43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 873 produktów w 207 kategoriach

Podobne produkty

Jak rozpoznać odwapnienie zębów? Podpowiadamy!

Jak rozpoznać odwapnienie zębów? Podpowiadamy!Jak rozpoznać odwapnienie zębów? Podpowiadamy!

Szkliwo to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie, której zadaniem jest ochrona wewnętrznej zębiny przed szkodliwymi czynnikami. Gdy dochodzi do jego uszkodzenia najczęściej pojawia się nadwrażliwość, a także nieestetyczne przebarwienia, które mogą świadczyć o demineralizacji. Jakie są przyczyny odwapnienia zębów? Jak poradzić sobie z problemem, by nie dopuścić do rozwoju próchnicy?

 

Na czym polega odwapnienie szkliwa?

Do odwapnienia zębów dochodzi, gdy nastąpi demineralizacja szkliwa, składającego się głównie z wapnia i fluoru. Niedobory pierwiastka Ca skutkują uszkodzeniem zewnętrznej tkanki zęba, która przestaje pełnić funkcję ochronną przed drobnoustrojami. Dlatego proces ten uznawany jest za początek choroby próchnicowej, który może prowadzić do jej dalszego rozwoju. Dlatego ważne jest zauważenie i zdiagnozowanie problemu na wczesnym etapie, gdy zmiany są jeszcze odwracalne. Jeśli stan przedpróchnicowy nie zostanie poddany leczeniu pojawi się ciemny ubytek, który będzie się pogłębiał.

Bezpośrednią przyczyną odwapnienia na zębach jest nagromadzenie się płytki nazębnej, w której bytują bakterie, obniżające pH w jamie ustnej. Produkują także kwasy, które prowadzą do utraty składników mineralnych, a w konsekwencji do demineralizacji zębów. Proces ten rozpoczyna się tam, gdzie zalega najwięcej płytki bakteryjnej, czyli wzdłuż linii dziąseł, przy szyjce zębowej, a także w mało widocznych i trudno dostępnych miejscach styku zębów.

Na powstanie odwapnień wpływa niedostateczna higiena jamy ustnej. Brak stosowania się do zaleceń, czyli mycie zębów minimum dwa razy dziennie, używanie pasty z odpowiednią zawartością fluoru, irygatorów, a także nici dentystycznych i płynów do płukania, skutkuje tym, że płytka nazębna nie zostaje należycie usunięta oraz staje się pożywką dla drobnoustrojów. Prawidłowe szczotkowanie może być utrudnione przez aparaty ortodontyczne czy protezy, dlatego osoby korzystające z tych rozwiązań, powinny zwrócić baczną uwagę na stan szkliwa. Pogorszy go również nieprawidłowa dieta bogata w cukry proste i kwasy.

Do odwapnienia zębów przyczyniają się również:

  • wiek - z biegiem lat szkliwo staję się coraz słabsze, ulega ścieraniu,

  • nieprawidłowe wybielanie zębów - niektóre preparaty polecane do domowych zabiegów mogą trwale uszkodzić tkankę zewnętrzną zęba,

  • choroby współtowarzyszące - na osłabienie szkliwa wpływa między innymi refluks, niedoczynność tarczycy, bulimia i anoreksja.

Jakie są objawy odwapnienia zębów?

Uszkodzenie szkliwa jest następstwem zaburzenia flory bakteryjnej w jamie ustnej. Pod wpływem kwasów dochodzi do rozpuszczenia minerałów zawartych w tkance. Objawy, które powinny zaniepokoić pacjenta to wyczuwalna chropowatość na powierzchni zębów, a także widoczne białe, matowe plamki. Co ważne, mogą występować pojedynczo i nieregularnie. Z czasem jasne kropki zaczną przybierać ciemniejszy odcień, na skutek pochłaniania barwnika z pożywienia. Bywa, że przebarwienia pojawiają się w trudno widocznych miejscach. Dlatego tak istotne są profilaktyczne wizyty w gabinecie dentystycznym, dzięki którym lekarz może zauważyć schorzenie na wczesnym etapie i wdrożyć leczenie, które powstrzyma rozwój próchnicy.

O wypłukaniu wapnia ze szkliwa świadczyć też będzie wzmożona wrażliwość. Ból odczuwany podczas spożywania ciepłych, zimnych, słodkich lub kwaśnych pokarmów pojawia się, gdy zewnętrzna tkanka staje się cienka, a odsłania się druga, bardzo unerwiona warstwa - zębina.

Do zaburzenia w rozwoju szkliwa zębów może dojść także w przypadku innych schorzeń, takich jak:

  • fluoroza - powstaje w wyniku nadmiernej podaży fluoru, najczęściej występuje u dzieci,

  • hipoplazja szkliwa - niedorozwój tkanki, spowodowany niedoborem witamin i minerałów.

Obie choroby również objawiają się zmianami w kolorze zębów, dlatego, gdy na ich powierzchni pojawią się przebarwienia należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który oceni stan jamy ustnej, postawi diagnozę i zaordynuje odpowiedni sposób leczenia.

Jak usunąć białe plamy i wyleczyć odwapnienie zębów?

Najważniejsze jest szybkie rozpoczęcie leczenia. Pozwoli to nie tylko usunąć plamy, ale także nie dopuścić do rozwoju próchnicy, która nieleczona ma negatywny wpływ na zdrowie całej jamy ustnej. Prowadzi do powiększania się ubytków, a nawet martwicy zęba, co wiąże się z utratą uzębienia. Dlatego pojawienie się białych zmian, to pierwszy sygnał do tego, by umówić wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Remineralizacja

Jeśli schorzenie zostanie rozpoznane na wczesnym etapie, metody jego wyeliminowania nie będą inwazyjne. Ich celem będzie odbudowa szkliwa. W procesie remineralizacji stomatolog stosuje preparaty o wysokim stężeniu fluoru (od 1000 do 22600 ppm), aby ponownie wzmocnić i utwardzić tkankę utraconymi minerałami. Stosowane środki dobiera się do wieku pacjenta. Odwapnienie zębów u dzieci leczy się mniejszymi stężeniami. Zabieg ten spowoduje powstanie warstwy ochronnej, a także wygładzi chropowatą powierzchnię zęba oraz poprawi wygląd. Pozwala także na zmniejszenie nadwrażliwości i stanowi ochronę przed próchnicą. W klinice Warsaw Dental Center fluoryzacja poprzedzona jest dokładnym oczyszczeniem zębów z osadów i usunięciem kamienia. Dla wzmocnienia efektu, dodatkowo zaleca się stosowanie w domowej higienie żelu fluorkowego.

Infiltracja

Remineralizacja powstrzyma rozwój próchnicy i uchroni nas przed leczeniem kanałowym. Jednak nie usunie nieestetycznych, białych plam. Przebarwienia można zniwelować za pomocą bezbolesnej infiltracji. W klinice Warsaw Dental Center specjaliści nasycą zmiany specjalną płynną żywicą, a następnie zastosują naświetlanie lampą polimeryzacyjną, aby preparat wniknął w głąb szkliwa, wyrównał koloryt i nie dopuścił do jego dalszej erozji.

Stomatologia estetyczna

Wybielenie zębów, dzięki rozjaśnieniu ich powierzchni, spowoduje, że przebarwienia nie będą bardzo widoczne, jednak nie zostaną one całkowicie usunięte. W Klinice Warsaw Dental Center na duże zmiany można zastosować zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej. Niedoskonałości skutecznie zakryją na przykład cienkie porcelanowe lub kompozytowe licówki.

Najskuteczniejszą metodę leczenia, dobraną indywidualnie, zaproponuje dentysta, po wcześniejszym przeglądzie stanu jamy ustnej i określeniu stopnia zaawansowania demineralizacji szkliwa. Prócz odpowiedniej higieny, stosowania zdrowej diety bogatej w wapń, należy pamiętać także o stomatologii zachowawczej, w tym o profilaktycznych przeglądach dentystycznych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, przynajmniej raz na pół roku.

 

odwapnienie szkliwa demineralizacja szkliwa odwapnienie szkliwa przyczyny odwapnienie szkliwa leczenie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 43 618 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 873 produktów w 207 kategoriach