a od drugiego trymestru stopniowo maleje.

W ciąży poziom ten stale się zmienia. Według przyjętych norm, wynik poniżej 5mlU/ml oznacza, że nie doszło do zapłodnienia i kobieta nie jest w ciąży, zaś powyżej 5mlU/ml, że na pewno jest. Przy otrzymywaniu wyników badania krwi, dostajemy również zakres norm właściwych dla danego laboratorium, ponieważ mogą się one różnić zależnie od odczynników czy urządzeń. Istnieją oczywiście normy ogólne, czyli normy dla poszczególnych tygodni ciąży, licząc tygodniami ciąży:

  • 3 i 4 tydzień od owulacji : 9 – 130
  • 4 i 5: 75 – 2600
  • 5 i 6: 850 – 20,800
  • 6 i 7: 4,000 – 100,200
  • 7 do 12: 11,500 – 289,000
  • 12 do 16: 18,300 – 137,000
  • 16 do 29: 1,400 – 53,000
  • 29 do 41: 940 – 60,000
ciąża test ciążowy badanie hCG poziom hCG normy
Komentarze
Dodano: 12 Wrzesień 2016
Autor: Ewelina
Ocena:
To ciekawe, szkoda że nie można takiego badania wykonać w domu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach