45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Idealny na zdrowe serce i wysokie ciśnienie. Poznaj właściwości głogu.

Idealny na zdrowe serce i wysokie ciśnienie. Poznaj właściwości głogu. Idealny na zdrowe serce i wysokie ciśnienie. Poznaj właściwości głogu.

Roślina cechująca się atrakcyjnym wyglądem, który przyciąga zarówno wiosną, w okresie kwitnienia, jak i w czasie jesieni, gdy następuje dojrzewanie jej owoców. Jego właściwości to przede wszystkim dobry wpływ na serce i obniżanie ciśnienia. Właśnie dlatego znajduje się w wielu preparatach nasercowych.

Dlaczego głóg jest cennym surowcem leczniczym? Przede wszystkim dlatego, że posiada duże ilości flawonoidów i procyjanidów, które mają działanie rozkurczowe na macicę, naczynia krwionośne, mięśnie jelit i dróg moczowych. Obecne w nim fitosterole, garbniki, aminy, pektyny, sole mineralne i witaminy z grupy B oraz C mają dobry wpływ na cały nasz organizm. Głóg doskonale oddziałuje na naczynia wieńcowe, ponieważ zwiększa dopływ utlenionej krwi do serca, a także pomaga w zlikwidowaniu duszności i bólu. Ma również pozytywny wpływ na naczynia krwionośne zlokalizowane w mózgu, obniżanie ciśnienia tętniczego, zwiększanie siły skurczów serca oraz jego ogólnej wydajności.

  • Czy głóg jest zdrowy?

  • Na co dobry jest głóg?

Głóg można stosować nie tylko na serce i układ krążenia, ale także w przypadku bólów głowy, zawrotów głowy, zaś z dodatkiem alkoholu jako środek na uspokojenie. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania tej rośliny jako leku znajduje się tylko jedno – nie powinny stosować go osoby cierpiące na niedociśnienie.

Miejsce występowania i jak stosować głóg

Ozdobna odmiana głodu, czyli ta o czerwonych kwiatach, nie posiada właściwości zdrowotnych. Jednak ten rosnący dziko, a więc przy drogach, w lasach, parkach, o kwiatach bladoróżowych lub białych to ta właściwa roślina, tak ceniona przez lekarzy.

Właściwości lecznicze mają świeżo ścięte kwiaty głogu, zbierane w czerwcu i maju, zaś we wrześniu i październiku czerwone owoce głogu. Jako lek zielarski można przyrządzić go na dwa sposoby: z pokruszonych kwiatów z liśćmi lub z owoców.

  1. Owoce: dwie łyżeczki owoców z głogu zalewamy wrzątkiem, po zaparzaniu się przez około 20 minut napój jest gotowy do wypicia. W przypadku miażdżycy lub nadciśnienia napar wypijaj trzy razy na dzień.
  2. Kwiaty: pokruszone kwiaty z najbliższymi kwiatostanowi liśćmi zalej wrzątkiem i zaparzaj przez 15 minut, po przecedzeniu wypijaj szklankę dwa razy na dzień. Pomoże w załagodzeniu bólów reumatycznych, stawowych, mięśniowych, problemach sercowych, miażdżycowych i ciśnieniowych.

Dostępny również w aptece

Oprócz w formie naparu, głóg dostępny jest także na aptecznych półkach, często jako składnik leków skoncentrowanych na serce i leczenie nadciśnienia, preparatów uspokajających, przeciwmiażdżycowych, a także w tych stosowanych przy urazach oraz obrzękach, które grożą zakrzepowym zapaleniem żył.

serce nadciśnienie układ krążenia ciśnienie głóg
Komentarze
Dodano: 15 Październik 2016
Autor: daniel
Ocena:
biorę tabletki z głogiem na problemy z krążeniem, chyba pomagają
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach