45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nieregularne miesiączki - możliwe przyczyny nieregularnych krwawień

Nieregularne miesiączki -  możliwe przyczyny nieregularnych krwawieńNieregularne miesiączki - możliwe przyczyny nieregularnych krwawień

Nieregularne miesiączkowanie tylko w wieku dojrzewania nie powinno budzić niepokoju i stresu związanego z możliwymi nieprawidłowościami zdrowotnymi. Jeśli jednak u dorosłych kobiet występuje ten problem, wówczas warto bliżej się mu przyjrzeć. Niekiedy przyczyny występowania okresu w nierównych odstępach są bardzo prozaiczne i wiążą się z prowadzeniem stresującego stylu życia, nieregularnych pór spania, niewłaściwego odżywiania, zmiany klimatu. Zazwyczaj u każdej kobiety w jakimś momencie, występują nieregularne cykle - często nie jest to powodem do zmartwień. Jeśli jednak ów brak cykliczności i stałych terminów zdarza się nagminnie, wówczas nie można przejść obok tematu obojętnie. Jakie są objawy i możliwe przyczyny nieregularnych krwawień miesiączkowych?

Regularność okresu - kiedy zdarzają się anomalie?

Nieregularne miesiączkowanie to zazwyczaj wynik zaburzeń hormonalnych - niedostatecznej produkcji progesteronu powodowanej nadmiarem prolaktyny lub niedoborem ciałka żółtego. Bardzo często problem ten dotyczy kobiet, u których diagnozuje się zespół policystycznych jajników (wytwarzanie na janikach pęcherzyków z płynem, tzw. torbieli). Taką nieregularność stabilizuje się przy pomocy hormonów, choć czasem przy tej przypadłości konieczne jest przeprowadzenie operacji. Zazwyczaj nieregularność okresu przyjmuje formę zbyt krótkiego lub przedłużającej się miesiączki albo niestałego terminu jej pojawiania się (okres co dwa tygodnie). Swego rodzaju anomaliami są także krwawienia nazbyt obfite lub skąpe.

Rzadki lub krótki okres - możliwe przyczyny

Nieregularne cykle miesiączkowe zazwyczaj wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi. Choć nierzadko przyczyny mogą być dużo poważniejsze i prowadzić do diagnozy endometriozy, zapalenia przydatków, czy nawet nowotworu dróg rodnych. Konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań, aby stwierdzić, jaka jest właściwa przyczyna nieregularności w miesiączkowaniu.

Zbyt rzadki okres to najczęściej oznaka zaburzonego funkcjonowania przysadki mózgowej. Zazwyczaj wiąże się to z brakiem jajeczkowania, dlatego leczenie wskazane jest szczególnie wówczas, gdy kobiecie zależy na szybkim zajściu w ciążę. Obserwuje się wtedy miesiączkowanie w odstępie rzadszym niż 31 dni. Dużo częściej źródłem takich nieprawidłowości jest stres, silne przeżywanie emocji, dlatego w takich przypadkach wystarczy zapewnienie sobie relaksu i odpoczynku, by uregulować miesiączkowanie.

Innym problemem, dotyczącym zaburzeń w pojawianiu się okresu, jest miesiączkowanie zbyt częste. O takim mówi się, gdy okres występuje co dwa tygodnie. Do jajeczkowania dochodzi wtedy nawet w ósmym dniu cyklu, gdyż skraca się czas dojrzewania pęcherzyka jajnikowego. I w tym przypadku potrzeba będzie zasięgnięcia porady specjalisty, który zdecyduje, jakie leczenie należy podjąć.

Silny, intensywny okres albo skąpe krwawienie

Niektóre kobiety borykają się z bardzo mocnym okresem, w trakcie którego występują u nich obfite krwawienia. W czasie dojrzewania takie dolegliwości wynikają z niedojrzałości narządów rodnych, w późniejszym momencie rozwoju najczęściej wiąże się to z zaburzeniem w funkcjonowaniu hormonów, endometriozą, polipami, mięśniakami macicy, nabytą infekcją. Aby właściwie zdiagnozować ów problem, należy przeprowadzić badania hormonalne, wykonane w różnych momentach cyklu oraz dodatkowo USG narządów rodnych.

Zbyt skąpe miesiączki to z kolei oznaka albo uwarunkowań fizjologicznych danej kobiety, albo problemów natury hormonalnej, które mogą prowadzić do zdiagnozowania zespołu policystycznych jajników, uszkodzenia błony śluzowej macicy lub być wynikiem przebytej wcześniej gruźlicy, doznanego urazu mechanicznego, ostrego zapalenia narządu. Każdorazowo jednak, kluczowe jest właściwe rozpoznanie schorzenia i dobranie odpowiedniej metody leczenia. Jeśli anomalie wynikają jedynie z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej, wówczas najczęściej wystarczy zastosowanie odpowiednich medykamentów regulujących tę pracę.

 

nieregularne miesiączki

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach