45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Higiena intymna pod kontrolą. Poznaj 5 intymnych zasad, które warto stosować!

Higiena intymna pod kontrolą. Poznaj 5 intymnych zasad, które warto stosować!Higiena intymna pod kontrolą. Poznaj 5 intymnych zasad, które warto stosować!

Kobieca higiena intymna to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Dbanie o te specyficzne partie ciała bywa utrudnione w wyniku korzystania z toalet publicznych, opiętych, ciasnych ubrań, niewłaściwej bielizny i prowadzenia niezdrowego trybu życia. Kobiety każdego dnia są narażone na liczne stany zapalne, bakterie, infekcje i grzyby. Jednak stosując kilka prostych, łatwych do wprowadzenia w życie trików, można tym problemom zapobiec. Zapoznaj się z listą intymnych zasad, które pomogą uniknąć infekcji!

  • Jak dbać o higienę intymną?

  • Jak ustrzec się przed infekcjami intymnymi?

  1. Słuchaj swojego ciała – jeśli nagle poczujesz lekki świąd, pieczenie lub ból, nie bagatelizuj tych odczuć. Bardzo często takie delikatne, ledwie zauważalne zmiany są pierwszymi objawami chorób stref intymnych. Najczęściej występującym tego typu schorzeniem jest grzybica pochwy, dlatego najlepszym możliwym rozwiązaniem jest jak najszybsza wizyta u ginekologa. Jeżeli jednak próbujesz leczyć się na własną rękę, wykonaj najpierw pomiar pH pochwy (odpowiedni miernik znajdziesz w aptekach) i dopiero wtedy dobierz właściwe leczenie – zależnie od tego, czy masz do czynienia z zarażeniem typu grzybicznego czy wirusowego. Tego typu infekcje często nawracają, dlatego ich dokładne wyleczenie jest bardzo ważne.
  2. Stosuj właściwą higienę miejsc intymnych – nigdy nie używaj do mycia zwykłego mydła lub żelu pod prysznic, gdyż zawierają substancje wysuszające śluzówkę. Często zaburzają również naturalną florę bakteryjną i przyczyniają się do powstawania podrażnień. Sięgaj tylko po właściwe płyny do higieny intymnej, najlepiej bezwonne, z niskim pH poniżej 4,5. W trakcie mycia, pamiętaj o właściwym kierunku – należy robić to od przodu do tyłu, nie odwrotnie, gdyż można w ten sposób przemieścić do pochwy bakterie znajdujące się w okolicach odbytu. Najlepiej używać oddzielnego ręcznika do miejsc intymnych, aby również nie przenosić bakterii z innych części ciała.
  3. Pamiętaj o bezpieczeństwie w czasie stosunku – ważne jest zarówno odpowiednie nawilżenie pochwy, gdyż zbyt sucha skóra będzie mieć skłonność do podrażnień i otarć, jak i uprawianie seksu w prezerwatywie. Kondom chroni przed wszelkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową, zapobiega zapaleniu dróg moczowych i pęcherza moczowego, a także wprowadzeniu spermy, która ma odczyn obojętny i w związku z tym podnosi pH w pochwie.
  4. Postaw na bawełnę i wygodę – choć stringi i koronki są uznawane za seksowne i kobiece, pamiętaj, aby nosić je wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Największym sojusznikiem zdrowych okolic intymnych jest bawełna, ponieważ nie doprowadza do przegrzania i przepuszcza powietrze. Stringi poza podrażnianiem i uciskaniem okolic intymnych, przenoszą bakterie znajdujące się w okolicy odbytu w kierunku pochwy. Ważne jest również unikanie częstego noszenia obcisłych spodni, które uciskają, obcierają i blokują swobodny przepływ powietrza. Absolutnie nie powinnaś spać w bieliźnie. Najzdrowsze jest spanie nago, jeśli jednak piżama to dla ciebie konieczność, postaw na jak najbardziej przewiewną i  luźną.
  5. Ograniczaj spożycie słodkości – cukier zdecydowanie podnosi ryzyko infekcji grzybicznych. Najbardziej szkodliwe są cukry proste, czyli te znajdujące się w ciastkach, sokach owocowych, słodkich napojach, słodyczach. Stanowią one idealną pożywkę dla drożdżaka, który wywołuje choroby grzybiczne.
infekcje układ moczowy i płciowy grzybica grzybica pochwy zapalenie pęcherza higiena intymna infekcje intymne jak dbac o higienę intymna
Komentarze
Dodano: 06 Maj 2016
Autor: Feministka
Ocena:
No właśnie, bawełniana bielizna to podstawa, a stringom zdecydowanie mówię nie, bo to samo zło wymyślone tylko p[o to, by faceci mieli radochę.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach