45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Katar sienny jak sobie z nim poradzić?

Katar sienny jak sobie z nim poradzić?Katar sienny jak sobie z nim poradzić?

W Polsce na tą uciążliwą formę alergii choruje 25 % społeczeństwa. Przez lekarzy fachowców nazywana alergicznym nieżytem nosa dolegliwość daje bardzo nieprzyjemne objawy. Są nimi: uciążliwy katar, podrażnione i załzawione oczy, uczucie drapania w gardle, a także brak koncentracji i problemy ze snem. Potocznie mówiąc alergicy mają bardzo duże problemy z codziennym funkcjonowaniem. Obalmy mit, że taki katar trzeba przeczekać. Absolutnie nie!, należy go jak najszybciej leczyć.

Laryngolodzy podkreślają, że katar trwający ponad 10 dni wymaga interwencji lekarskiej. Źródeł kataru siennego może być parę; pyłki traw, roślin, drzew, wełna, sierść różnych zwierząt, zarodniki grzybów.

  • Co na katar sienny?

  • Jak walczyć z alergią?

Leczenie alergii jest bardzo trudne ponieważ alergeny, o których piszę powyżej niestety są nie do wyeliminowania. Dlatego podstawowymi celem jest leczenie poprzez   łagodzenie lub dążenie do ustąpienia całkowicie dolegliwości. Pierwszym krokiem w leczeniu kataru siennego jest przeprowadzenie testów alergicznych z krwi lub skóry. Bardzo często przeprowadza się także tzw. wymaz z nosa, który pozwala określić ilość eozynofilii; ich duża ilość potwierdza występowanie kataru siennego. Jeżeli chodzi o predyspozycje do kataru siennego podstawowe ma znaczenie ma dwa czynniki. Genetyczny i częstotliwość z jaką mamy styczność z określonym alergenem. Gdy organizm ma kontakt z alergenem to jego komórki tuczne są pobudzane do wydzielania histamin i rozpoczyna się stan zapalny. Komórki śluzowe są tym samym pobudzane do zwiększonego pobudzania śluzu w organizmie.

Leczenie alergii

Leki antyhistaminowe to opcja w sytuacji gdy nie możemy unikać obecności alergenów powodujących katar sienny. Na dwa tygodnie przed okresem pylenia zażywamy odpowiednie środki, które zablokują histaminę, którą nasz organizm wydziela powodując nieprzyjemne objawy takie jak kichanie, pieczenie i wycie z nosa. Rozwiązaniem są również specjalne krople, którymi nawilżamy nos każdorazowo po spacerze na świeżym powietrzu i kontakcie z alergenami. Zawierają one kortykosteroidy zapobiegające wystąpieniu męczących dolegliwości lub chociaż hamowaniu ich ostremu nasileniu. Środki te niestety zarówno sterydy jaki środki antyhistaminowe nie są obojętne dla organizmu i powodują nieprzyjemne dolegliwości. Poziom tolerancji ich jest różny. Senność, brak koncentracji i znużenie wielu osobom uniemożliwiają korzystanie z tych farmakologicznych środków.

Odczulanie nazwane w medycynie immunoterapią swoistą IT polega na podawaniu szczepionek z dawką  alergenu na, który pacjent jest uczulony. Odpowiednio wczesne zastosowanie takiego sposobu odczulania daje bardzo duże szanse na odczulenie. Jednak, że jak każdy typ leczenia nie jest on przeznaczony dla wszystkich. Istnieją również przeciwwskazania do stosowania tej terapii.

 Aktualnie istnieją zamienniki naturalne wspomagające nas w walce z katarem siennym. Są nimi:

  • Kwercetyna to silny roślinny pigment, który zapobiega uwalnianiu się histaminy, która powoduje uciążliwe dla alergików dolegliwości. Znajdziemy ją w sałacie, owocach cytrusowych, jabłkach i cebuli
  • Witamina C również według udowodnionych badań naukowych skutecznie i szybko obniża poziom histaminy w naszym organizmie
  • Lepiężnik jako naturalna roślina jest bardzo skuteczny w leczeniu kataru i co najważniejsze nie daje tak przykrych dolegliwości jak uczucie znużenia i senności
  • Zielona herbata poprzez zawartość katechiny również może uwolnić nas od nasilonego działania alergenów.

 

 

alergia nieżyt nosa katar sienny alergeny odczulanie
Komentarze
Dodano: 16 Lipiec 2016
Autor: Aneta
Ocena:
Moja siostra ma katar sienny, jest uczulona na pyłki. Strasznie się męczy, ale bierze leki i to jej pomaga.
Odpowiedź
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: Baśka
Ocena:
Katar sienny jest dość uciążliwy, u mnie alergia trwa niemalże od początku wiosny do jesieni. Próbowałam już odczulać się brać leki, troche objawy sa łagodniejsze ale poza tym nadal zmagam się z katarem i łzawieniem oczu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach