45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Najwyższy czas dla par starających się o dziecko: dni płodne - Jak wyliczyć owulację?

Najwyższy czas dla par starających się o dziecko: dni płodne - Jak wyliczyć owulację?Najwyższy czas dla par starających się o dziecko: dni płodne - Jak wyliczyć owulację?

U przeciętnej kobiety dni płodne przypadają na 13-15 dzień przed miesiączką. Związane są z owulacją, czyli jajeczkowaniem. Jeśli jajeczko nie zostanie zapłodnione, obumiera w ciągu doby od owulacji. Z racji tego, że plemniki wykazują się dłuższą żywotnością, okres trwania dni płodnych rozpoczyna się już na 7 dni przed owulacją.

  • Jak wyliczyć owulację?

  • Czy kaneldarzyk małżeński działa?

Jednakże u każdej z nas miesiączkowanie może trwać nieco dłużej lub krócej od podręcznikowych 28 dni, dlatego starając się o dziecko warto wziąć pod uwagę metodę obserwacji śluzu i metodę termiczną. Żadna z nich nie gwarantuje sukces, gdyż infekcje czy stres potrafią silnie namieszać w naszym organizmie, co pociąga za sobą ryzyko chybienia terminu, mimo znajomości teorii.

Chcesz wyliczyć dni płodne? Obserwuj swoje ciało!

Kalendarzyk dni płodnych służy planowaniu rodziny. Dokładność kalendarzyka wzrasta wraz z wydłużeniem czasu, w ciągu którego go prowadzimy. Cykl miesiączkowy statystycznie trwa 28 dni, szanse na zapłodnienie pojawiają się między 9 a 18 dniem cyklu. Natomiast u kobiet posiadających krótkie cykle, przy których miesiączka trwa nieproporcjonalnie długo, owulacja może nastąpić w trakcie okresu.

Na czas owulacji przypada największe prawdopodobieństwo zapłodnienia. Wiąże się to z uwolnieniem dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Jest to najlepszy moment na dzielenie się z partnerem miłością cielesną. Aby obliczyć dzień, na który przypada jajeczkowanie wystarczy od sumy dni cyklu miesięcznego odjąć 14. Zatem, jeśli przeciętny cykl trwa u nas 30 dni, owulacja nastąpi w dniu 16.

Trzy łatwo dostrzegalne symptomy świadczą o owulacji.

  1. Przezroczysty śluz szyjkowy w pochwie, nasuwający skojarzenia z kurzym białkiem. Śluz powstaje, gdy podczas dojrzewania komórki jajowej narasta poziom estrogenu we krwi.
  2. Ból określany mianem owulacyjnego, który ulokowany jest w pobliżu jajnika.
  3. Lekki wzrost temperatury ciała – regularny pomiar przy uwzględnieniu tej samej godziny i miejsca trzymania termometru (np. pod językiem) pozwoli określić dni płodne. Płodność rozpoczyna się na 6 dzień przed wzrostem temperatury i trwa do 3 dnia po nim.

Kalendarzyk małżeński, jako metoda antykoncepcji

Nierzadko dni płodne wyliczane są celem uniknięcia ciąży. Nie jest to jednak skuteczna metoda antykoncepcji, a wręcz w przypadku nieregularnych cykli nie zapewnia nam minimalnego bezpieczeństwa. W tym przypadku nieodzowne jest stosowanie innych form zabezpieczeń. Największą efektywność w obliczaniu dni płodnych osiągają panie dojrzałe płciowo, które prowadzą regularny tryb życia.

płodność cykl miesiączkowy dni płodne kalendarzyk małżeński jak obliczyć dni płodne kalendarzyk dni płodnych
Komentarze
Dodano: 22 Sierpień 2016
Autor: Natalia
Ocena:
No ja też wyliczam owulacje i czekam, jak na razie nie będę inwestowała w testy tylko termometr i obserwacja, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Odpowiedź
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Monika
Ocena:
Wyliczam dni płodne i zobaczymy co z tego wyjdzie, może tym razem uda się nam zajść w ciążę :)
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Iza
Ocena:
Ten kalendarzyk dni płodnych i niepłodnych to taka abstrakcja że aż miło. Zaszłam w ciążę w dni niepłodne, nawet nie było takiej możliwości, a jednak, więc nie warto uznawać kalendarzy małrzeński za sprawdzoną metodę antykoncepcyjną!
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach