45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Naturalny i dietetyczny fenomen. Poznaj 6 powodów, dla których warto jeść błonnik!

Naturalny i dietetyczny fenomen. Poznaj 6 powodów, dla których warto jeść błonnik!Naturalny i dietetyczny fenomen. Poznaj 6 powodów, dla których warto jeść błonnik!

Jeden składnik odżywczy, wiele zalet. O błonniku wiele się mówi, jednak nie każdy wie, gdzie go szukać. Często słyszymy o nim, gdy mowa o produktach wspomagających odchudzanie. Jakie plusy kryje ten składnik?

Błonnik stanowi coś w rodzaju dietetycznego fenomenu. Ludzki organizm go nie trawi, nie przyswaja, nie dostarcza nam składników mineralnych ani energii. A mimo to – robi wiele dobrego! Znajdziemy go wyłącznie w produktach pochodzenia roślinnego, ponieważ stanowi włókno pokarmowe. To podstawowy budulec komórek orzechów, warzyw, owoców i zbóż. Dzielimy go na dwie formy:

  • Gdzie znajduje się błonnik?

  • W czym pomaga błonnik?

  • Nierozpuszczalny w wodzie – przyspiesza ruchy jelit i przemieszcza się przez przewód pokarmowy w niezmienionej formie. Znajdziemy go m.in. w kapuście, otrębach, malinach, warzywach strączkowych, orzechach, ziarnie zbóż i figach.
  • Rozpuszczalny w wodzie – pęcznieje w jelitach jak gąbka i przyjmuje postać żelowej galaretki. Chłonie wodę, więc sprawia, że mamy wrażenie pełności (dzięki czemu nie podjadamy). Ma śliską formę, dzięki czemu łatwo przemieszcza się przez układ pokarmowy.

Na co pomaga błonnik?

  1. Regulacja procesów trawiennych – długo żujemy pokarm, dzięki czemu zwiększa się wydzielanie śliny. Poza tym, błonnik przemieszczając się przez przewód pokarmowy regeneruje błonę śluzową i oczyszcza kosmki jelitowe, dzięki czemu reguluje pracę jelit, zapobiega zaparciom, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na polipy jelit oraz hemoroidy.
  2. Detoks dla organizmu – składnik ten nie bez powodu jest porównywany do miotełki, która wymiata wszystkie szkodliwe substancje z organizmu. Przyczepiają się do niej toksyny, produkty przemiany materii (np. amoniak) i niektóre metale ciężkie, jak rtęć i ołów. Dzięki temu nie są przyswajane przez organizm. Błonnik usuwa również pasożyty, dzięki czemu nie mogą zagnieździć się w jelitach.
  3. Pierwsza pomoc w odchudzaniu – zmniejsza głód, mimo że nie dostarcza kalorii. Jeśli w twoim posiłku będzie więc sporo błonnika, zjesz porcję mniejszą niż zazwyczaj, jednocześnie zaspokajając swój głód. Składnik ten opóźnia moment, w którym pożywienie opuści żołądek, wspomaga też produkcję peptydów jelitowych, które działają na ośrodki sytości i głodu w mózgu.
  4. Zapobieganie cukrzycy – pozwala ją również kontrolować, ponieważ spowalnia opróżnienie żołądka. Właśnie dlatego utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi – błonnik powoduje utrzymywanie stabilnego poziomu cukru we krwi.
  5. Zmniejszanie ryzyka chorób serca – obniża poziom złego cholesterolu we krwi, ponieważ reguluje gospodarkę lipidową w organizmie, wiążąc kwasy żółciowe.
  6. Usuwanie substancji rakotwórczychbłonnik to również świetna broń w walce z nowotworami. Utrudnia substancjom rakotwórczym kontakt ze ściankami jelita, a także wspomaga rozwój korzystnej flory bakteryjnej w tym miejscu, ma więc właściwości prebiotyczne. W wyniku działania błonnika powstaje kwas masłowy, który zapobiega nowotworom okrężnicy i usprawnia funkcjonowanie nabłonka jelitowego.  
oczyszczanie organizmu trawienie błonnik cukrzyca odchudzanie zaparcia dieta cholesterol detoks dlaczego jeść błonnik właściwości błonnika na co błonnik
Komentarze
Dodano: 30 Sierpień 2016
Autor: Ula
Ocena:
Super informacje jeszcze przydałaby się tabelka gdzie dokładnie znajdziemy blonnik rozpuszczalny, a gdzie nierozpuszczalny.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach