45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Graj w zielone - Kiwi jakiego nie znacie!

Graj w zielone - Kiwi jakiego nie znacie!Graj w zielone - Kiwi jakiego nie znacie!

Charakterystyczna włochata, brązowa skórka skrywa pod sobą mnogość witamin oraz maksymalnie do 50 kcal w sztuce. Kiwi jest cennym źródłem błonnika, witaminy C i E. Uchodzi za sprzymierzeńca diabetyków i osób narażonych na schorzenia układu krążenia. Często znajduje zastosowanie w menu diet odchudzających.

Kiwi utożsamiamy przede wszystkim z witaminą C, a co za tym idzie – ze wzrostem odporności. Jednakże fakt, iż owoc ten może pozytywnie przełożyć się na nasz układ immunologiczny jest jedynie kroplą w morzu zalet tego niepozornego przysmaku. Wraz z osłabieniem towarzyszącym wiośnie, warto wdrożyć go do swego menu.

  • Jakie właściwości ma kiwi?

  • Na co pomaga kiwi?

Kiwi jakiego nie znacie!

  • Składnik nazywany glutationem chroni przed mutacjami genów odpowiedzialnych za powstawanie chorób nowotworowych. Co więcej, zawarta w nim witamina E jest skutecznym antyutleniaczem broniącym nas przed destrukcyjnym wpływem wolnych rodników, a zarazem przyczyniającym się do odnowy zniszczonych komórek.
  • Kiwi jest polecane osobom apatycznym i zmęczonym, które nie potrafią uporać się z wszechogarniającą je sennością. Z uwagi na kwas foliowy jest owocem szczególnie wskazanym w przypadku odczucia wyczerpania umysłowego.
  • Dzielnie broni nas przed zapadnięciem na depresję oraz wspomaga nas w zmaganiach z tą chorobą. Możliwe jest to dzięki zawartości inozytolu, czyli alkoholowi cukrowemu, który przeciwdziała depresji, podobnie jak występująca w kiwi serotonina.
  • Jak już wspomnieliśmy we wstępie, kiwi zazwyczaj utożsamiamy z witaminą C oraz jej wpływem na organizm. Nie każdy wie, że zawiera jej więcej od pomarańczy, a także, iż jedna sztuka tego owocu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy, który potrafi zachować, nawet mimo długotrwałego okresu przechowywania.
  • Jest cenionym owocem przez diabetyków z racji tego, iż przeciwdziała nagłym wahaniom cukru we krwi.
  • Zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej. Pomocne dla dobrego stanu naszych oczu są występujące w nim przeciwutleniacze, luteina, karoten i witamina E.
  • Kiwi zawiera porównywalną dawkę potasu z zawartą w bananach, dlatego stabilizuje ciśnienie krwi oraz rytm serca. Dzięki kompozycji witamin C i E przeciwdziała rozwojowi miażdżycy. Ponadto zapobiega zastojowi krwi, wpływa pozytywnie na jej krążenie i wspomaga czynności serca, gdyż zawiera glikozydy nasercowe.
  • Pozwala unormować poziom cholesterolu, dzięki zawartości błonnika, którego zawiera nieco ponad 2 g w owocu. Dodatkową korzyścią z jego obecności w owocu jest działanie oczyszczające dla organizmu. Błonnik pomaga zwalczyć doskwierające nam zaparcia, biegunki oraz posiada dobroczynny wpływ na kondycję flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.
zdrowe oczy błonnik depresja osłabienie zwyrodnienie plamki żółtej
Komentarze
Dodano: 16 Czerwiec 2016
Autor: Klaudia
Ocena:
Szczerze powiem, że nie wiedziałam, że kiwi masz tyle składników w sobie, choc nie przepadam to muszę wprowadzić częściej do jadłospisu.
Odpowiedź
Dodano: 14 Maj 2016
Autor: ewelina
Ocena:
kiwi na apatię? muszę spróbować, bo ten stan mnie często dopada
Odpowiedź
Dodano: 04 Maj 2016
Autor: Bogusia
Ocena:
No właśnie, ja doceniam głównie to, że kiwi pomaga mi zapobiegać wahaniom glukozy we krwi. Ale o tym, że owoc ma działanie antydepresyjne, to szczerze mówiąc nie wiedziałam. Cóż, człowiek się jak to mówią uczy całe życie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach