45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Mycie głowy malucha to udręka? Doradzamy co zrobić, aby dziecko polubiło mycie włosów.

Mycie głowy malucha to udręka? Doradzamy co zrobić, aby dziecko polubiło mycie włosów.Mycie głowy malucha to udręka? Doradzamy co zrobić, aby dziecko polubiło mycie włosów.

Twoje dziecko uwielbia się pluskać w wannie ale mycie głowy to prawdziwy koszmar zarówno dla niego jak i dla ciebie? Można to zmienić i sprawić, że kąpiel nie będzie już taką udręką jak do tej pory.

Prawdą jest, że spora część maluchów nie cierpi mycia głowy. Tymczasem problem można rozwiązać w prosty sposób. Najlepiej jest zapytać dziecko czego nie lubi i co mu przeszkadza. Najważniejsze aby na początek usunąć tę przeszkodę. Włoski dziecka są cienkie i delikatne. Wystarczy jak będą myte 2 – 3 razy w tygodniu. Niektórzy rodzice jednak bywają nadgorliwi i głowę dziecka myją codziennie uprzykrzając mu ten konieczny rytuał jakim jest kąpiel. Jeśli główka dziecka nie jest spocona ani zapiaszczona mycie głowy może się odbywać co drugi dzień.

 • Jak myć głowę dziecku?

 • Jak zmywać włosy dziecku?

Sposoby na spokojne kąpiele:

 1. Zmoczenie wodą.
  W przypadku kiedy np. dwulatek nie jest w stanie zacisnąć mocniej oczu aby nic się do nich nie wlewało, może delikatnie odchylić główkę. Wówczas rodzic jest w stanie zwilżyć włoski. Dziecku, które boi się polewania wodą z prysznica można zaproponować założenie okularów do pływania lub po prostu przyłożenie ręcznika do buzi. Dobrym sposobem jest też oswojenie malucha z wodą czyli np. wyprawa na basen. Tam dziecko najszybciej „zaprzyjaźni się” z wodą, bo przecież podczas nurkowania zanurza całą głowę!.
 2. Aplikacja szamponem.
  Dla dzieci najgorsza jest szczypiąca piana dostająca się do oczu. Nie musi być ona jednak koszmarem. Najlepiej kupić taki produkt, który nawet pod dostaniu się do oczek, nie będzie powodował boleści i łzawienia, jednak powinien jednocześnie ładnie pachnieć. Zapach powinien oczywiście podobać się maluszkowi i powinien być przez niego wybrany. Dzięki temu dziecko szybciej się do niego przekona i będzie go chętniej używało. Należy zawsze upewnić się, że dany kosmetyk jest przeznaczony dla dzieci. Podczas mycia głowy staraj się delikatnie masować skórę, a nie trzeć mocno. To jest zdecydowanie mało przyjemne dla dziecka i może się trwale zrazić go do kąpieli.
 3. Zmywanie piany.
  Dzieci oprócz aplikacji szamponu nie lubią także jego zmywania. Mają wrażenie, że piana dostanie się do ich oczu, uszu i buzi. Nie ma jednak sensu inwestować w zakup specjalnego ronda do mycia głowy. Zamiast używania prysznica, który może powodować lęk i wzbudzać niepokój poprzez intensywność strumienia i specyficzny dźwięk wypróbuj polewanie główki konewką w formie zabawki. Z pewnością twoje dziecko szybko się do niej przekona. Płynące z niej kropelki wody opłuczą delikatnie włosy i nawet z większą precyzją wypłuczą resztki piany.
 4. Rozczesywanie i suszenie.
  Jeśli dziecko na krótkie włoski wystarczy przeczesać je palcami. Trudnej jest z dłuższymi włosami. Szampon, choć delikatny i ułatwiający rozczesywanie może nie wystarczyć w bezbolesnym rozdzielaniu włosów i pozbyciu się kołtunów. Na rynku są dostępne odżywki przeznaczone specjalnie dla dzieci ułatwiające rozczesywanie. Ich zastosowanie spowoduje, że protesty znikną na dobre, a mycie głowy nie będzie się dziecku kojarzyło ze szczypaniem i uciążliwym ciągnięciem. Lepiej zainwestować w dobry dziecięcy kosmetyk niż niepotrzebnie obciążać delikatne włoski produktami dla dorosłych.

Pamiętajmy, że dzieci to bardzo wrażliwe istoty zwłaszcza na wszelkiego rodzaju nowości. Dopiero zaczynają się przystosowywać do nowych warunków i sytuacji więc jeśli bodziec jest zbyt silny, może powodować strach i lęk.

Należy pozwolić dziecku na zabawę w wannie. Postępować spokojnie i delikatnie. Nie spieszyć się. Poczekać aż dziecko oswoi się z wodą. Nie myć od razu całej głowy, a rozdzielić tę czynność na etapy. Atmosfera w łazience powinna być przyjazna i spokojna.

szampon dla dzieci mycie głowy odżywka dla dzieci pielęgnacja włosów dziecka emulsja do kąpieli dla dzieci
Komentarze
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Patrycja
Ocena:
Jak dziecko czuje się bezpiecznie, to i głowę daje sobie umyć. Trzeba zadbać o dobre relacje moim zdaniem.
Odpowiedź
Dodano: 04 Maj 2016
Autor: Anna
Ocena:
Nie zgodzę się z bezsensownością stosowania rodna podczas mycia głowy. U nas ono świetnie zdało egzamin. Poza tym artykuł dość przydatny i nie mam więcej uwag.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach