45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Lecznicza roślina czy chwast? Właściwości skrzypu polnego

Lecznicza roślina czy chwast? Właściwości skrzypu polnegoLecznicza roślina czy chwast? Właściwości skrzypu polnego

Przypominający z wyglądu miniaturową jodełkę skrzyp polny najczęściej spotkamy w formie dziko rosnącej – na polach, wilgotnych łąkach, przydrożach, nasypach kolejowych. Ze względu na to uważa się go powszechnie za kłopotliwy chwast, jednak skrzyp to niezwykła roślina, którą bardzo często wykorzystuje się w medycynie. Co dobrego może zdziałać dla naszego organizmu?

Skrzyp polny to między innymi doskonały, naturalny sposób na uspokojenie. Wyciąg otrzymany z tej rośliny wraz z wodnym roztworem etanolu załagodzi drgawki i zmniejszy częstotliwość ich występowania, a także przedłuży sen i zadziała uspokajająco na organizm. Takie właściwości skrzyp zawdzięcza zawartemu w nim związkowi – flawonoidowi izokwercytryny.

  • Jakie zastosowanie ma skrzyp polny?

  • Jakie właściwości ma skrzyp polny?

  • Na co jest skrzyp polny?

Zawiera niestety również antywitaminę B1, dlatego gdy stosujemy go dość długotrwale, powinniśmy przyjmować jednocześnie od jednego do dwóch razy dziennie witaminę B1 w formie tabletek.

Na drogi moczowe i spocone stopy

Poza właściwościami uspokajającymi, skrzyp dzięki obecności flawonoidów usuwa nadmiar moczanów oraz zwiększa ilość wydalanego moczu. Właśnie dlatego dobrze jest wykorzystywać go jako delikatny środek moczopędny w przypadku tych mniej poważnych schorzeń dróg moczowych. Stosuje się go w przypadku gośćca, kamicy moczowej i skazy moczanowej. Działa uszczelniająco na ściany naczyń krwionośnych i łagodnie rozkurcza drogi moczowe oraz żółciowe.

Co ciekawsze, także nadmierną potliwość stóp można „załatwić” skrzypem. Nadmiar potu, który zwykle jest wydalany przez skórę stóp, będzie w ten sposób usunięty z organizmu wraz z moczem. Tego typu kuracje skrzypem polnym powodują więc częstsze odwiedzanie toalety, ale efekty mogą być bardzo zadowalające.

Na obfite miesiączki, słabe włosy i oparzenia

Można stosować go jako rozwiązanie w przypadku stanów zapalnych skóry, oparzeń i uszkodzeń, najlepiej w postaci okładów. Wzmacnia naczynka, dlatego będzie dobrym elementem diety osób z cerą naczynkową. Przysłuży się także przy stanach zapalnych jamy ustnej (w formie płukanki), łuszczycy i innych chorobach wywołanych nagromadzeniem we krwi szkodzących produktów przemiany materii.

Poleca się go również jako napar dla wzmocnienia włosów i paznokci. Sprawi, że staną się bardziej lśniące i przestaną się rozdwajać. Skrzyp to także pomoc przy trudnych miesiączkach – zmniejszy ich obfitość. Jest polecany w sytuacji leczenia owrzodzeń okrężnicy, wrzodów żołądka, dwunastnicy, krwawieniu z nosa i płuc.

włosy i paznokcie skóra drogi moczowe skrzyp polny właściwości skrzypu polnego

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach