45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak ukoić nerwy? Poznaj naturalne sposoby na zerwanie ze stresem!

Jak ukoić nerwy? Poznaj naturalne sposoby na zerwanie ze stresem!Jak ukoić nerwy? Poznaj naturalne sposoby na zerwanie ze stresem!

Codzienna gonitwa – praca, dom, obowiązki, szybkie jedzenie – wszystko to sprawia, że nasza kondycja psychiczna i fizyczna są w kiepskim stanie. Często wynikiem zszarganych nerwów są problemy z bezsennością i wybuchami gniewu lub agresji. A przecież ze stresem można walczyć i to za pomocą naturalnych, bezpiecznych sposobów!

  • Jak radzić sobie ze stresem?

  • Jakie właściwości ma melisa?

Zwykle problemy z zasypianiem i nerwami są efektem niezdrowego stylu życia. Jeśli nawet gdy jesteśmy zmęczeni, paradoksalnie nie możemy zasnąć albo często budzimy się w nocy – to sygnał, że z organizmem i psychiką coś nie gra. Brak relaksu i zbyt mała ilość snu potęgują te problemy, w związku z czym mamy zamknięte koło. Czy w takich sytuacjach od razu trzeba sięgać po tabletki? Oczywiście, że nie! Natura dała nam wiele sposobów na ukojenie nerwów, z których zdecydowanie warto korzystać.

Poznaj niezwykłą moc ziół

Z właściwości uspokajających słynie wiele powszechnie dostępnych ziół. Można stosować je zarówno zewnętrznie – w formie np. kąpieli z dodatkiem naparów, jak i wewnętrznie – zażywając tabletki, nalewki, krople i napary. Ich spektrum działania jest bardzo szerokie, dlatego najpierw lepiej dokładnie sprawdzić i dowiedzieć się na co będą najlepsze, jak i skonsultować swoją decyzję z lekarzem jeśli zażywa się leki i cierpi na przewlekłe choroby.

Najbardziej uspokajające działanie mają:

  • Lawenda – ma ona szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie oraz kosmetyce. Ułatwia zasypianie, odpręża, uspokaja. Jednak nie zaleca się dodawania jej do kąpieli w przypadku problemów ze snem, ponieważ pobudza krążenie, a to zaśnięcia nie ułatwi…
  • Kozłek lekarski – znany również pod nazwą waleriana. Likwiduje napięcie nerwowe, wycisza, łagodzi niepokój, jednocześnie ułatwiając zasypianie. Jest obecna w składzie wielu lekarskich preparatów, często znajdziemy ją w postaci kropli i tabletek.
  • Melisa – chyba najpopularniejsza wśród uspokajających ziół. Niweluje wszelkie lęki i niepokoje, stosuje ją zarówno w formie zewnętrznej (olejków lub naparów do kąpieli), jak i wewnętrznej (naparów do picia, cukierków, tabletek itd.).
  • Dziurawiec – ukoi nerwy i poprawi nastrój. Jednak należy uważać – ta roślina może mieć wpływ na przyjmowane leki, dlatego w przypadku choroby trzeba skonsultować jej zażywanie z lekarzem.

Zmień styl życia na lepszy

Oprócz wspomagania się ziołami, należy przyjrzeć się swojemu stylowi życia, bo to właśnie w nim tkwi źródło stresu, niepokojów, przemęczenia i zdenerwowania. Istotną rolę odgrywają tu codzienne rytuały, czyli jedzenie regularnych posiłków, oddzielenia czasu na wypoczynek i sen, wyłączenie złych myśli. Stałe godziny snu są ważne – dzięki temu unikniemy problemów ze zasypianiem, ponieważ organizm przyzwyczaja się do wyznaczonych ram.

Poza tym, pamiętaj o:

  • Regularnym jedzeniu – lekkostrawnym, bez pośpiechu, uzupełniając niedobory witamin, np. za pomocą suplementów,
  • Planowaniu czasu na relaks – szczególnie pozytywnie wpłynie na ciebie ruch na świeżym powietrzu, który wspomaga kondycję fizyczną i psychiczną,
  • Zrezygnowaniu ze złych nawyków – kawy, alkoholu, ciężkich i obfitych posiłków.
bezsenność na uspokojenie zioła uspokojenie nerwy melisa dziurawiec sposoby na stres waleriana sposoby na bezsenność lawenda kozłek lekarski jak zlikwidować stres leki na uspokojenie
Komentarze
Dodano: 06 Maj 2016
Autor: Krysiak
Ocena:
O tak: lawendowa kąpiel to dla mnie synonim relaksu i ukojenia. Polecam wszystkim!
Odpowiedź
Dodano: 19 Kwiecień 2016
Autor: Lena
Ocena:
Ja na uspokojenie piję kubek z melisą siagam przed telewizorem i odłączam się od świata. Polecam
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach