Pilates jest połączeniem gimnastyki, tai-chi, jogi oraz baletu. Jego twórca, Joseph H. Pilates opracował zestaw ćwiczeń, które pierwotnie miały mu pomóc w walce z krzywicą. Z czasem jego ćwiczenia były wykorzystywane przez tancerzy i sportowców. Obecnie jest to jeden z najbardziej popularnych zestawów ćwiczeń w klubach fitness.
Co to jest pilates?
Co daje pilates?
Dla leniuchów
Ćwiczeniom towarzyszy spokojna, relaksacyjna muzyka, a wykonywane ruchy są wolne i precyzyjne. Do ćwiczeń tych angażowane są duże mięśnie, ale również te najmniejsze. Schowane głęboko są wzmacniane, rozciągane i rozluźniane.
Co nam dają ćwiczenia Pilates?
Przede wszystkim pozwalają zwiększyć świadomość naszego ciała, uczą nas nasłuchiwać sygnałów jakie niego płyną. Jednocześnie pozwalają wzmocnić mięśnie, które stabilizują kręgosłup i miednicę, rozciągają mięśnie przykurczone. Są pomocne również w bólach kręgosłupa, ponieważ ćwiczenia zapobiegają właśnie bólom kręgosłupa, wysmuklają sylwetkę oraz poprawiają postawę. Pilates wpływa również relaksująco – redukuje stres oraz napięcie na przykład w okolicy karku. Dzięki tym ćwiczeniom możemy nauczyć się prawidłowego oddychania oraz możemy rozwinąć równowagę, koordynację i wytrzymałość ciała.
Dla kogo?
Pilates jest odpowiedni dla każdego – niezależnie od płci, wieku czy kondycji fizycznej. Będzie odpowiedni dla tych, którzy mają na celu poprawę elastyczności ciała oraz chcą zadbać o prawidłową postawę na co dzień. W niektórych przypadkach należy skonsultować z lekarzem, czy brak zastrzeżeń do tego typu ćwiczeń. Jest to konieczne u osób z osteoporozą, urazami, bólami zwyrodnieniowymi kręgosłupa oraz u kobiet w ciąży i po operacjach narządów wewnętrznych. Jeżeli lekarz wyrazi zgodę, należy z trenerem ustalić indywidualny zestaw ćwiczeń.
Jak wygląda trening?
Typowy trening Pilates jest zestawem ćwiczeń, które nie trwają dłużej niż 90 minut. Dużą zaletą jest to, że nie trzeba tutaj powtarzać kilku ćwiczeń w nieskończoność. Każde ćwiczenie z zestawu wykonuje się około 10 razy. Pozwala to uniknąć nudy i zmęczenia.
Podczas ćwiczeń istotne jest kontrolowanie oddechu i przepony.
Najbardziej wymierne korzyści i efekty osiągniemy ćwicząc minimalnie dwa lub trzy razy w tygodniu. Pierwsze efekty zobaczyć możemy szybciej niż w innych ćwiczeniach, bo już po pierwszych 1020 sesjach.
Dlaczego Pilates daje tak dobre efekty?
Chodzi tutaj głównie o technikę i poprawność samych ćwiczeń, jakie wykonujemy. Skomponowane programy treningowe, w których stopniowo zwiększa się stopień trudności, umożliwiają wykonywanie ćwiczeń niezwykle precyzyjnie, dzięki czemu możemy lepiej poznać własne ciało.
Inne ćwiczenia ograniczają się do spalania tkanki tłuszczowej. Z kolei Pilates zwiększa mobilność oraz elastyczność mięśni obniżając ryzyko wystąpienia kontuzji. W innym typie ćwiczeń spalanie tkanki tłuszczowej nie przekłada się na wzmocnienie mięśni, przez co są one słabe i narażone właśnie na kontuzje.
Dodatkowo Pilates angażuje wszystkie mięśnie ciała, wzmacniając je w równomiernym tempie i zbytnio nie przeciążając żadnej grupy mięśni.
Co o tym sądzisz?