45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Masz nieestetyczne brodawki? Odkryj sposoby na pożegnanie się z nimi

Masz nieestetyczne brodawki? Odkryj sposoby na pożegnanie się z nimiMasz nieestetyczne brodawki? Odkryj sposoby na pożegnanie się z nimi

Brodawki – zwane też kurzajkami, to nieestetycznie wyglądające grudki na skórze, charakteryzujące się nierówną powierzchnią. Zazwyczaj są bezbolesne, mogą się rozprzestrzeniać lub być pojedyncze. Powstają na skutek zakażenia wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Są bardzo zróżnicowane: mogą przybierać różną wielkość i kształt, pojawiać się na rozmaitych częściach ciała. Z tego względu wyróżnia się:

  • Co to są kurzajki?

  • Jak radzić sobie z kurzajkami?

  • Brodawki zwykłe- są w kolorze skóry, zlokalizowane zazwyczaj na dłoniach, palcach, wielkości 5-10 mm.
  • Brodawki płaskie – delikatnie wypukłe, o gładkiej powierzchni, linijnym przebiegu, wielkości kilku mm.
  • Brodawki przejściowe – łączą w sobie cech dwóch powyższych, są wypukłe, ze zrogowaciałą powierzchnią, często liczne, układające się liniowo.
  • Brodawki stóp – występujące na podeszwie stopy, umiejscowione tak płytko, jak i głęboko, w kolorze skóry, szorstkie, wielkości 1-2 cm.
  • Kłykciny kończyste – zwane też wenerycznymi lub płciowymi (przenoszone drogą płciową), elastyczne, ze skłonnością do zlewania się i kalafiorowatego wzrostu,
  • Uogólnione zakażenie skóry – stan przednowotworowy, wyglądają jak brodawki płaskie, lecz są rozprzestrzenione na całym ciele.

Z danych statystycznych wynika, że nawet 10% ludzkości jest zarażone wirusem brodawczaka. Brodawki to problem nie tylko natury kosmetycznej, lecz też choroba skóry, którą należy skonsultować z dermatologiem. Pod żadnym pozorem nie wolno usuwać ich samodzielnie, bo grozi to poważnymi komplikacjami!

Istnieje wiele metod leczenia tej przykrej przypadłości. Wśród nich należy wymienić:

  1. Leczenie farmakologiczne- to najłagodniejsza metoda. Jest najtańsza, bezbolesna, ale wymaga cierpliwości, bo na efekty trzeba poczekać najdłużej, około 6-8 tygodni. Stosuje się tu preparaty zawierające kwas mlekowy i salicylowy, które aplikuje się bezpośrednio na zmiany skórne. Jeśli metoda okaże się bezskuteczna, trzeba sięgnąć po inne, bardziej agresywne sposoby.
  2. Usuwanie chirurgiczne- tu w ruch idzie skalpel. Chirurg wycina brodawki, biorąc pod uwagę margines błędu, co zmniejsza ryzyko nowotworu. Usunięte fragmenty są poddane badaniu histopatologicznemu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Pozostają po nim blizny, które zazwyczaj znikają po pewnym czasie. Konieczne są wizyty kontrolne w celu sprawdzenia prawidłowości gojenia się ran.
  3. Usuwanie laserowe – najskuteczniejsza metoda na łagodne zmiany. Jest mniej inwazyjna niż cięcie chirurgiczne, dokonywana w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest bezbolesny, pozostawia po sobie jedynie małe strupki. Od razu po nim wraca się do normalnego funkcjonowania, nie ma ran, blizn, potrzeby opatrywania. Metody nie można stosować w przypadku zmian złośliwych, gdyż wyklucza on badanie pod kątem zmian rakowych. 
  4. Karioterapia – to wymrażanie ciekłym azotem. Niska temperatura wyniszcza zmienioną chorobowo tkankę. Podczas zamrażania odczuwa się niewielki dyskomfort z powodu zimna. Zabieg nie pozostawia śladów, ale może spowodować przebarwienia skóry.
  5. Wypalanie chemiczne – metoda z użyciem substancji chemicznych, tj. kwasów: salicylowego, mlekowego, trichlorowego w połączeniu z preparatami rozmiękczającymi wykonywana przez dermatologa.
choroby skóry zmiany skórne brodawki kurzajki
Komentarze
Dodano: 15 Październik 2016
Autor: marzena
Ocena:
mnie czeka niedługo karioterapia, słyszałam, że to dobra i skuteczna metoda, a mam sporo tego świństwa
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach