Blisko 20 proc. populacji zmaga się z grzybicą stóp, natomiast z łupieżem pstrym co czwarty z nas. Im wcześniej podejmiemy leczenie, tym szybciej zwalczymy każdy rodzaj grzybicy. W tym celu warto wybrać się do dermatologa.
Nie sposób odmówić łatwości zakażenia się grzybicycą. Na szczęście jest całkowicie wyleczalna, poza tym istnieją środki zapobiegawcze, które warto wcielić w życie.
Co to jest grzybica?
Jak zapobiegać grzybicy?
Dwa sposoby roznoszenia grzybicy:
Grzybicami w zależności od rodzaju grzybów chorobotwórczych, zakażamy się w różny sposób. Szczególnie narażeni są posiadacze nieprzepuszczającego powietrza obuwia i ze stopami z nadmiernym poceniem. Antykoncepcja, ale i ciąża sprzyja osłabieniu organizmu, a co za tym idzie – podczas dziewięciu miesięcy oczekwiania jesteśmy bardziej narażone na grzybice. Podobnie rzecz wygląda przy szeregu chorób, takich jak: cukrzyca, nowotwory, AIDS.
-
Drożdżaki – przenoszą się poprzez zetknięcie z przedmiotem
-
Dermatofity – w tym wypadku zakażenia grzybiczne szerzą się poprzez bezpośredni kontakt osoby zdrowej z osobą dotkniętą tym schorzeniem. Możliwe jest także zarażenie się od domowych pupilów, u których grzybica przebiega bezobjawowo. Na zakażenie dermatofitami narażeni są również dzieci i rolnicy, poprzez ziemię.
To może być grzybica!
Istnieje cała gama rodzajów grzybic, przede wszystkim: grzybica owłosionej skóry głowy oraz brody, paznokci, rąk, stóp, ciała, goleni i grzybica łuskowata. Grzybica skóry głowy, przyczynia się do łysienia plackowatego oraz ropnego zapalenia mieszków włosowych.
Zaalarmować nas powinny swędzące, zaczerwienione ogniska, szczególnie gdy z czasem się rozrastają. Na ogół okala je łuszczący naskórek. Pęcherzyki na skórze są wielkości szpilki, możliwa jest wysypka, wrażenie wilgoci skóry. Nierzadko grzybica nasuwa skojarzenia z łuszczycą.
Leczenie zakażeń skóry
Leczenie objawów zewnętrznych nie jest wystarczalne i sprzyja nawrotom zakażeń, dlatego powinniśmy niszczyć również grzybice wewnętrzne. W tym celu spożywajmy produkty bogate w błonnik i bakterie Acidophilus. Nie bez znaczenia jest dieta antygrzybiczna, oparta o składniki z niską zawartością węglowodanów. Warto stosować suplementy zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe oraz mikro- i makroelementy.
Grzybicę skóry głowy pomogą zwalczyć szampony przeciw łupieżowe. Bezpośrednio na zmiany skórne ciała, pomoże maść i przemywanie roztworem olejku oregano. Należy stosować puder, maść lub płyn w miejsca zakażeń.
Jak zapobiegać grzybicy?
-
Przed zakażeniem uchroni nas korzystanie tylko i wyłącznie z osobistych przedmiotów higienicznych i ubrań. Nie pożyczajmy od nikogo ręczników, klapek, szczotki do włosów, ani nożyczek.
-
Po myciu dokładnie wycierajmy stopy, zwłaszcza w okolicach pomiędzy palcami.
-
Przymierzając obuwie przed zakupem miejmy na nogach skarpetki, a po powrocie do domu je upierzmy.
-
Wybierajmy bawełniane skarpetki, codziennie nośmy czyste.
-
Podczas upałów, zamiast zakrytych butów, które sprzyjają wydzielaniu potu, nośmy lekkie obuwie.
-
Upewnijmy się, iż salon urody, z którego chcemy skorzystać, przestrzega standardów higieny.
-
Jeśli zamierzamy pomóc bezdomnym zwierzętom, zakładajmy przedtem rękawiczki.
-
Dostarczajmy organizmowi wiamin i minerałów.
Co o tym sądzisz?