45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak dbać o włosy latem?

Ochrona włosów latemOchrona włosów latem

Wielogodzinne wylegiwanie się na słońcu, a nawet długie spacery na dworze w upalne dni, choć wydają się przyjemnością i znakomitą formą relaksu, w rzeczywistości mogą być bardzo niekorzystne dla twoich włosów. Co bardzo istotne, promienie słoneczne mogą zaszkodzić zarówno posiadaczkom cienkich i rzadkich włosów, jak i długich i bardzo gęstych fryzur. Dlatego w wakacyjne miesiące należy o czuprynę dbać w sposób szczególny. Sprawdź, na czym polega ochrona włosów latem.

Dlaczego słońce niszczy twoje włosy?

Niekorzystne działanie słońca dla włosów, ale także i skóry, opiera się na promieniowaniu ultrafioletowym (UV). Gdy dociera ono do włosów, rozszczelnia jego naturalną osłonę, która w swej strukturze przypomina nieco nachodzące na siebie łuski. Proces niszczenia jest natomiast zbliżony do reakcji, jaka zachodzi w czasie intensywnej koloryzacji włosów. Rozchylone łuski odsłaniają korę włosa, przez co łatwiej dostają się tu promienie UV. W ten sposób dochodzi do destrukcji białka, co może wywoływać również nadmierną łamliwość włosów.

Ochrona włosów latem sprowadza się także do zachowania ich kolorów, bowiem pod wpływem słońca dochodzi do rozjaśniania ich barwy. I choć efekt wizualny nierzadko jest naprawdę fantastyczny, to dzieje się to kosztem uszkodzenia struktury włosa. Promieniowanie ultrafioletowe utlenia melaninę, co jest bardzo niekorzystne.
Dodatkowym czynnikiem wspomagającym procesy degeneracyjne jest woda - zarówno basenowa, jak i morska. Poszczególne kropelki działają jak małe soczewki, skupiając promieniowanie UV. Ponadto włosy mogą być twarde, szorstkie i trudne do rozczesania, co jest efektem działania chloru lub soli. Dlatego należy pamiętać o dokładnym spłukaniu głowy.

Ochrona włosów przed słońcem

Latem często pamiętasz o ochronie skóry, niestety o takich działaniach dla włosów już znacznie rzadziej. Zupełnie niesłusznie, gdyż pierwszym krokiem przed wyjściem na zewnątrz, jest stosowanie kosmetyków do włosów z filtrem UV. Ich działanie polega przede wszystkim na hamowaniu szkodliwego efektu wnikania promieni ultrafioletowych w strukturę włosów, lecz nie tylko. Zawierają bowiem wiele składników odżywczych, które w naturalny sposób wzmacniają twoją czuprynę oraz nadają jej lepszej kondycji oraz prezencji.

Szczególnie istotne są składniki takie jak witaminy A, B i E, olejek jojoba, kolagen morski czy olejek makadamia. Ochrona włosów latem jest ważna także po każdym myciu włosów stosuj również skuteczne kosmetyki odżywiające i regenerujące, które wzmacniają ich strukturę oraz pozwalają na naprawę powstałych mankamentów. Do zestawu kosmetyków do ochrony włosów przed słońcem warto dodać spray do włosów z filtrem UV lub mgiełkę do włosów z filtrem UV.

W sytuacjach bez wyjścia, jeśli nie posiadasz pod ręką żadnego kosmetyku do włosów z filtrem UV, możesz skorzystać ze zwykłego kremu ochronnego, np. do rąk. Nie zapominaj także o nakryciu głowy - to świetny sposób na skuteczną ochronę włosów latem. Jeśli natomiast wyjdziesz z basenu otwartego lub morza, nie susz włosów na słońcu. Znacznie korzystniejszym wyjściem jest osuszenie ich w sposób naturalny pod parasolem. Nie najlepszym pomysłem będzie także wykręcanie włosów.

Lato to dla wielu najpiękniejsza pora roku i zdecydowanie sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Podczas wakacyjnego relaksu nie zapomnij jednak o swoich włosach i chroń je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

ochrona włosów latem kosmetyki do włosów z filtrem uv

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach