Doskonałe źródło błonnika wspomagające trawienie tłustych mięs, które w Polsce cieszy się kulinarną sławą dopiero od niedawna. Mało znanym faktem jest, że choć bakłażan kojarzy nam się ze stuprocentowym warzywem, to według botaniki jest owocem, a dokładniej jagodą. Przywędrował do naszego kraju aż z Indii w XVI wieku. Mimo to, na początku używano go jako… rośliny ozdobne i dopiero w XIX wieku doceniono jego kulinarne oraz smakowe możliwości.
Jedną z podstawowych zalet bakłażana jest niska zawartość kalorii – w 100gramach znajdziemy tylko 20 kcal. Jego skład to 2% cukrów, 90% wody, w tym wiele mikroelementów – potas, wapń, magnez ,śladowe ilości witamin A, C i B, a także wiele błonnika. 100 gram bakłażana zawiera dwukrotnie więcej błonnika niż brzoskwinie czy jabłka.
Na co pomaga bakłażan?
Czy bakłażan jest zdrowy?
Gruszka miłości
Bakłażany uznaje się za afrodyzjaki, ponieważ ich miąższ zawiera argininę, uznawaną za naturalny środek wspomagający potencję, a także składniki mineralne poprawiające sprawność seksualną.
Fioletowy kolor bakłażana spowodowany jest obecnością związków – antocyjanów, które mają działanie antyalergiczne, przeciwnowotworowe, przeciwwrzodowe, przeciwalergiczne. Działają uszczelniająco na naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiegają krwawieniom. Skórka bakłażana posiada jeszcze jedną cenną substancję – nasunin, który usuwa z organizmu wolne rodniki powodujące starzenie się organizmu.
Ze względu na swoje właściwości, roślina ta znana jest jako środek na obniżanie ciśnienia, leczenie miażdżycy i odtruwanie organizmu. Jedzenie bakłażana zalecane jest również po antybiotykoterapii, jako wzmacniająca organizm.
Fioletowy przysmak w służbie pięknej sylwetki
Bakłażan dzięki niewielkiej zawartości cukrów, białka i tłuszczu jest warzywem niskokalorycznym i lekkostrawnym. Posiada w swoim składzie pektynę, która jest doskonałym źródłem błonnika i sprzyja trawieniu. Co więcej, roślina ta obniża poziom złego cholesterolu, a dzięki obecności flawonoidów działa rozkurczająco i rozluźniająco na układ trawienny.
Bakłażana trzeba spożywać po wcześniejszej obróbce cieplnej, ponieważ w formie surowej zawiera solaninę, powodującą problemy żołądkowe.
Główne właściwości tej rośliny to:
- Poprawa przemiany materii,
- Zmniejszanie ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe,
- Obniżanie poziomu cholesterolu,
- Oczyszczanie organizmu,
- Zapobieganie chorobom układu krążenia.
Bakłażan nie jest jednak dla wszystkich. Niektóre osoby powinny wyeliminować go z diety:
- Kobiety w ciąży,
- Osoby mające problemy z układem pokarmowym i nerkami,
- Dzieci,
- Osoby chore na reumatyzm,
- Osoby chore na podagrę.
Co o tym sądzisz?