45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

M jak mięta pieprzowa i spółka, czyli rośliny doniczkowe korzystne dla zdrowia!

M jak mięta pieprzowa i spółka, czyli rośliny doniczkowe korzystne dla zdrowia!M jak mięta pieprzowa i spółka, czyli rośliny doniczkowe korzystne dla zdrowia!

Wybierając rośliny doniczkowe najczęściej myślimy o wartościach estetycznych. Chcemy by zdobiły nasze domy, cieszyły oko. Nierzadko wyborowi towarzyszy pragmatyzm – jesteśmy zabiegani i wolelibyśmy by kwiatek stojący na parapecie nie był zbyt wymagający w uprawie.

A gdyby tak połączyć piękno z dobroczynnym wpływem na zdrowie? Oczywistym jest, że rośliny gwarantują świeżą dostawę tlenu czy oczyszczają powietrze. Odrobinę rozeznawszy się w temacie spostrzeżemy, że normują wilgotność we wnętrzu, niwelują grzyby, bakterie i wirusy. Świadomy wybór roślin doniczkowych pozwoli czerpać nam korzyści dla zdrowia i samopoczucia.

  • Jakie właściwości ma mięta pieprzowa?

  • Jakie właściwości ma melisa?

Świeże liście roślin są najbardziej wartościowe!

  • Mięta pieprzowa leczy zaburzoną pracę przewodu pokarmowego, w tym kolki jelitowe, bóle brzucha, niestrawność i nudności, łagodzi opryszczkę oraz krosty przy ospie wietrznej. Pozwala szybciej dojść do siebie po żółtaczce, sprzyja leczeniu niewydolności wątroby i zapaleniu pęcherzyka żółciowego.
  • Melisa, określana jako „cytrynowe ziele” łagodzi mdłości występujące w pierwszym trymestrze ciąży, dolegliwości ze strony układu trawienia, bóle miesiączkowe, infekcje grzybicze, opryszczkę. Pozytywnie wpływa na układ nerwowy, poprawia pamięć i koncentrację, a zarazem wycisza i ułatwia zaśnięcie.
  • Żyworódka pierzasta wspomaga walkę z trądzikiem, dolegliwościami reumatycznymi, jak również infekcjami układu oddechowego. Niweluje bakterie, wirusy, paciorkowce, gronkowce oraz grzyby. Oczyszcza rany z martwych tkanek oraz ropy, dzięki czemu ich leczenie przebiega szybciej. Żyworódka jest zasobna w makro-, mikroelementy i witaminę C.
  • Aloes jest rośliną bogatą w barbaloiny, aloiny oraz aloeemodyny, czyli substancje o działaniu wzmacniającym i zwalczającym bakterie. Ostatnia z nich zwiększa szansę na wygranie z białaczką. Z leczniczych właściwości aloesu możemy korzystać doraźnie ilekroć się poparzymy, skaleczymy czy będziemy zmagać się z owrzodzeniem skóry. Sok z aloesu stabilizuje cukier, wspomaga układ immunologiczny, a także łagodzi alergie.
  • Szałwia lekarska optymalizuje wydzielanie kwasów żołądkowych, wspomaga kurację przy nieżycie gardła, zmniejsza zgagę. Niweluje afty, pleśniawki, świąd skóry i podrażnienia. Zawiera bogactwo kwasów organicznych, witamin A, C oraz z grupy B. Nie brak w niej sodu, potasu, żelaza, magnezu, cynku, ani wapnia.
  • Faworytką jest również bazylia. Dodana do jedzenia uczyni je niezwykle aromatycznym i usprawni trawienie. Wskazana jest przy depresji, gdyż działa uspokajająco, ale również w leczeniu grypy i przeziębienia, ponieważ złagodzi kaszel, ból gardła oraz gorączkę. Wspomaga nasz organizm w zwalczaniu zapalenia pęcherza moczowego i nerek.
dolegliwości pokarmowe trawienie alergia przeziębienie nudności skaleczenia samopoczucie bolesne miesiączki zapalenie pęcherza moczowego ułatwia zasypianie
Komentarze
Dodano: 14 Kwiecień 2016
Autor: Marta
Ocena:
Zaplanowałam juz sobie mały doniczkowy ogródek. Zakupiłam już podłużne donice i będę w nich siać własnie takie rośliny na wszystko w tym miętę pieprzową.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach