45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Nieprzyjemna, lecz możliwa do wyleczenia grzybica skóry

Nieprzyjemna, lecz możliwa do wyleczenia grzybica skóryNieprzyjemna, lecz możliwa do wyleczenia grzybica skóry

Blisko 20 proc. populacji zmaga się z grzybicą stóp, natomiast z łupieżem pstrym co czwarty z nas. Im wcześniej podejmiemy leczenie, tym szybciej zwalczymy każdy rodzaj grzybicy. W tym celu warto wybrać się do dermatologa.

Nie sposób odmówić łatwości zakażenia się grzybicycą. Na szczęście jest całkowicie wyleczalna, poza tym istnieją środki zapobiegawcze, które warto wcielić w życie.

 • Co to jest grzybica?

 • Jak zapobiegać grzybicy?

Dwa sposoby roznoszenia grzybicy:

Grzybicami w zależności od rodzaju grzybów chorobotwórczych, zakażamy się w różny sposób. Szczególnie narażeni są posiadacze nieprzepuszczającego powietrza obuwia i ze stopami z nadmiernym poceniem. Antykoncepcja, ale i ciąża sprzyja osłabieniu organizmu, a co za tym idzie – podczas dziewięciu miesięcy oczekwiania jesteśmy bardziej narażone na grzybice. Podobnie rzecz wygląda przy szeregu chorób, takich jak: cukrzyca, nowotwory, AIDS.

 • Drożdżaki – przenoszą się poprzez zetknięcie z przedmiotem

 • Dermatofity – w tym wypadku zakażenia grzybiczne szerzą się poprzez bezpośredni kontakt osoby zdrowej z osobą dotkniętą tym schorzeniem. Możliwe jest także zarażenie się od domowych pupilów, u których grzybica przebiega bezobjawowo. Na zakażenie dermatofitami narażeni są również dzieci i rolnicy, poprzez ziemię.

To może być grzybica!

Istnieje cała gama rodzajów grzybic, przede wszystkim: grzybica owłosionej skóry głowy oraz brody, paznokci, rąk, stóp, ciała, goleni i grzybica łuskowata. Grzybica skóry głowy, przyczynia się do łysienia plackowatego oraz ropnego zapalenia mieszków włosowych.

Zaalarmować nas powinny swędzące, zaczerwienione ogniska, szczególnie gdy z czasem się rozrastają. Na ogół okala je łuszczący naskórek. Pęcherzyki na skórze są wielkości szpilki, możliwa jest wysypka, wrażenie wilgoci skóry. Nierzadko grzybica nasuwa skojarzenia z łuszczycą.

Leczenie zakażeń skóry

Leczenie objawów zewnętrznych nie jest wystarczalne i sprzyja nawrotom zakażeń, dlatego powinniśmy niszczyć również grzybice wewnętrzne. W tym celu spożywajmy produkty bogate w błonnik i bakterie Acidophilus. Nie bez znaczenia jest dieta antygrzybiczna, oparta o składniki z niską zawartością węglowodanów. Warto stosować suplementy zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe oraz mikro- i makroelementy.

Grzybicę skóry głowy pomogą zwalczyć szampony przeciw łupieżowe. Bezpośrednio na zmiany skórne ciała, pomoże maść i przemywanie roztworem olejku oregano. Należy stosować puder, maść lub płyn w miejsca zakażeń.

Jak zapobiegać grzybicy?

 • Przed zakażeniem uchroni nas korzystanie tylko i wyłącznie z osobistych przedmiotów higienicznych i ubrań. Nie pożyczajmy od nikogo ręczników, klapek, szczotki do włosów, ani nożyczek.

 • Po myciu dokładnie wycierajmy stopy, zwłaszcza w okolicach pomiędzy palcami.

 • Przymierzając obuwie przed zakupem miejmy na nogach skarpetki, a po powrocie do domu je upierzmy.

 • Wybierajmy bawełniane skarpetki, codziennie nośmy czyste.

 • Podczas upałów, zamiast zakrytych butów, które sprzyjają wydzielaniu potu, nośmy lekkie obuwie.

 • Upewnijmy się, iż salon urody, z którego chcemy skorzystać, przestrzega standardów higieny.

 • Jeśli zamierzamy pomóc bezdomnym zwierzętom, zakładajmy przedtem rękawiczki.

 • Dostarczajmy organizmowi wiamin i minerałów.

grzybica co na grzybicę grzybica skóry zakażenie grzybicą jak zwalczać grzybicę objawy grzybicy rodzaje grzybicy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach