45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Hiperprolaktynemia - uciążliwe objawy dla kobiet i mężczyzn!

Hiperprolaktynemia - uciążliwe objawy dla kobiet i mężczyzn!Hiperprolaktynemia - uciążliwe objawy dla kobiet i mężczyzn!

Być może podejrzewasz u siebie spadek poziomu hormonów płciowych. Objawy mogą dotyczyć zarówno płci żeńskiej, jak i męskiej. Cierpisz ma stany depresyjne i drażliwość, odczuwasz spadek libido, bądź występuje impotencja. Mogą doskwierać nieprawidłowości mineralizacji kości, trądzik i przykre dla pań nadmierne owłosienie. Często spotyka się zaburzenia miesiączkowania i niepłodność.

  • Co to jest hiperprolaktynemia?

  • Jakie są objawy hiperprolaktynemii?

Winę za ten stan rzeczy wcale nie musi ponosić poziom hormonów płciowych a hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, prolaktyna.

O co tyle szumu?

Hiperprolaktynemia wynika ze stałego lub okresowego skoku wytwarzania prolaktyny (PRL), stanowi najczęściej występujące zaburzenie funkcjonowania układy podwzgórzowo-przysadkowego. Zbyt wysoki poziom prolaktyny powoduje skutki odwrotne do prawidłowej pracy hormonów płciowych kobiet i mężczyzn. Podejrzewa się, iż te powikłania wynikają z zaburzeń autoimmunologicznych. Spośród leków prowokujących hiperprolaktynemię wyróżnia się antydepresanty, a z komplikacji zdrowotnych - niedoczynność tarczycy, gruczolaki przysadki mózgowej odpowiedzialne za wydzielanie prolaktyny oraz guzy wewnątrzczaszkowe powodujące ucisk na szypułę przysadki.

Niejednoznaczne symptomy hiperprolaktynemii

  • Prócz hiperprolaktynemii, powiększenie piersi u mężczyzn, tzw. ginekomastia może mieć miejsce na skutek niedostatku męskich hormonów, ale również i zażywania niektórych leków.
  • Symptomy, takie jak trądzik, nadmierne owłosienie i zaburzenia miesiączkowania mają często związek ze zbyt wysokim poziomem hormonów męskich u pań, czyli z hiperandrogenizmem, bądź z zespołem policystycznych jajników.
  • Mlekotok występujący zarówno u kobiet, jak i mężczyzn zdarza się jako niezwiązany z żadną przypadłością, samoistnie występujący objaw.
  • Niekiedy guzy wewnątrzczaszkowe, jak np. gruczolak przysadki może wywoływać hiperprolaktynemię. Dodatkowymi objawami, które ujawniają się, gdy guzy są dość duże, są zaburzenia widzenia i bóle głowy.

Diagnoza i leczenie

Celem potwierdzenia hiperprolaktynemii, oznacza się stężenie prolaktyny w surowicy krwi. Pamiętajmy jednak, że wysoki poziom tego hormonu nie musi równać się z guzem mózgu, a może być np. działaniem niepożądanym zażywanych leków. Doświadczony lekarz przed postawieniem diagnozy wykluczy także niedoczynność tarczycy. W razie podejrzeń o guz czy też inne zmiany wewnątrzczaszkowe zleci MRI głowy. W leczeniu hiperprolaktynemii stosuje się farmaceutyki. Jeśli nadmierny poziom prolaktyny wynika z efektu ubocznego guzów wewnątrzczaszkowych, guzy te są operacyjnie usuwane.

hiperprolaktynemia hiperprolaktynemia objawy co to jest hiperprolaktynemia jak rozpoznać hiperprolaktynemię czym jest hiperprolaktynemia objawy hiperprolaktynemii leczenie hiperprolaktynemii

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach