45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Kolor krwi menstruacyjnej. Co jest normą, a co nie?

Kolor krwi menstruacyjnej. Co jest normą, a co nie?Kolor krwi menstruacyjnej. Co jest normą, a co nie?

Miesiączka – niby taka normalna sprawa, a często potrafi nas zaskoczyć. Kolor krwi menstruacyjnej może przybierać różne odcienie, od jasnoczerwonej do nawet ciemnobrązowej. Jest to w dużym stopniu zależne od indywidualnych uwarunkowań, ale niektóre objawy występujące podczas okresu mogą zaniepokoić.

Kolor krwi podczas okresu jest zależny od momentu cyklu menstruacyjnego, w którym się znajdujesz. Jasnoczerwona barwa pojawia się na początku cyklu, występuje w różnych odcieniach, nawet różowych i pomarańczowych (martwić należy się, jeżeli przez cały okres jest jasnoczerwona). W połowie okresu barwa zmienia się na ciemniejszą – bordową lub malinową. Zdarza się przybiera kolor ciemnobrązowy, jednak nie powinno być to powodem zmartwień, gdyż u większości osób nie jest to nic niepokojącego. Krew zmienia kolor na ciemniejszy, ponieważ wolniej opuszcza organizm, dlatego „po drodze” zaczyna ciemnieć.

  • Jaka powinna być krew menstruacyjna?

  • Co oznaczają skrzepy podczas miesiączki?

Znacznie ważniejsze są inne kwestie, na które powinnaś zwrócić uwagę podczas okresu:

  1. Jego długość i obfitość – jeżeli trwa zbyt długo albo zbyt krótko, krwi jest wyjątkowo dużo, koniecznie skonsultuj to ze swoim ginekologiem. Zbyt duża lub mała ilość krwi może oznaczać różne problemy w układzie płciowym, np., że pojawiła się nadżerka, mięśniaki, ednometrioza, polipy, zakażenia, problemy z jajnikami, choroby tarczycy.
  2. Ilość skrzepów – jeśli we krwi pojawiają się duże ilości skrzepów, również powinnaś udać się z tym do lekarza. Czasem może być sygnałem pojawianie się problemów, np. zaburzeń w krzepliwości krwi lub mięśniaków macicy.

Szary kolor krwi to odcień, który właściwie jako jedyny powinien poważnie zaniepokoić, ponieważ zwykle oznacza infekcję. Czasem pojawia się również u kobiet w ciąży, co oznacza, że w takim przypadku należy koniecznie udać się do ginekologa.

Inne niepokojące objawy. Na co zwrócić uwagę podczas okresu?

Poza nieregularnością miesiączek oraz plamieniami, które zawsze trzeba zgłosić ginekologowi, pojawiają się również inne objawy, które mogą być zastanawiające. Jeżeli miesiączka trwa zbyt długo, czyli od trzech do pięciu/siedmiu dni. Jeżeli po upływie tygodnia ilość krwi menstruacyjnej niespecjalnie się zmniejsza, należy skonsultować to z ginekologiem. Zbyt długo trwający okres może oznaczać obecność stanu zapalnego, polipów, mięśniaków, a czasem zmiany na tle hormonalnym lub być efektem zażywania niektórych leków.

Również zbyt krótko trwająca miesiączka jest powodem do niepokoju (trwająca mniej niż 3 dni), ponieważ również może oznaczać zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą, lub nadmiar androgenów, prolaktyny czy zaburzenia w produkcji progesteronu.

Czasami pojawia się także brzydki zapach krwi menstruacyjnej, która z reguły nie powinna wydzielać żadnej nieprzyjemnej woni. U kobiety dbającej o higienę i zdrowie krew będzie mieć tylko lekko metaliczny, słonawy zapach, ale jak wiadomo – gdy zapomni się o wymianie podpaski, zapach krwi może stać się nieprzyjemny. Stosowanie zbyt cienkich, jednorazowych podpasek może powodować, że krew nie wysycha i następują reakcje chemiczne z innymi substancjami, w wyniku czego pojawia się brzydka woń. Należy się niepokoić dopiero wtedy, gdy pomimo zachowania właściwej higieny krew menstruacyjna nadal ma brzydką woń.

okres miesiączka infekcja menstruacja kolor krwi menstruacyjnej
Komentarze
Dodano: 13 Listopad 2016
Autor: Patrycja
Ocena:
Droga Kamilo, na wszelki wypadek możesz to skonsultować z innym specjalistą, ale jak nie ma innych niepokojących objawów, to raczej jest ok.
Odpowiedź
Dodano: 16 Wrzesień 2016
Autor: Kamila
Ocena:
Ja odnośnie tych skrzepów, ponieważ często zdarza sie że pojawiają sie podczas miesiączki. Skonsultowałam się z ginekologiem, okaząło sie że wszystko jest w porządku a skrzepy to dobry objaw że wszystko dobrze się usuwa. No i co teraz zrobić, iść do innego lekarza?
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach