45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Gdy ciało puchnie… Przyczyny i objawy zatrzymywania wody w organizmie

Gdy ciało puchnie… Przyczyny i objawy zatrzymywania wody w organizmieGdy ciało puchnie… Przyczyny i objawy zatrzymywania wody w organizmie

Nadmiar wody w organizmie nie oznacza wcale, że powinniśmy przestać ją pić. Ta pozornie banalna uwaga jest dość ważna, ponieważ wiele osób niewłaściwie interpretuje określenie tej przypadłości. Woda jest bardzo istotnym elementem naszego organizmu, a dostarczanie jej w odpowiednich ilościach zapewnia ciału niezbędne mikroelementy i minerały. Czym więc jest zatrzymywanie wody w organizmie i jakie są jego przyczyny?

Nadmiar wody skutkuje opuchlizną nóg i całego ciała. Czasem opuchnięta jest nawet twarz, która wydaje się przez to bardziej „pucata”. Dodatkowo, zatrzymywanie wody jest wrogiem zgrabnej sylwetki – oprócz tego, że jest nas więcej, to również waga pokazuje za dużo. Gdy cierpimy na tą przypadłość, mimo diety i wyrzeczeń, waga wciąż stoi w miejscu (lub rośnie), czujemy się ociężali, a nasz brzuch jest często wzdęty.

  • Jakie są przyczyny zatrzymywania wody w organizmie?

  • Od czego zatrzymuje się woda w organizmie?

Istnieje kilka głównych przyczyn zatrzymywania wody w organizmie:

  1. Zbyt dużo soli w diecie – fani chipsów, słonych frytek, przesolonych dań, powinni jak najszybciej pożegnać się z taką dietą. Sód znajdujący się w soli powoduje magazynowanie wody w komórkach, przez co przyczynia się powstawania opuchlizny. Zastąp sól ziołami, unikaj gotowych dań i sosów, a także fast-foodów.
  2. Odchudzanie i częste biegunki potas to bardzo ważny składnik, który uniemożliwia zatrzymywanie wody przez sód. Znajduje się w wielu spożywanych na co dzień produktach, ale jego niedobory i nadmierne usuwanie z organizmu powodują: środki przeczyszczające, biegunki i odchudzanie. Również osoby spożywające w nadmiarze kawę, alkohol i stosujące leki nasercowe i moczopędne mogą cierpieć na niedobory potasu. Jak pozbyć się problemu? Zjadaj więcej warzyw i owoców, wówczas zapobiegniesz niedoborom tego składnika.
  3. Miesiączka – znasz to uczucie, gdy przed okresem lub w jego trakcie czujesz się wyjątkowo ociężała? A może twoja waga pokazuje więcej niż zwykle? Naturalny cykl miesięczny u kobiet również przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. Najbardziej „zagrożone” są w drugiej fazie cyklu. Po zakończeniu krwawienia, znika również zatrzymywana woda. Oprócz tego, niektóre środki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do zatrzymywania wody w organizmie. Jeśli w twoim przypadku przyczyną mogą być leki, a nie tylko miesiączka, koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem.
  4. Brak ruchu i za mało płynów – aktywność fizyczna powoduje, że krew krąży sprawniej, dzięki czemu nie doprowadzamy do powstawania obrzęków, spowodowanych zastojem płynów w tkankach. Oprócz tego, paradoksalnie, odwodniony organizm szybciej będzie tę wodę zatrzymywał. Nasz organizm jest „mądry” i robi zapasy, dlatego gromadzi płyny. Aby usunąć opuchliznę i zażegnać ten problem, należy wypijać od 1,5 do 2 litrów wody na dzień. Najlepiej czystej, niegazowanej, z dodatkiem cytryny, ewentualnie zielonych herbat i herbatek ziołowych (skrzyp, pokrzywa, krwawnik, brzoza). Gazowane i słodzone napoje są zakazane!
odchudzanie opuchlizna potas nadmiar wody zatrzymywanie wody w organizmie zatrzymanie wody w organizmie
Komentarze
Dodano: 26 Wrzesień 2016
Autor: Martyna
Ocena:
A czy są jakieś inne przyczyny puchnięcia?
Odpowiedź
Dodano: 09 Sierpień 2016
Autor: Magda
Ocena:
Dobrze sprawdzają się te elektrolity na upały, woda powoli schodzi a mi wreszcie nie chce się wiecznie pić.
Odpowiedź
Dodano: 21 Lipiec 2016
Autor: Kaśka
Ocena:
Czyli jak ma się problem z zatrzymywaniem się wody to trzeba dostarczyć organizmowi płyny i potas. Dobrze wiedzieć. Dzięki.
Odpowiedź
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: agata
Ocena:
mi w badaniach wyszedł podwyższony sól i odstawiłam sól, bo faktycznie woda się we mnie wzbierała
Odpowiedź
Dodano: 28 Czerwiec 2016
Autor: Milena
Ocena:
Ja strasznie puchne podczas upałów mimo uzupełniania wody i elektrolitów.
Odpowiedź
Dodano: 27 Maj 2016
Autor: Wiktoria
Ocena:
Znam dziewczynę, która w wieku 20 lat jest bardzo otyła i mówi, że ma problem z zatrzymywaniem się wody, ale jak dla mnie to tylko wymówka, bo pracujemy po sąsiedzku i widzę, że nie odmawia sobie jedzenia, ciągle coś przeżuwa.
Odpowiedź
Dodano: 14 Maj 2016
Autor: ilona
Ocena:
ja przed okresem strasznie puchnę, czuję się wtedy jak nadęty balon
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach