45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak ustrzec się przed HIV i AIDS? Poznaj przyczyny zakażenia.

Jak ustrzec się przed HIV i AIDS? Poznaj przyczyny zakażenia.Jak ustrzec się przed HIV i AIDS? Poznaj przyczyny zakażenia.

Wielu z nas sądzi, iż zakażenie wirusem HIV czy zachorowanie na AIDS dotyczy osób bezdomnych, bądź uzależnionych od narkotyków. Tymczasem i wśród osób o stabilnej sytuacji społecznej zdarzają się zachorowania, gdyż wirus na ogół się szerzy przez ryzykowne kontakty intymne. Nie ma znaczenia orientacja seksualna. Statystyki wskazują, iż wśród osób zakażonych przeważają mężczyźni.

 • Jak ograniczyć możliwość zakażenia się HIV?

 • Jak unikać zakażenia wirusem HIV poprzez krew?

Obecne doniesienia podają, iż liczba kobiet zarażonych wirusem HIV wzrasta w państwach Unii Europejskiej. Miejmy świadomość, że wirusem HIV można zarazić się poprzez każdą z trzech dróg: zachowania seksualne, krew oraz zakażenie wirusem z matki na dziecko.

Jak ograniczyć ryzyko zakażenia drogą płciową?

 • Kluczową rolę odgrywa ograniczenie liczby partnerów seksualnych, szczególnie wskazany jest monogamiczny, stały związek.
 • Ryzyko zakażenia podnoszą ryzykowne kontakty seksualne, wśród których wyróżnić możemy stosunki płciowe z przypadkowymi osobami, seks bez zabezpieczenia, prostytucję.
 • Zwróćmy uwagę na to, iż używki takie jak alkohol czy narkotyki sprzyjają podejmowaniu ryzykownych zachowań seksualnych.
 • W przypadku chorób wenerycznych powinniśmy unikać stosunków seksualnych, ponieważ zwiększają one prawdopodobieństwo zarażenia. Jak wiadomo, wnikanie wirusa HIV ułatwi a rzeżączka i opryszczka płciowa.
 • Pamiętajmy także o użyciu prezerwatyw (również uprawiając stosunek oralno-genitalny). Sięgajmy po produkt wysokiej jakości, najlepiej dobrej marki, kupujmy raczej prezerwatywy w aptekach, niż w marketach czy na stacjach benzynowych. Do zakażenia przy stosowaniu tego typu zabezpieczenia może dojść w przypadku pęknięcia lub zsunięcia prezerwatywy.

Zapobieganie przenoszeniu wirusa z matki na dziecko

 • Warto by kobiety planujące ciążę, bądź będące w ciąży przeprowadziły badanie pod kątem przeciwciał pod kątem wirusa HIV.
 • Zaleca się by kobieta, u której potwierdzono obecność wirusa HIV zgodziła się na leczenie profilaktyczne, cesarkę zamiast porodu naturalnego, a także zrezygnowała z karmienia piersią.
 • Do 1 procenta zostaje ograniczone ryzyko zakażenia dziecka wirusem HIV, jeśli mama jest świadoma swego nosicielstwa.

Jak uniknąć zakażenia poprzez krew?

 • Decydować się na wykonanie tatuażu, piercing, zabiegów kosmetycznych czy akupunktury powinniśmy tylko w pewnych miejscach, które nie budzą podejrzeń pod względem higieny.
 • W przypadku zranień unikajmy kontaktu z krwią czy nasieniem drugiej osoby.
 • Zaleca się by osoby zażywające narkotyki stosowały strzykawki i igły jednorazowego użytku, a także by nie pożyczały ich sobie wzajemnie.
AIDS HIV jak można zarazić się HIV jak uniknąć zakażenia AIDS zakażenie HIV zakażenie AIDS wirus HIV
Komentarze
Dodano: 22 Kwiecień 2016
Autor: Mariola
Ocena:
Ale należy zwrócić uwagę, że HIV nie zarazimy się przebywając w czyimś towarzystwie, społeczeństwo mało wie na temat AIDS.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach