45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Jak dbać o stawy kolanowe? Poznaj 9 sposobów!

Jak dbać o stawy kolanowe? Poznaj 9 sposobów!Jak dbać o stawy kolanowe? Poznaj 9 sposobów!

Otyłość, niewłaściwy rodzaj aktywności fizycznej, zaawansowany wiek, zła dieta lub po prostu naturalna skłonność do słabych stawów to główne przyczyny problemów w tych obszarach ciała. 10 poniższych sposobów sprawi, że na zawsze zapomnisz o problemach ze stawami.

 • Jak dbać o stawy?

 • Jaka dieta na stawy najlepsza?

 1. Jeśli mamy problemy ze stawami, nie wolno ich przeciążać. Wybierajmy więc sporty,w których nacisk nie jest położony na kolana, takie jak pływanie, nordic walking, joga, pilates. Ograniczmy podnoszenie ciężarów, jazdę na rowerze czy biegi.
 2. Otyłość to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia stawów, dlatego warto dbać o zdrową wagę. Przy nadwadze nie musimy uprawiać sportów obciążających stawy, by mieć problemy z kolanami – muszą one utrzymać całą wagę naszego ciała. Dlatego warto zacząć dietę i wprowadzić do codziennych zajęć odrobinę ruchu. Bezpieczne tempo chudnięcia to 0,5 – 1 kg na tydzień.
  Warto wzmacniać stawy za pomocą suplementów diety. Sprawdzą się te z substancjami nawilżającymi stawy, takimi jak kolagen czy kwas hialuronowy.
 3. Aby stawy były mocne i zdrowe, w diecie nie może zabraknąć białka. Sięgajmy więc często po nabiał, mięso i warzywa strączkowe.
 4. Do odpowiedniego nawilżenia stawów potrzebujemy też dobrej jakości tłuszczy i kwasów tłuszczowych, takich jak Omega-3 i Omega-6. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich, avocado, orzechach czy oliwie.
 5. Każdą aktywność fizyczną warto rozpocząć i zakończyć kilkuminutową rozgrzewką. W przeciwnym razie zamiast pomóc stawom, możemy je podrażnić.
 6. Mając problemy zw stawami nie wolno ignorować sygnałów, jakie wysyła nam organizm. Ból, pieczenie czy odrętwienie w stawach to znak, że należy natychmiast przerwać wykonywaną czynność a jeśli ból nie ustępuje – udać się do lekarza.
 7. Jeśli biegamy, uprawiamy nordic walking czy spacerujemy, warto zainwestować w dobre obuwie sportowe. Zmniejsza ono nacisk, jakie ciało wywiera na kolana i przenosi część obciążenia na różne partie stóp. Takie buty mogą kosztować nawet kilkaset złotych, jednak zwykłe trampki mogą być przyczyną dalszych problemów ze stawami.
 8. Jeśli stawy dokuczają, warto zrezygnować ze schodów i wspinania się pod górę. Te dwie aktywności najbardziej szkodzą naszym stawom.
 9. Naturalne podłoże to najlepsza i najtańsza profilaktyka bólu stawów. Bieganie po asfalcie obciąża stawy i męczy mięśnie, podczas gdy spacery i biegi po piasku, lesie, łące są dla nich łagodniejsze. Odciążają stawy i pozwalają gimnastykować stopę.

 

reumatyzm regeneracja chrząstki bóle stawów stawy regeneracja stawów bóle stawów przyczyny
Komentarze
Dodano: 18 Kwiecień 2016
Autor: Artek
Ocena:
U mnie bóle stawów, zwłaszcza kolan ujawniły się po klekaniu w kościele ;)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach