45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nalot na języku. Sprawdź, co mówi o twoim zdrowiu!

Nalot na języku. Sprawdź, co mówi o twoim zdrowiu!Nalot na języku. Sprawdź, co mówi o twoim zdrowiu!

Może świadczyć o chorobie, choć nie zawsze tak jest. Obłożony język, czyli pojawiający się na nim kolorowy nalot, to bardzo częsta przypadłość. Choć występuje przy różnych schorzeniach, to jego przyczynami są również: palenie papierosów, nadużywanie herbaty albo kawy, a także niedobór płynów w organizmie.

Obłożony język jest powodem do niepokoju w sytuacji, gdy towarzyszy mu ból, pieczenie, świąd, albo dolegliwości innych narządów. Wówczas może być objawem choroby. Wśród "normalnych" przyczyn nalotu znajdują się te wspomniane powyżej oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej i spożycie przypraw barwiących język.

 • Od czego nalot na języku?

 • Co oznacza nalot na języku?

Żółty nalot na języku

Może świadczyć o chorobach pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych i zaburzeniach pracy wątroby. Taki rodzaj zabarwienia języka w połączeniu ze zgagą, odbijaniem, bólem pośrodku brzucha, czy silnymi wymiotami, towarzyszy wrzodom żołądka i dwunastnicy.

Bywa jednak, że taki nalot bez dodatkowych objawów, występuje u osób spożywających zbyt duże ilości kawy i herbaty, palących papierosy oraz - oczywiście – jedzących zbyt duże ilości przypraw barwiących na ten kolor, np. kurkumy.

Biały nalot na języku

W swoim naturalnym kolorze, język ma delikatnie białawe zabarwienie, nie jest całkowicie czerwony. Wśród powodów pojawienia się białego języka, które nie muszą niepokoić, znajdują się:

 • zbyt mała ilość przyjmowanych płynów,

 • nadmierne stosowanie płynów do płukania ust z nadtlenkiem wodoru,

 • niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Tej ostatniej przyczynie możemy zapobiec, dokładnie myjąc szczoteczką również język (można stosować również szczoteczki ze specjalną powierzchnią przeznaczoną do czyszczenia tej części jamy ustnej).

Mimo to, jeżeli nalot ma konsystencję zsiadłego mleka i jest biały jak kreda, w dodatku obejmuje gardło, przełyk i podniebienie, może oznaczać grzybicę jamy ustnej. W takim wypadku występują również zapalenie języka, ból i pieczenie w błonie śluzowej, owrzodzenia.

Obłożony język często występuje też po terapii antybiotykowej. Na jakie inne choroby może wskazywać biały nalot:

 • anemię,

 • dur brzuszny, gdy nalot pokrywa cały język poza brzegami i czubkiem,

 • przerost migdałka gardłowego i inne choroby powodujące oddychanie przez usta,

 • kiłę – pojawia się w drugim stadium choroby,

 • szkarlatynę, jeśli po pewnym czasie biały osad się oddziela i pojawia się tzw. malinowy język,

 • leukoplakię – najpoważniejsza przyczyna, czyli zmiana przedrakowa najczęściej pojawiająca się u palaczy.

Brązowy i czarny nalot na języku

Brązowe zabarwienie występuje najczęściej u osób palących oraz pijących duże ilości kawy i herbaty. Może oznaczać również różne schorzenia ze strony układu pokarmowego – chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, kamicę pęcherzyka żółciowego (przy której pojawia się silny, napadowy, ostry ból w nadbrzuszu), nieżyt żołądka (również towarzyszy mu ból w nadbrzuszu, wymioty, gorączka, nudności). Oprócz tego, brązowy nalot sygnalizuje czasem kłopoty z układem oddechowym – ponownie najczęściej u palaczy, a także zakwaszenie organizmu i zbyt dużą ilość toksyn.

Czarny język to zwykle objaw dysfunkcji nerek. Przy ich ostrej niewydolności pojawia się ból w odcinku lędźwiowym, biegunka, krwotoki w przewodzie pokarmowym, wymioty, czasem obrzęki nóg, całego ciała, rąk.

 

jama ustna nerki grzybica jamy ustnej nalot na języku język
Komentarze
Dodano: 06 Wrzesień 2016
Autor: Ania
Ocena:
Ciekawe, zawsze myślałam że nalot na języku jest zależny od stanu jamy ustnej a nie zdrowia całego organizmu.
Odpowiedź
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: Kasia
Ocena:
U mnie nalot na języku pojawia się przy chorobie, przeziębieniu, anginie itd.
Odpowiedź
Dodano: 14 Maj 2016
Autor: maja
Ocena:
ja często mam nalot biały, tak zaobserwowałam i faktycznie nie potrzebuję dużo płynów
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach