42 358 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 771 produktów w 204 kategoriach

Podobne produkty

Jak rozpoznać początki łuszczycy rąk i jak ją leczyć?

Jak rozpoznać początki łuszczycy rąk i jak ją leczyć?Jak rozpoznać początki łuszczycy rąk i jak ją leczyć?
Łuszczyca to jedna z częściej występujących, przewlekłych chorób skóry. Jej odmianą jest łuszczyca krostkowa, która występuje tylko na dłoniach lub stopach. W przypadku, gdy łuszczyca zaatakuje dłonie, dla osób chorych jest dużym problemem również natury estetycznej.
 

Jakie są przyczyny łuszczycy dłoni?

Łuszczyca rąk pojawia się najczęściej u kobiet około 50. roku życia, chociaż mogą na nią zachorować również osoby młodsze, także dzieci. Łuszczyca rąk to choroba występująca stosunkowo rzadko. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów łuszczycy, również ta atakująca dłonie należy do chorób autoimmunologicznych. Oznacza to, że rozwija się ona na skutek nieprawidłowej reakcji organizmu, który atakuje swoje własne komórki. Zmiany na skórze pojawiają się nagle, jaki jest powód ich wystąpienia – lekarzom nie udało się tego jednoznacznie ustalić. Przypuszczalnie zmiany na skórze występują na skutek nadużywania alkoholu, zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie w okresie dojrzewania, przewlekłych chorób zakaźnych, mechanicznego uszkodzenia skóry. Czynniki te mogą, ale nie muszą wywołać zmiany łuszczycowe. Pojawiają się przypuszczenie, że do rozwoju choroby mogą przyczynić się także uwarunkowania genetyczne. Ryzyko zachorowania na łuszczycę dłoni zwiększa także palenie papierosów oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Łuszczyca dłoni zasadniczo występuje tylko na tej części rąk, ale zmiany mogą pojawić się na łokciach i kolanach.

Objawy łuszczycy rąk

Uosób, które chorują na łuszczycę dłoni pojawiają się na nich lekko uniesione grudki, które mają lekko czerwone zabarwienie. Grudki te pokrywa szara łuska – stąd wzięła się nazwa choroby. Pojedyncza zmiana ma niewielkie rozmiary, z reguły jednak są one skupione, zmiany są więc stosunkowo rozległe, mocno szpecą dłonie. Do tego zmiany te mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. Zdarza się, że grudki pojawiają się również na opuszkach palców; sprawia to, że palce stają się krótsze. Łuszczyca może przyjmować różne postacie; na dłoniach może to być łuszczyca krostkowa. Objawia się ona nie tylko wykwitami, ale także krostkami. Inną odmianą łuszczycy rąk jest ta, która pojawia się na paznokciach. Łuszczyca paznokci bardzo często jest schorzeniem, które atakuje osoby chorujące na łuszczycowe zapalenie stawów.

Jak leczy się łuszczycę dłoni?

Łuszczyca rąk jest schorzeniem stosunkowo łatwym do rozpoznania. W przypadku, gdy przyjmuje ona postać krostkową, czasem lekarz zleca wykonanie badania histopatologicznego, z reguły jednak choroba rozpoznawana jest na podstawie wywiadu i po obejrzeniu przez lekarza zmian. Łuszczycę dłoni najczęściej leczy się preparatami o działaniu miejscowym. Bardzo dobre efekty w leczeniu nie tylko łuszczycy rąk daje stosowanie maści na bazie dziegciu. Równie często w terapii łuszczycy rąk zaleca się stosowanie maści salicylowo-siarkowej. Można zastosować również fototerapię, a w przypadku, gdy dojdzie do nadkażenia zmian skórnych konieczna jest antybiotykoterapia. Łuszczyca ma tendencję do nawrotów.

 

źródło:
https://www.febumed.com.pl/Luszczyca-rak-widoczna-wstydliwa-choroba-blog-pol-1507542051.html

łuszczyca łuszczyca dłoni przyczyny łuszczycy dłoni

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 42 358 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 771 produktów w 204 kategoriach