45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Kac to dopiero początek! Ponura lista alkoholowych konsekwencji

Kac to dopiero początek! Ponura lista alkoholowych konsekwencjiKac to dopiero początek! Ponura lista alkoholowych konsekwencji

Kac i rozstrój żołądka są najczęstszymi dolegliwościami z jakimi przychodzi nam zmagać się po spożyciu zbyt dużej porcji alkoholu. U 1 na 10 osób alkohol wywołuje problemy ze zdrowiem oraz zamęt w relacjach osobistych czy zawodowych.

Lista schorzeń przewlekłych będących konsekwencjami nadużywania alkoholu może sięgać nawet sześćdziesięciu jednostek chorobowych. Nie zapominajmy jednak, iż alkohol spożywany w rozsądnych ilościach nierzadko wywiera dobroczynny wpływ na układ krążenia.

 • Co na kaca?

 • Do czego prowadzi picie alkoholu?

Ponura lista alkoholowych konsekwencji

 1. Niedokrwistość wiąże się z niedostateczną ilością erytrocytów i hemoglobiny w osoczu krwi. Powoduje ona ograniczenie efektywności dostaw tlenu do tkanek organizmu, a w konsekwencji naraża nas na cięższe schorzenia. Charakterystyczne dla anemii są bóle głowy, zmęczenie, drażliwość, nietypowe zachcianki smakowe oraz odczucie zimna.
 2. Dna moczanowa rozwija się, gdy nerki zamiast usuwaniem kwasu moczowego z organizmu są zajęte usuwaniem alkoholu. Prócz tego piwo dostarcza sporych ilości puryn, które są przeciwwskazane dla osób zmagających się z hiperurykemią będącej konsekwencją odkładania kwasu moczowego i powstawania bólu i obrzęku wokół miejsc dotkniętych stanem zapalnym.
 3. Mimo iż w 2009 roku testy naukowców z Australian National University dowiodły, że alkohol spożywany w niewielkich porcjach o 26 % zmniejsza prawdopodobieństwo depresji, to artykuł z brytyjskiego pisma dedykowanego psychiatrii opisywał zależność między częstym piciem a demencją.
 4. Dotkliwą przypadłością jest impotencja, która może rozwijać się wskutek chorób układu krążenia, bądź uszkodzeń wątroby
 5. Etanol rozluźnia zwieracz przełyku, co skutkuje tym, iż cofający się kwas żołądkowy wywołuje podrażnienia, a nawet destrukcję śluzówki.
 6. Schorzenia wątroby mogą mieć związek z metablolitem alkoholu – aldehydem octowym, czy osłabieniem zdolności usuwania wolnych rodników.
 7. Podobnie aldehyd octowy może wywołać nowotwór piersi, jelit, wątroby, krtani lub przełyku.
 8. Etanol w zbyt dużych porcjach potęguje insulinooporność, która wiąże się z ograniczeniem wrażliwości na wpływ insuliny będącej hormonem optymalizującym stężenie cukru we krwi. Ponadto, jeśli piciem doprowadzimy do przewlekłego zapalenia trzustki, również i w ten sposób narażamy się na powstanie cukrzycy.
 9. O ile niewielka porcja alkoholu wzmacnia pracę serca, to picie na umór powoduje zaburzenia tętna, nadciśnienie i kardiomiopatię rozstrzeniową mogą przyczynić się do niewydolności serca.
 10. Redukcji ulec może hormon szczęścia, czyli serotonina odpowiedzialna m.in.: za zdrowy apetyt i sen, dobry nastrój, krzepliwość krwi czy temperaturę. Wraz z jej spadkiem narażeni jesteśmy na depresję.
cukrzyca depresja WĄTROBA alkoholizm demencja zapalenie trzustki alkohol nadużywanie alkoholu
Komentarze
Dodano: 15 Lipiec 2016
Autor: justyna
Ocena:
ja często po alkoholu, na kacu mam czkawkę i nie mam pojęcia z czego to wynika
Odpowiedź
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: Marta
Ocena:
Nadużywanie alkoholu jest kłopotliwe nie tylko dla samego pijącego ale i osób wokół niego które niekoniecznie sięgaja po alkohol,a zdrowie to pewnie na szarym burym końcu.
Odpowiedź
Dodano: 04 Maj 2016
Autor: Aneta
Ocena:
Pokazałam ten artykuł mężowi, który często wieczorami sięga po piwko i niestety kończy się na kilku. Chyba trochę dała mu do myślenia szczególnie ta impotencja. Mam nadzieję, że zmieni swoje nastawienie do tematu.
Odpowiedź
Dodano: 20 Kwiecień 2016
Autor: Iza
Ocena:
Natomiast trzeba zaznaczyć że niektórzy alkoholicy sa baaardzo odporni na wszelkie choroby natomiast najczęściej dopada ich wylew albo nowotwór.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 281 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach