45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Napady duszności to nie żarty. Sprawdź, czy nie masz astmy

Napady duszności to nie żarty. Sprawdź, czy nie masz astmyNapady duszności to nie żarty. Sprawdź, czy nie masz astmy

Astma ma najczęściej charakter napadowy i poza nimi nie występują zwykle żadne inne dolegliwości. U niektórych chorych jedynym symptomem jest uporczywy kaszel, co określa się mianem „wariantu kaszlowego astmy”. Poznaj najbardziej charakterystyczne objawy, które mogą sygnalizować, że to właśnie ta choroba!

 • Co to jest astma?

 • Jakie są objawy astmy?

 1. Kaszel – jest on charakterystyczny, najczęściej suchy, czyli powodujący odkrztuszania plwociny, choć zdarza się, że mocniejsze napady kończą się wypluciem białawej, gęstej wydzieliny. Może towarzyszyć mu duszność, często chory stopniowo zaczyna kaszleć coraz mocniej – najpierw pojawiają się lekkie kaszlnięcia, następnie narastają i pojawia się duszność oraz świszczący oddech. Czasami kaszel może budzić w nocy, zdarza się również, że jest on jedynym objawem tego schorzenia, dlatego wówczas mówi się o „wariancie kaszlowym astmy”. Jak rozróżnić zwykły kaszel od astmowego? Nie jest to proste, jednak jeśli utrzymuje się on długotrwale poza okresem przeziębień, lepiej zgłosić się do lekarza i zbadać to pod kątem astmy.
 2. Świszczący oddech – towarzyszy duszności, a jego przyczyną jest zwężenie oskrzeli utrudniające bardziej wydech niż wdech. Gdy trwa napad astmy, wydech może być znacznie wydłużony, ponieważ powietrze musi przedostać się przez zwężone oskrzela. Aby sprawdzić, czy taki objaw jest oznaką tej choroby, trzeba sprawdzić to u lekarza, który za pomocą stetoskopu oceni stopień nasilenia i obecność świszczących dźwięków.
 3. Ucisk w klatce piersiowej – choć pojawia się tego symptom, należy jednak pamiętać, że ból w klatce piersiowej występujący poza napadami duszności to nie objaw astmy. Uczucie ściskania musi towarzyszyć wspomnianej już duszności, zwykle nie występuje bez napadu astmy. Chorzy opisują je jako coś w rodzaju niewidzialnej obręczy ściskającej klatkę piersiową i niepozwalającej swobodnie oddychać.

Oprócz tych symptomów, można wyróżnić czynniki wywołujące objawy astmy. Napady duszności często występują w nocy, a także po wysiłku fizycznym. Inne czynniki to:

 • Zanieczyszczone powietrze,
 • U chorych na astmę atopową, spowodowaną alergią, przyczyną jest kontakt z danym alergenem, (czyli np. na kurz, sierść kotów),
 • Stres i silne emocje,
 • Niektóre leki, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne,
 • Kontakt z drażniącymi środkami chemicznymi lub alergenami (przykładowo z powodu wykonywanej pracy),
 • Czynniki podrażniające, np. opary farb,
 • Dym tytoniowy,
 • Zakażenia wirusowe górnych dróg oddechowych.
kaszel alergia astma duszność napady astmy napady duszności objawy astmy ból w klatce piersiowej długotrwały kaszel
Komentarze
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: kaśka
Ocena:
u mnie zwierzęta z sierścią powodują atak duszności, jak mam z nimi bliższy kontakt, dlatego muszę ich unikać jak ognia
Odpowiedź
Dodano: 17 Czerwiec 2016
Autor: Janek
Ocena:
Jak dopada duszność to do lekarza bo nie ma żartów.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach